Večino človeškega telesa sestavlja voda. Vse naše celice in organi potrebujejo vodo, da lahko pravilno delujejo. Voda pomaga pri prebavi hrane ter prenosu hranil in kisika po vsem telesu. Vodo potrebujemo, da lahko premikamo mišice in da se ne pregrejemo ali podhladimo. Vodo tudi ves čas izgubljamo - s potenjem, dihanjem, z odvajanjem vode in blata. To vodo moramo nadomestiti. Če je ne, postanemo žejni.
Občutek žeje je za nas koristen. Človeški možgani so neverjetni. Sporočijo nam, ko naše telo nima na razpolago dovolj vode (je pa v njem preveč soli in mineralov). Možgani tedaj pošljejo sporočilo določenim organom, da stvari uredijo. Ta sporočila občutimo kot željo po tem, da bi nekaj popili. In ko čutimo žejo, pijemo. Kako vemo, kdaj moramo nehati piti? Vsi poznamo prijeten občutek, ki nas preplavi, ko na vroč dan popijemo kozarec vode. Toda ali naši možgani vedo, kdaj smo je popili dovolj?
Ko pijemo vodo, se raven vode v našem telesu poviša, ravni soli in mineralov pa se znižajo. Ko je dosežena raven, s katero so možgani zadovoljni, nam to spet sporočijo in občutek žeje preprosto izgine. Ob tem se tudi dobro počutimo, saj se, medtem ko požiramo vodo, v našem telesu začne sproščati dopamin, ki mu pravimo tudi hormon sreče. Zato se dobro počutimo tudi ob pitju drugih tekočin, kot je na primer sadni sok, čeprav ta našega telesa ne hidrira tako učinkovito kot voda.
Pomembno je, da poslušamo svoje telo. Ko se temperature zunaj zvišajo, je še toliko bolj pomembno, da poskrbimo za zadosten vnos tekočin. Nujno moramo nadomestiti vso vodo, ki jo na topel dan izgubimo med kolesarjenjem ali tekom. Če torej občutite žejo, vam možgani sporočajo, da bi morali kaj popiti.