Kot še kažejo izsledki raziskave iz konca februarja in začetka marca, se kljub različnim notranjim in zunanjim izzivom, s katerimi se je EU soočala v preteklih letih, ne zdi, da bi evropski občutek pripadnosti oslabel. 61 odstotkov anketirancev je mnenja, da je članstvo njihove države v EU dobra stvar. Takšno mnenje ima tudi enak odstotek vprašanih v Sloveniji.
Občutki negotovosti državljanov EU so se, deloma zaradi izzivov, ki jih je povezava doživela v preteklih letih, spremenili. Na to kaže dejstvo, da 27 odstotkov Evropejcev (32 odstotkov Slovencev) gleda na EU kot na "niti dobro niti slabo stvar". Delež tistih, ki delijo tako mnenje, se je povečal v 19 državah.
A v povprečju tudi 50 odstotkov anketirancev čuti, da stvari ne gredo v pravo smer bodisi v EU bodisi v njihovi državi. Med anketiranimi Slovenci jih 37 odstotkov misli, da stvari ne gredo v pravo smer v EU, 38 odstotkov pa, da ne gredo v pravo smer v Sloveniji. Kljub temu polovica anketirancev oz. 51 odstotkov v celotni EU in enako v Sloveniji verjame, da njihov glas v EU šteje.
Glede prihajajočih evropskih volitev je raziskava pokazala, da le tretjina Evropejcev ve, da bo glasovanje potekalo maja, točen datum volitev jih je znalo navesti le pet odstotkov. Petintrideset odstotkov vprašanih je povedalo, da bodo skoraj zagotovo glasovali, dodatnih 32 odstotkov jih je še neodločenih. Med anketiranimi Slovenci je 33 odstotkov takšnih, ki se bodo zelo verjetno udeležili volitev.
{embed_youtube}https://youtu.be/R3tErFvAgag{/embed_youtube}
Mnenje državljanov o prednostnih temah v času predvolilne kampanje se je v preteklem šestmesečnem obdobju nekoliko spremenilo. Tako sta zdaj na vrhu gospodarstvo in rast (50 odstotkov vprašanih, v Sloveniji 55 odstotkov) ter boj proti brezposelnosti mladih (49 odstotkov vprašanih, v Sloveniji 61 odstotkov), sledita priseljevanje (44 odstotkov vprašanih, v Sloveniji 32 odstotkov) ter boj proti podnebnim spremembam in varovanje okolja (43 odstotkov vprašanih, v Sloveniji 41 odstotkov), medtem ko se je boj proti terorizmu spustil na peto mesto z 41 odstotkih (v Sloveniji s 27 odstotki).
V Sloveniji se med peterico najpomembnejših tem uvrščata socialna zaščita državljanov EU (41 odstotkov vprašanih) ter varstvo potrošnikov in varnost hrane (38 odstotkov vprašanih).
Štiriinpetdeset odstotkov vprašanih bi rado videlo, da bi se vloga Evropskega parlamenta v prihodnosti okrepila, Sloveniji jih je takšnega mnenja 62 odstotkov.
Raziskavo je v vseh 28 članicah EU med 19. februarjem in 4. marcem 2019 izvedlo podjetje Kantar Public. V osebnih intervjujih je sodelovalo 27.973 Evropejcev, starih 15 let ali več. V Sloveniji je bilo v raziskavo vključenih 1032 posameznikov.