"Poljska, slovenska in češka delegacija so se varno vrnile iz Kijeva na Poljsko," je tvitnil Müller.
Premierji so se v torek v Kijevu srečali z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim in ukrajinskim premierjem Denisom Šmihalom. To je bil prvi obisk tujih voditeljev v Kijevu od začetka ruske invazije 24. februarja.
Po vrnitvi na Poljsko so premierji po telefonu govorili s predsednikom Evropskega sveta Charlesom Michelom. V pogovoru so poudarili, da je treba v odgovoru na rusko invazijo nujno sprejeti omejitvene ukrepe. Izrazili pa so še prepričanje, da imajo "vse države EU pomembno vlogo pri tem", so tvitnili pri slovenski vladi.
Janša se je danes na Twitterju zahvalil Šmihalu za gostoljubje v teh težkih časih. "In za globok vpogled v to zelo kompleksno situacijo na raznolikih bojiščih," je zapisal. Dodatno se je zahvalil poljski ekipi, ki je kljub številnim oviram omogočila to pot.
Kako je bilo z varovanjem Janše? Odgovarja policija
Policjo smo povprašali, kako je bilo z varovanjem predsednika slovenske vlade med potjo v Ukrajini. Podali so nam precej uraden odgovor. Da pri izdelavi načrtov varovanja in ocene ogroženosti uporablja tudi določbe pravil o varovanju določenih oseb, prostorov, objektov in okolišev objektov, ki so zaupne narave in jih zato ne more pojasnjevati. "Razkritje teh podatkov pa bi lahko vplivalo tudi na varnost varovane osebe," poudarjajo. Pri tem so še dodali, da morajo za varnost varovane osebe poskrbeti pristojne službe v skladu s protokolarnimi pravili in v sodelovanju s tujimi varnostnimi organi.
Morawiecki je medtem danes tvitnil, da so Ukrajinci spomnili Evropo, kaj je boj za svobodo in pogum. Zavzel se je za to, da je treba dati Ukrajini upanje.
Že v torek pa se je poljski premier zahvalil Janši, ki da je dal pobudo za obisk v Kijevu, je tvitnila slovenska vlada.
Na novinarski konferenci po srečanju v torek so sicer trije premierji poudarili, da so prišli izrazit podporo Ukrajini v boju za svobodo in demokracijo.
Janša je že v torek dejal, da Ukrajinci ne branijo samo svoje domovine, ampak tudi temeljne evropske vrednote. Vse delamo, kar je v naši moči, da bi vam pomagali, je dejal. Kot je dodal, se zavedajo, da Ukrajina trenutno najbolj potrebuje pomoč v orožju. Podprl je tudi status kandidatke za EU za Ukrajino.
V Večerovi anketi proti obisku Ukrajine
Včeraj smo na naši spletni strani v rubriki Vox populi objavili anketo z vprašanjem, "ali podpirate obisk slovenskega premierja Janše v Ukrajini". Prejeli smo 1017 glasov, od tega jih je bilo 73 odstotkov proti Janševem obisku. Ostalih 27 odstotkov glasov pa je bilo namenjenih podpori premierjeve poti v ukrajinsko prestolnico.
Janša: EU mora poslati svojega predstavnika nazaj v Kijev
Slovenski premier je v sredo v pogovoru za BBC World service med drugim poudaril, da je pomembno, da tudi drugi voditelji držav obiščejo Ukrajino in ji izkažejo podporo ter da EU vrne predstavnika v Kijev. Po njegovih besedah so Ukrajini ponudili že veliko pomoči, težava pa je v tem, da vse ponudbe še niso bile izpolnjene. "Toda čas je bistvenega pomena. Zelo konkretno smo se pogovarjali o tem, kako povečati hitrost dostave," je pojasnil.
Kot je še dejal Janša, so ob torkovem obisku v Kijevu z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim razpravljali o resničnih vprašanjih, ne o teoretičnih. Med drugim o različnih sankcijah, vseh vrstah pomoči Ukrajini, humanitarni pomoči in pomoči beguncem, o tehnični in tudi vojaški pomoči. "Pogovarjali smo se tudi o prihodnosti in možnem okviru za trajen mirovni sporazum," je povedal.
Na vprašanje, ali bi se morala Ukrajina pridružiti EU, je pritrdil. "Če je Ukrajina pripravljena spremeniti ustavo, ker tako vstop v Nato kot v EU je v njihovi ustavi, in če so se pripravljeni odreči članstvu v Natu, potem je to nekaj, kar bo zelo vplivalo na Rusijo. Rusija namreč kot glavni razlog za invazijo na Ukrajino izpostavlja članstvo v Natu, in če je ukrajinsko vodstvo to pripravljeno spremeniti, potem Rusija ne bo več imela razlogov za invazijo."
