Razmere v Barceloni so se po burni sobotni noči nekoliko umirile

Bojan Brezigar
20.10.2019 19:25

Katalonski Svet za republiko prevzel pobudo, čeprav ni veliko možnosti, da bi njegov predlog v Madridu sploh obravnavali.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Policija je napadla pristaše katalonske neodvisnosti, ki so mirno demonstrirali.
Reuters

Mir, svoboda in samoodločba. To so tri temeljne točke, ki jih je v zvezi s prihodnostjo Katalonije v soboto v Bruslju sprejel Svet za republiko, ki mu predseduje odstavljeni katalonski premier Carles Puigdemont. Dokument se začenja z zahtevo po umiku španskih policijskih sil iz Katalonije in po preiskavi dejavnosti španskih policistov, ki so v zadnjih dneh, predvsem v noči s petka na soboto, vsevprek pretepali demonstrante v ulici Laietana, kjer je sedež Guardie civil v Barceloni. Vsebuje pa tudi zahtevo, naj se katalonska policija obnaša v skladu z demokratičnimi pravili; v zadnjih dneh je namreč tudi katalonska policija surovo ukrepala proti demonstrantom.

Premier se ne odziva

Policija je napadla pristaše katalonske neodvisnosti, ki so mirno demonstrirali.
Reuters

Manifestacije solidarnosti

V noči s petka na soboto je bilo v Barceloni zelo napeto. Policija je večkrat napadla demonstrante, kot je razvidno s številnih posnetkov na družabnih omrežjih, brez razloga. Pretepali so fante in dekleta, skupil jo je tudi novinar madridskega dnevnika El Pais, vendar ga je uredništvo takoj rešilo iz policijskega pridržanja. Take sreče pa niso imeli številni katalonski mladinci.
Zato so v soboto zvečer katalonske organizacije sklicale protestno manifestacijo nedaleč od sedeža španske policije v ulici Layetana v Barceloni. Zbralo se je več tisoč ljudi, vendar incidentov ni bilo.
Solidarnostne manifestacije so bile ob koncu tedna v številnih krajih v Španiji in izven nje. V Valencii je policija demonstrante razgnala, v San Sebastianu v Baskovski deželi se jih je zbralo več deset tisoč, manifestacije so bile še marsikje po Evropi, med drugim v Londonu in Berlinu. Nekaj dogodkov je posebej vrednih omembe. Na severu Katalonije je španska policija razgnala skupino demonstrantov, ki so postavili blokado na glavni avtocesti proti Franciji, vendar so Katalonci, ki živijo v Franciji, takoj postavili blokado na francoski strani meje.
Zadnja novica, res izvirna, prihaja z druge strani oceana: venezuelski zunanji minister Jorge Arreaza je izrazil zaskrbljenost zaradi napetosti v Kataloniji ob manifestacijah za "osvoboditev političnih zapornikov" in pozval k zmanjšanju napetosti in vzpostavitvi dialoga.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta