(FOTO) Fenomen tragično preminulega dirkača Ayrtona Senne

Artur Švarc
26.05.2024 03:20

Ob trideseti obletnici tragične smrti Ayrtona Senne se je njegovemu spominu poklonil celoten svet formule 1, nekdanji in trenutno aktivni dirkači, ekipe in številni navijači.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vrhunski slovenski fotograf Tadej Pišek pravi: "Da podoživiš Senno, moraš samo biti tam, v tišini, sam."
Tadej Pišek

Prvi maj leta 1994 - Velika nagrada San Marina v Imoli, trikratni svetovni prvak po slabem začetku sezone pri novi ekipi Williams vendarle vodi v uvodnih krogih dirke steze v Imoli, pa čeprav za varnostnim avtom. Po kaosu na startu morajo delavci počistiti razbite dirkalnike. Dirkališče Dina in Enza Ferrarija je na slabem glasu po svojih grbinah, ki razmetavajo dirkalnike in pretepajo dirkače, kot da so na boksarski tekmi in ne na dirki. Ayrton Senna se potem, ko se varnostni avto umakne in se dirka končno začne v pravem pomenu besede, trudi za sabo zadržati Michaela Schumacherja, ki je v dveh letih in pol v formuli 1 dokazal, da je eden največjih talentov.

Nemec, poznejši sedemkratni prvak, ki je po smučarski nesreči pred več kot desetletjem tudi sam doživel kruto usodo, je dobil prvi dirki sezone, medtem ko ima Senna ničlo. Modro-beli Williams in svetlomodri Benetton se zapodita po ciljni ravnini in v hitrem levem ovinku, ki sledi, imenovanem Tamburello (bobenček), Senna zapelje s steze preko izletne cone naravnost v betonski zid. Trčenje je silovito. Povsem razbiti dirkalnik prinese nazaj na stezo, ko se vse razkadi, brazilski dirkač ostaja negiben.

Vsem, ki so dirko gledali po televiziji in bili v živo tam, je zastal dih. Kar nekaj Slovencev se spominja dogodka, tudi Tadej Pišek, danes agencijski fotograf, ki je prav tako bil v Imoli pred enim tednom na dirki in je formulo 1 prvič gledal v živo prav tistega usodnega dne.

Dirkači formule 1 so se prejšnji četrtek pred dirko v Imoli zbrali pred spomenikom Ayrtona Senne v Imoli.
Hasan Bratić
Štirikratni svetovni prvak Sebastian Vettel je v nedeljo pred dirko naredil častni krog z McLarnom Ayrtona Senne in zastavama obeh preminulih dirkačev tistega konca tedna.
Hasan Bratić
Senna je znal strogo ločevati dirkanje in svoje zasebno življenje. Imel je veliko hobijev, ukvarjal se je z dobrodelnostjo.
Instituto Ayrton Senna

"Imola. 30 let po prvi obiskani dirki formule 1 in črnem koncu tedna, ki je spremenil šport ... Nekaterih občutkov se po vseh teh letih še vedno ne da opisati. Zato je treba samo biti tam, v tišini, sam - po možnosti konec dneva, ko ni več množic."

Betonska stena, ki ločuje dirkališče od reke, je postavljena le nekaj metrov od steze, po današnjih varnostnih merilih absolutno nesprejemljivo. Trčenje pod malim kotom bi morda minilo le z uničenim dirkalnikom, če ne bi splet zares nesrečnih okoliščin sprednje desno kolo, ki je prvo zadelo zid, odbilo pod takim kotom, da je vodilo priletelo v glavo Senne in prebilo njegovo čelado, potem lobanjo in usodno poškodovalo možgane.

"Bojim se, da ga je Ayrton Senna tokrat zares skupil," je takoj po trčenju, ko je prišel do glasu, v prenosu na naši televiziji povedal takratni komentator Niko Mihelič. Ko so Senno položili na tla ob dirkalniku in je zdravnik Sid Watkins snel čelado, se je iz nje ulila kri. Ponesrečenega dirkača so odpeljali v Bologno s helikopterjem in ob 17. uri in tri minute je na teletekstu (daleč pred časi interneta) pod zadnjo novico na strani 111 pisalo: "V bolnišnici v Bologni je za posledicami nesreče na dirki v Imoli preminil dirkač Ayrton Senna."

Zakaj se tega dogodka nekateri, predvsem ljubitelji formule 1, spominjamo, kot da bi bil včeraj? Senna ni bil edini umrli tisti konec tedna, dan prej se je na kvalifikacijah smrtno ponesrečil avstrijski dirkač Roland Ratzenberger. Morda zato, ker je bil ne samo odličen športnik, pač pa je po začetnih letih relativno egoističnega dirkača razvil neko posebno avro, da je najprej človek, ki ne gleda samo nase. Redno je opozarjal na varnostne pomanjkljivosti tega športa, kjer je potem sam postal žrtev. Športnik ni samo stroj, z velikimi močmi pride velika odgovornost, je rek iz znanega filma o Spidermanu. Senna je bil brazilski junak, čeprav je bil iz premožne družine, ni obrnil hrbta niti svojim najrevnejšim junakom. Ko je napovedovalec med nogometno tekmo v Braziliji sporočil tragično vest, so nogometaši obstali in popadali na kolena, gledalci pa onemeli.

In tudi ko ga ni bilo več, je njegov duh ostajal naprej, vsako leto v Imoli, ob vsaki obletnici, dogodek se je počasi oddaljeval, a ni izginil iz spomina. Ne verjamem, da je po kateremkoli umrlem športniku iz katerekoli panoge ostalo toliko privržencev. Moj pokojni oče, s katerim sva skupaj gledala dirko tistega usodnega dne, je skoraj 30 let hodil okrog z njegovo kapo na glavi. Pred leti mu jo je na dirki v Avstriji podpisal Niki Lauda, takrat svetovalec pri ekipi Mercedes: "Veste, ne smem podpisovati drugih rekvizitov kot Mercedesovih, a za Ayrtona bova naredila izjemo, mar ne."

V barve Ayrtona Senne bo ta dirkaški konec tedna v Monte Carlu odet tudi njihov dirkalnik.
Mclaren
Tadej Pišek je bil na svoji prvi dirki ravno v nesrečni Imoli leta 1994 in je tako od daleč kot najstnik fotografiral nesrečni dogodek. 30 let pozneje je profesionalni fotograf v formuli 1.
Tadej Pišek
Netflix bo letos konec leta predvajal serijo o Ayrtonu Senni.
Netflix

Senna je še danes navdih mnogim dirkačem. Eden izmed njih je Pierre Gasly, voznik ekipe Alpine. Svojemu vzorniku se je na nedavni dirki v Imoli poklonil na poseben način. Nosil je čelado s poslikavo v značilnih barvah Ayrtona Senne.

Senna je vse od svojih začetkov v kartingu uporabljal enako barvno shemo z rumeno osnovo in zelenimi in modrimi, skoraj črnimi vodoravnimi črtami, kar je za vedno ostal njegov zaščitni znak. Obenem nihče drug v formuli 1 ni nikoli imel tako izrazito prepoznavnega dizajna čelade.

 

Družina Ayrtona Senne je dovolila Pierru Gaslyju, da se legendarnemu dirkaču pokloni s tem značilnim dizajnom. Čelada je še vedno obdržala Gaslyjeve običajne poteze, ki vključujejo tudi poklon njegovim dirkalnikom, a v barvah Ayrtona Senne.

"V Imoli se bom poklonil enemu najboljših voznikov F1 vseh časov, svojemu idolu," je pred dirko v Imoli povedal Gasly. "Nosil bom posebno čelado, ki me bo spominjala na Ayrtonovo zapuščino. Vedno sem občudoval njegov dirkaški slog, pa tudi njega kot človeka, kakršen je bil - vrednote, način, kako mu je bilo mar za skupnost. On je eden največjih šampionov našega športa, zato je pomembno, da se mu poklonimo, še posebej letos, 30 let po nesreči."

Čeprav je bila Sennova kariera v formuli 1 veliko prekratka, je pustil pečat tako v športu kot tudi izven njega. Trikratni svetovni prvak v letih 1988, 1990 in 1991 si je prislužil 41 zmag, izven formule 1 pa njegovo dobrodelno delo živi še danes. Vedno ga je skrbela revščina v njegovi domovini Braziliji in nadvse si je želel napraviti nekaj, da bi izboljšal življenja ljudi. S sestro Viviane sta le nekaj mesecev pred njegovo smrtjo osnovala zamisel dobrodelne organizacije, ki bi zlasti pomagala izboljšati možnosti izobraževanja brazilskih otrok. Po tragični nesreči se je Viviane odločila, da bo načrte uresničila v bratov spomin. Institut Ayrton Senna se še danes posveča zagotavljanju uporabnega izobraževanja mladih v Braziliji.

Čelado, ki jo je Pierre Gasly nosil na letošnji dirki v Imoli, bodo konec meseca maja prodali na dražbi, celoten izkupiček pa bo namenjen Institutu Ayrton Senna.

Gasly pa ni bil edini, ki se je med koncem tedna dirke poklonil spominu legende. Nekdanji dirkač in štirikratni svetovni prvak Sebastian Vettel je v četrtek pred dirko v Imoli v spomin na tragično preminula Ayrtona Senno in Rolanda Ratzenbergerja sam organiziral spominsko slovesnost. Udeležili so se je dirkači formule 1 in številni dirkači formule 2 in formule 3, vodje ekip in drugo osebje, večina je bila oblečena v spominske majice z motivom Senne in napisom #forever, nosili pa so tudi zapestnice v barvah Avstrije, Ratzenbergerjeve domovine.

McLaren je pred leti naredil tudi hiperšportnika z imenom Senna, enega so zdaj obarvali v prepoznavno podobo.
McLaren
Še en spomenik Senni so leta 2021 postavili v poljskem mestecu Wałbrzych in po njem poimenovali še ulico.
N. Barchaeo
Francoski dirkač Pierre Gasly iz ekipe Alpine je v Imoli vozil z repliko Sennove čelade. Zdaj se prodaja, izkupiček bo šel v dobrodelne namene.
Reuters

Spominu na brazilsko legendo formule 1 in na nadobudnega avstrijskega dirkača so se poklonili s tekom po stezi v Imoli v deževnem vremenu, potem ko so se fotografirali ob čeladah obeh preminulih dirkačev. Skupina se je nato ustavila pri Tamburellu, mestu Sennove usodne nesreče 1. maja 1994, od koder so se nekateri odpravili skozi park do bronastega kipa Ayrtona Senne, ki je delo Stefana Pierottija in je vse od postavitve, 26. aprila 1997, mesto, kjer izkazujejo spoštovanje legendi ne le njegovi oboževalci, pač pa tudi številni drugi ljubitelji formule 1, ki tam polagajo cvetje, sporočila in druge spominke.

Vettel je nato nagovoril vse zbrane, pohvalil Sennovo briljantnost za volanom in Ratzenbergerjevo odločenost, da se uvrsti med najboljše. Poudaril je tudi, da so številne varnostne izboljšave, izvedene od tistega usodnega konca tedna leta 1994, del trajne zapuščine obeh dirkačev.

Vettel je v nadaljevanju konca tedna v nedeljo pred dirko odpeljal še častni krog z McLarnovim dirkalnikom, ki ga je Senna vozil v sezoni 1993. Dirkalnik je Vettlova osebna last in ga občasno vozi na različnih javnih dogodkih. Med vožnjo je v desni roki držal avstrijsko in brazilsko zastavo ob bučnem aplavzu gledalcev ob progi. Na ciljni ravnini je naredil še tri obrate in potem povedal, da je šlo za zelo čustven krog in niti ni skrival solznih oči. Njegova čelada je bila v polovico obarvana v barve Senne, nosil pa je tudi rumen kombinezon z modro in zeleno črto.

Spomin na svojega nekdanjega dirkača ohranja tudi ekipa McLaren, s katero je Ayrton Senna osvojil 35 izmed svojih 42 zmag in tri prvenstva. S tem še danes velja za najuspešnejšega McLarnovega dirkača, zaradi šestih zmag v Monaku, med katerimi je bilo pet zaporednih, pa so ga poimenovali kralj Monaka. Prav tam bo ta konec tedna McLaren svoj dirkalnik odel v značilno Sennovo kombinacijo rumene, zelene in modre barve.

Obenem bodo za ves konec tedna razstavili cestni avtomobil McLaren Senna s poslikavo v podobni barvni shemi ter z logotipi S in Senna. Na obeh straneh so dodali še ročno naslikan portret dirkača. Na voznikovi strani je Ayrton Senna zazrt v daljavo, na sopotnikovi strani pa nosi čelado. V notranjosti je mogoče prebrati Sennov citat: "Nimam idolov. Občudujem delo, predanost in sposobnost."

Iskati podrobno razlago fenomena Senna je nesmiselno. Njegovo karizmo si ali začutil ali pa si ga prezrl, slednjih pa je bilo zelo malo. Vedel je, da mu Schumacher diha za ovratnik in da mora upravičiti vlogo favorita. Iz ovinka, ki je danes močno spremenjen in počasnejši, je odletel zaradi zloma volanskega droga. Na prvih dveh dirkah 1994 se je pritoževal, da ima roke pregloboko v kokpitu, zato so v volanski drog privarili centimeter dolg vstavek. Var je v krogih za varnostnim avtom, ko so dirkalniki z ohlajenimi gumami še bolj poskakovali po asfaltu, oslabel in popustil ravno pri hitrosti več kot 300 km/h ter poslal Senno naravnost v nezaščiten zid.

Nesmiselno, nepotrebno, na nek način tipično italijansko. Vsaka s krvjo podpisana nesreča v športih vedno prinese napredek in tudi ta ni bila izjema. V današnjih varnostnih okoliščinah bi Senna zelo verjetno le izstopil iz dirkalnika.

Na dirkah formule 1 je od leta 1953 do leta 2014 umrlo 32 dirkačev. Od Sennove nesreče do zadnje, francoskega dirkača Julesa Bianchija, je minilo kar 20 varnih let. Francoz se je na dirki na Japonskem tudi po svoji krivdi v hudem nalivu naril pod pettonski nakladač, ki je s peska dvigoval drug dirkalnik. Zaradi poškodb možganov je umrl leto dni kasneje v bolnišnici. Tudi njegova nesreča je prinesla napredek. Zaradi te tragedije imajo danes dirkalniki poseben zaščitni lok nad dirkačevo glavo, imenovan halo. Nedvomno je že rešil nekaj hudih poškodb, mogoče tudi potencialno usodnih.

A Bianchi je iz kolektivnega spomina zdrsnil v le nekaj letih. Ayrton Senna ostaja. Tako bo tudi čez deset let ob 40. obletnici in še veliko pozneje. Kar nekaj velikih športnikov je kljub svojim bajnim zaslužkom ostalo prizemljenih in ohranilo človeško plat pred zvezdništvom. Senna pa je s svojo tragično usodo postal še nekaj več. Nesmrten športni in človeški fenomen.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta