Na Hrvaškem od napovedi novega zakona velik porast zahtevkov za spremembo namembnosti stanovanj

STA, M.R.
23.09.2024 12:29

Na Hrvaškem je v zadnjih tednih močno poskočilo število zahtevkov za spremembo namembnosti stanovanj v oddajanje za kratkoročni najem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Število zahtevkov za spremembo namembnosti je v avgustu in septembru močno poskočilo tudi v mestih na hrvaški obali.
Profimedia

Število zahtevkov se je povečalo, potem ko je hrvaška vlada avgusta potrdila predlog zakona, po katerem bodo lastniki v primeru spremembe namembnosti stanovanj potrebovali soglasje 80 odstotkov etažnih lastnikov.

Predlog novega zakona o upravljanju in vzdrževanju stavb je že v parlamentarni obravnavi. Če bo sprejet, bo prepovedoval spremembo namembnosti stanovanj v večstanovanjskih zgradbah v oddajanje za kratkoročni najem brez soglasja 80 odstotkov lastnikov v stanovanjski zgradbi. Zakon ne bo veljal retroaktivno, kar pomeni, da lastnikom stanovanj, ki so spremenili namembnost pred sprejetjem zakona, zahtevka ne bo treba vlagati znova.

Število zahtevkov za spremembo namembnosti je v avgustu in septembru močno poskočilo tako v Zagrebu kot v mestih na hrvaški obali.

V Zagrebu se je število zahtevkov za kategorizacijo apartmajev od 1. avgusta v primerjavi z enakim obdobjem lani povečalo za 40 odstotkov, je v nedeljo poročala hrvaška televizija RTL.

Od začetka leta do 15. septembra so zagrebški lastniki stanovanj in gostinci predali 854 zahtevkov, od tega več kot četrtino ali 215 samo od začetka avgusta.

Porast števila zahtevkov po poročanju RTL opažajo tudi v drugih županijah. V istrski županiji so lani v celotnem letu prejeli okoli 2500 zahtevkov, letos pa samo do 15. septembra 2940. Trenutni rekorder je sicer Makarska, kjer so od začetka avgusta do 15. septembra zabeležili 44 zahtevkov, v istem obdobju lani pa 11.

Z novim zakonom želi hrvaška vlada povečati fond stanovanj za dolgoročni najem in znižati najemnine. Hrvaška ima po nekaterih ocenah skoraj 600.000 praznih stanovanj. Obenem ima 231.000 stanovanj, namenjenih za kratkoročni najem, in 112.000 stanovanj, ki se uporabljajo kot poslovni prostori.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta