Predsednik Tokajev: Kazahstan bo zaščitil Ruse, ki bežijo pred mobilizacijo

STA, Va
27.09.2022 11:56

Od 21. septembra, ko je ruski predsednik Vladimir Putin odredil delno mobilizacijo, je v državo vstopilo približno 98.000 Rusov. Številni se želijo vpoklicu v vojsko izogniti tudi z begom v sosednjo Gruzijo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Kazahstan bo zagotovil varnost in oskrbo Rusov, ki bežijo v to državo, da bi se izognili vojaški mobilizaciji v Rusiji, je povedal kazahstanski predsednik Kasim-Žomart Tokajev. Ob tem je ponovno obsodil napad na Ukrajino in pozval k spoštovanju njene ozemeljske celovitosti. "Ozemeljska celovitost države mora biti neodtujljiva, to je ključno načelo," je opozoril.

"V zadnjih dneh k nam iz Rusije prihaja veliko ljudi. Večina jih je prisiljena oditi zaradi brezizhodnega položaja," je dejal. "Poskrbeti moramo zanje in jim zagotoviti varnost," je dodal Tokajev, sicer zaveznik Moskve, ki pa se je po ruski ofenzivi v Ukrajini oddaljil od Kremlja.

Profimedia

Napad na Ukrajino je med nekaterimi Kazahstanci zbudil strah, da bi tudi njihova država lahko postala tarča ruskih ambicij, zlasti zaradi dolge meje z Rusijo in velike etnične ruske manjšine. "V naši neposredni bližini poteka velika vojna. Tega ne smemo pozabiti in moramo najprej misliti na svojo varnost," je dodal Tokajev.

Od začtka mobilizacije v Rusiji je sicer Kazahstan zapustilo nekaj več kot 64.000 Rusov.

Število Rusov v Gruziji se je od mobilizacije podvojilo

Število Rusov, ki prihajajo v Gruzijo, se je skoraj podvojilo, odkar je ruski predsednik Vladimir Putin napovedal delno mobilizacijo, so sporočile oblasti v Tbilisiju.

Številni Rusi se želijo vpoklicu v vojsko izogniti z begom v sosednjo Gruzijo. "Pred štirimi ali petimi dnevi jih je v Gruzijo prišlo med 5000 in 6000. Ta številka je narasla na 10.000 na dan," je novinarjem danes dejal gruzijski notranji minister Vakhtang Gomelauri.

Notranje ministrstvo v eni od gruzijskih regij, ki meji na Rusijo, je sporočilo, da na rusko-gruzijski meji na vstop v Gruzijo čaka okoli 5500 avtomobilov.

Gruzija, kjer Rusi lahko brez vizuma bivajo eno leto, je že od začetka ruske invazije v Ukrajini konec februarja priljubljen cilj ruskih državljanov. V prvih štirih mesecih vojne se je po podatkih gruzijskega statističnega urada v Gruzijo zateklo skoraj 50.000 Rusov. V Armenijo, kjer prav tako ne potrebujejo vizumov, je v tem obdobju prišlo 40.000 Rusov.

V Rusiji medtem narašča nezadovoljstvo zaradi številnih napak pri delni mobilizaciji. Kot je v poročilu opozoril inštitut Institute for the Study of War (ISW) s sedežem v Washingtonu, oblasti v Moskvi niso le pred izzivom, da za vojno v Ukrajini v čim krajšem času vpokličejo čim več moških, temveč morajo tudi pomiriti prestrašeno in jezno prebivalstvo.

Med ljudmi namreč krožijo govorice o vpoklicu moških, ki nikoli niso služili v vojski ali so prestari za boj, ter o slabem ravnanju z mobiliziranimi rezervisti. Javnost je za to izvedela od družin moških, ki so jih te napake prizadele. Po navedbah ISW skuša Kremelj razmere umiriti s poročanjem o odpustu tistih, ki so jih v vojsko vpoklicali po pomoti. Inštitut še ocenjuje, da bi Moskva s pripisovanjem napak pri mobilizaciji lokalnim oblastem lahko spodkopala integriteto svojega upravnega aparata. Poleg tega so zadnje dni v več krajih po Rusiji potekali tudi protesti proti mobilizaciji.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta