Priznani gledališki režiser in filozof Zlatko Paković je bil včeraj za trenutek prekinjen. Ob 24. obletnici genocida v Srebrenici je na vabilo Helsinškega odbora za človekove pravice pripravil nastop Srebrenica, ko mi, ubiti vstanemo. Z njim je želel narediti, česar po njegovih besedah srbska družba še vedno ni sposobna - opravičiti se za genocid, ki ga je izvršila vojska Republike srbske v BiH ob podpori Srbije leta 1995.
{facebookpost}https://www.facebook.com/RSE.Balkan/videos/923850441296334/{/facebookpost}
"Bistvo republike je, da se postavi na stran žrtev, če ti so ali niso njeni državljani, in zoper zločince, ki so njeni državljani," je dejal na dan dneva spomina na Srebrenico v Beogradu. Njegov nastop je na kratko prekinila skupina srbskih nacionalistov, ki je začela peti pesem, ki poveličuje obsojenega vojnega zločinca Ratka Mladića. Ta je bil leta 2017, po letih na begu pred pravico, obsojen na dosmrtno ječo pred mednarodnim kazenskim sodiščem za zločine v nekdanji Jugoslaviji zaradi organizacije in izvršitve genocida v Srebrenici, hudodelstev zoper človečnost in kršitev prava vojne. V Srebrenici so enote srbske vojske pod poveljstvom Radovana Karadžića in Ratka Mladića julija 1995 ob opazovanju enot Združenih narodov od žensk ločile in nato pobile vsaj 8372 Bošnjakov.
V intervjuju za N1 pred četrtkovim dogodkom je Zlatko Paković opozoril, da ostaja v Srbiji ista "kulturna elita, ki je generator genocida in etničnega čiščenja". "Oni so še vedno najvplivnejši državljani in ponovno bodo pripeljali do vojne," je opozoril na nevarne posledice zanikanja preteklih zločinov.
Predsedujoči predsedstvu BiH in nekdanji predsednik Republike srbske v BiH Milorad Dodik pa je ob obletnici genocida v Srebrenici ponovno zatrdil, da se v Srebrenici leta 1995 ni zgodil genocid nad Bošnjaki. "Naredili so mit o Srebrenici, okoli katerega se gradi nacionalna identiteta Bošnjakov. Tako kot imajo Srbi kosovski mit, oni ustvarjajo srebreniškega, saj resni narod brez mita ne obstaja," je med drugim izjavil Dodik v intervjuju, ki ga je objavil banjaluški Glas Srpske. Dodik, ki je pod ameriškimi sankcijami zaradi seperatističnih ravnanj, s katerimi spodkopava načela Daytonskega sporazuma, s katerim se je končala vojna v BiH, je ob tem pojasnil še: "To lahko razumem. In zdaj tudi Evropa zahteva prepoved zanikanja genocida. Zakaj to zahtevajo? Zato, ker niso prepričani v to zgodbo. Zakaj bi drugače pripravljali zakon o tem?"