Po mnenju Janše je zato potrebno sprejeti izziv in se nehati pretvarjati, da so sedanje razmere normalne in da za vstop v eno od teh zvez potrebujemo leta in leta pogajanj. "To je strateška odločitev," je izpostavil. Pojasnil je, za Ukrajino članstvo v EU predstavlja varnost, ki je institucionalna, kar je treba spoštovati.
Kot izredno pomembno je izpostavil, da tudi ostali voditelji držav obiščejo Ukrajino in ji izkažejo podporo. Kot je dejal, je bil prvi predlog, potem ko so se skupaj s poljskim in češkim predsednikom vlade vrnili iz potovanja, da mora EU poslati svojega predstavnika nazaj v Kijev, da bo tam nekdo, ki jih lahko fizično zastopa.
Glede prihodnosti ruskega predsednika Vladimirja Putina je dejal, da če se bo pripravljen pogajati, bo lahko vplival na to, kaj se bo z njim zgodilo. "Z umikom ruskih vojaških enot bomo umaknili sankcije. Hitrejši kot bo umik, hitrejša bo odprava sankcij," je dodal.
Na vprašanje, kako je deloval Zelenski, pa je Janša odgovoril, da je zelo utrujen, vendar pa ima hkrati ogromno energije. "Izžareva odločnost celotnega naroda, zato ga podpira več kot 90 odstotkov Ukrajincev," je dejal. Povedal je še, da so ta teden govorili tudi z vsemi voditelji opozicije, ki vsi stojijo za njim ter ga podpirajo.
Kaj so o obisku v Kijevu zapisali tuji mediji?
Nemški časnik Handelsblatt je poročal, da je šlo za tvegano in nenavadno potovanje v Kijev. Voditelji treh držav so se tja po pisanju časnika podali navkljub "ruskim napadom in eksplozijam v mestu", s tem pa poslali močan signal solidarnosti z Ukrajino. Hkrati so povzeli tudi izjavo Zelenskega, da Ukrajina njihovo gesto zares "ceni".
Finski časnik Helsing Sanomat je v današnji izdaji zapisal, da je šlo za "nevarno potovanje treh premierjev EU v Kijev, ki bi lahko vsaj za nekaj časa Vladimirja Putna držalo nazaj". V nadaljevanju so v časniku zapisali, da je mogoče predpostavljati, da so trije politiki predstavljali "človeški ščit". Ocenili so še, da Putin verjetno ne bi želel poglabljati konflikta do te mere, da bi trije voditelji držav, ki so hkrati članice zveze Nata, umrli. "Obisk na visoki ravni je signal solidarnosti in tudi način za mednarodno skupnost, da se spomni na trpljenje civilistov v Kijevu," so še zapisali.
Španski časnik El Mundo pa je zapisal, da je šlo za "hvalevredno gesto" v "zelo težki realnosti". Spomnili so tudi, da je "razočarani" Zelenski priznal, da Ukrajina ne bo zaprosila za članstvo v Natu. "Njegov klic na pomoč, v katerem je (od Nata, op. p.) zahteval zaprtje zračnega prostora nad Ukrajino, ni dobil odgovora." Hkrati pa v španskem dnevnem časopisu še poudarijo, da se Sloveniji obetajo volitve ter da se Poljska oddaljuje od tega, kar si želijo njeni partnerji. Ob tem v El Mundu navedejo, da se v Evropi nekateri sprašujejo, ali je bil namen tega potovanja izključno samo izkazati podporo Ukrajini.
Portugalska televizija SIC pa je obisk primerjala z obiskom nekdanjega francoskega predsednika Fracoisa Mitterranda leta 1992 v takrat obleganem Sarajevu. Pri tem so poudarili, da bi lahko včerajšnji obisk predstavljal pomembno prelomnico v ukrajinskem konfliktu.
Italijanska La Repubblica pa je na naslovnici objavila naslov: "Evropa v Kijevu." Zapisali so, da se je vlak, s katerim se je trojica pripeljala v ukrajinsko prestolnico, zoperstavil obleganju Kijeva. "To potovanja dokazuje, da lahko tudi Evropa močno udari tiste, ki se ji uprejo," je zapisal komentator italijanskega časnika.