En teden pred volitvami v evropski parlament na Madžarskem, kjer bodo hkrati imeli tudi lokalne volitve, postaja vedno bolj napeto. Stave so visoke, kar se kaže skozi nervozne in tudi propagandno agresivne odzive predstavnikov stranke Fidesz, predsednika vlade Viktorja Orbána in opozicije. Nekdanji fideszovec in bivši mož nekdanje pravosodne ministrice Judit Varga, Péter Magyar, je v nekaj mesecih doživel meteorski vzpon. S kampanjo po celotni državi v zadnjem mesecu dokazuje, da mu tudi na podeželju, tradicionalno Orbánovi volilni bazi, ljudje prisluhnejo z veliko radovednostjo. Hkrati osvaja tudi večja mesta. Samo v Debrecenu, tradicionalni utrdbi Fidesza, in Szegedu, utrdbi opozicije, mu je prisluhnilo od 10.000 do 15.000 ljudi. Temu primerne so tudi meritve javnomnenjske podpore. Najnovejša raziskava Mediana, objavljena pred nekaj dnevi, kaže, da je Tisza, stranka, ki jo vodi Péter Magyar, postala druga največja stranka v državi. Med tistimi, ki bodo zagotovo odšli na volišča, bi ji glasove namenilo 29 odstotkov vprašanih, kar bi ji lahko prineslo celo šest evropskih poslancev, medtem ko na prvem mestu ostaja stranka Fidesz, ki bi jo zagotovo obkrožilo 48 odstotkov tistih, ki se nameravajo odpraviti na volišča. Orbánovi stranki bi to prineslo deset poslancev, dva manj, kot jih ima trenutno v evropskem parlamentu.
Magyar, ki se je odločil na politični parket stopiti, ko je zaradi škandala s pomilostitvijo pomočnika pedofila odstopila tako predsednica države Katalin Novak kot njegova nekdanja žena Judit Varga, navdušenje ljudi po vsej državi z obljubami o boju proti skorumpirani vladi, ki skrbi predvsem za svoj klientelistični krog privilegirancev, v katerega je še v začetku leta sodil tudi sam. A mu to, kljub napadom s pomočjo vladnih trolov po družbenih omrežjih in vladnih medijih ter tudi opozicijske Demokratične koalicije, nekdanjega socialističnega premiera in predsednika Demokratične koalicije Ferenca Gyurcánya, ki po njegovo pomaga vzdrževati sedanji skorumpirani sistem, ne škodi.
Če želi uspeti, mora Magyar navdušene množice volivcev spraviti na volišča
Volivci menijo, da je poznavanje Orbanovega sistema od znotraj njegova prednost. Tako se vsi očitki, tudi tisti o domnevnem nasilju nad nekdanjo ženo, od njega odbijajo kot od teflonske podlage. Sam tudi spretno obvladuje družbena omrežja, kjer sproti objavlja svoja stališča in odzive na vladno propagando. Priljubljenost mu raste zaradi obljub, da bi sam poskrbel za razpadajoče zdravstvo, izobraževanje, izboljšanje slabe socialne slike v državi, kjer v revščini živi že 3,5 milijona ljudi. Čeprav se zaveda, da mora navdušenje množice preliti tudi v volilne glasove na volitvah, je že nekajkrat omenil možnost predčasnih parlamentarnih volitev. Ob podpori množice in zaradi spretne retorike je javna televizija tudi pod njegovimi javnimi pritiski po šestnajstih letih minuli četrtek izvedla javno soočenje enajstih volilnih kandidatov za evropske volitve, ki pa je bilo, tudi zaradi časovne omejitve, bolj kot soočenje stališč predstavitev mnenj.
Po drugi strani je Fidesz skupaj z Orbánom v kampanji posegel po zastraševalni taktiki, v kateri se želi prikazati, kljub podpiranju ruskega predsednika Vladimira Putina, kot edini mirovnik v EU, potem ko je bil slovaški predsednik vlade Robert Fico ustreljen. In kot edini, ki skupaj s Fideszom Madžarsko lahko obvaruje pred vojno, v katero, po njegovem, s pošiljanjem orožja Ukrajini in morebitnim pošiljanjem vojakov silijo druge članice EU in z njo vsa madžarska opozicija. V tem duhu, podobno kot pred dvema letoma pred parlamentarnimi volitvam, je vladajoča stranka v prestolnici minulo soboto organizirala Pohod miru, na katerega so z avtobusi pripeljali podpornike z vse države. Orbánovo sporočilo je bilo jasno: "Moramo zmagati. Zmaga nasprotne strani bo prinesla tretjo svetovno vojno in umiranje Madžarov v njej!" Tudi zato bodo v Fideszu v zadnjem tednu izvedli mobilizacijo, kot ji država še ni bila priča, saj je njegov cilj osvojiti dvanajsto zaporedno zmago od leta 2010.