Čeprav smo se navadili, da bregove urejamo predvsem z zidovi in škarpami, z drugačnim pogledom na svet sedaj poskušamo s čim manj spremembami in posegi v obstoječe stanje zemljišča priti do primerno in lepo urejenih površin. V ta namen pogosto brežine ozelenimo kar s sajenjem grmovnic ali zelnatih trajnic. Poznamo vrste, ki imajo močan in globok koreninski sistem in z njim utrjujejo breg, po drugi strani pa uporabljamo tudi take, ki ne slovijo po globokih koreninah, se pa zato poganjki sproti zakoreninjajo po površju in z nadzemnim delom gosto prekrivajo tla.
Zaželeno je, da imajo vse te rastline gost nadzemni del, da preprečimo rast plevelov. Rastline za brežine morajo biti zdrave, trpežne in čim bolj dolgožive, obenem pa nezahtevne glede tal, saj jih na takih mestih ni mogoče okopavati, zalivati in dognojevati, kot to običajno počnemo na gredicah na ravnini. Dodajmo še, da gre predvsem za pokrovne rastline, ki jih lahko uporabimo za zeleni pokrov tudi na ravnem.
Microbyota decussata - mikrobiota
Višina: 50-100 cm
Cveti: neopazno
Iglavec z razprostrto krošnjo. Na prvi pogled bi lahko rekli, da nekoliko spominja na polegle brine, a ob natančnejšem pregledu ugotovimo, da so poganjki sploščeni in na njih ni nič bodečega. Veje se razprostirajo nad tlemi na vse strani in zelo dobro pokrijejo tla. Poleti in jeseni je ta vednozelena rastlina modrikasto zelene barve, pozimi pa se odene v zanimive rjavkaste odtenke.
Rosa 'Knirps' - pokrovna vrtnica
Višina: 20-30 cm
Cveti: VI-IX
Ta sorta je le ena do številnih pokrovnih vrtnic, ki ne le dobro pokrijejo tla, pač pa tudi bogato cvetijo. 'Knirps' je nizka sorta s številnimi polnjenimi rožnatimi cvetovi. Listi so zeleni, bleščeči, sorta pa je, kot večina pokrovnic, zelo zdrava. V širino doseže do 60 cm, zato jo sadimo nekoliko bolj na gosto kot višje in bujnejše pokrovnice.
Juniperus procumbens - brin
Višina: 20 cm
Cveti: neopazno
Med bolj trpežne in odlične pokrovne rastline za brežine spadajo brini. Ta vrsta je gosta, številni poganjki so pokriti z zelenimi do zelenosivimi iglicami. Iz komaj opaznih cvetov se razvijejo drobne črne jagode. Sadimo jih na sončno ali polsenčno mesto. Ko se vrastejo, so odporni proti suši. Na fotografiji je kompaktna sorta 'Nana', ki je primerna le za manjše površine.
Stephanandra incisa 'Crispa'- venčkar
Višina: 60 cm
Cveti: poleti Od venčkarjev najpogosteje gojimo ravno sorto 'Crispa', ker je nekoliko nižja. Čeprav tvori gost pokrov poganjkov, so ti bolj rahlo razmeščeni oziroma je njihova rast mnogo bolj sproščena kot pri predhodnih dveh. Ravno zato jo je priporočljivo saditi na večjih površinah ali v kombinaciji z bolj pridnimi iglavci, sicer deluje kot neugledno robidovje. Drobni beli cvetovi se pojavijo poleti. Je listopadna grmovnica.
Cotoneaster horizontalis - panešpljica
Višina: 1 m
Cveti: VI
Listopadna grmovnica z zelo zanimivo oblikovanimi vejami. Te tvorijo prave pahljače, saj je razrast skoraj simetrična, stranske vejice pa izraščajo ploščato pol na eno in pol na drugo stran glavne veje. Polegle veje tako pokrivajo tla. Rastlina bogato zacveti in privablja čebele, jeseni pa se odene v stotere drobne rdeče plodove, ki so prav tako okrasni. Trpežna je in nezahtevna.
Geranium macrorrhizum - korenikasta krvomočnica
Višina: 30 cm
Cveti: VI-VII
Odlična pokrovna trajnica, ki sicer najlepše cveti na sončni legi, a se zelo dobro znajde z nekaj manj cvetovi tudi v senci. Dokaj hitro pokrije tla s številnimi mehkodlakavimi dlanastimi listi. Celotna rastlina močno diši.
Epimedium × perralchicum 'Frohnleiten' - lipica
Višina: 25-30 cm
Cveti: IV-V
Lipice so znane po odličnem prekrivanju tal, saj v nekaj letih tvorijo zelo gost pokrov srčastih listov. 'Frohnleiten' je le ena od številnih sort, cveti rumeno, mladi listi pa so močno bakreno nadahnjeni. Sprva je rast počasna, po treh letih pa nastane gost sestoj, ki je zelo odporen proti suši. Uporabljamo jo predvsem pod listopadnimi drevesi in v drugih polsenčnih razmerah.
Erica carnea - resa
Višina: 30 cm
Cveti: II-IV
Spomladanska resa je odlična za brežine, kjer so tla peščena ali kamnita. Z nekaj pomoči na začetku se bo dobro vrasla in tvorila zeleni pokrov z zelo fino teksturo iz kratkih igličastih listov. Bogato belo ali rožnato cveti vse od konca zime in večji del pomladi.
Festuca glauca - sinjezelena bilnica
Višina: 30 cm
Cveti: VI-VII
Zimzelena okrasna trava, ki jo sadimo zaradi zelo dobre odpornosti proti suši in njenih modrosivih listov. Je izrazito gručaste rasti in dobro dopolnjuje brežine, ki so že zasajene s temno zelenimi rastlinami. Bilnico je zgodaj spomladi najbolje temeljito porezati, da damo prostor novi rasti.
Lonicera nitida - kosteničevje
Višina: 50-70 cm
Cveti: poleti
Ena bolj pogosto sajenih pokrovnih grmovnic. Kosteničevje uporabljamo zaradi trpežnosti, nezahtevnosti ter goste in razmeroma hitre rasti. Listi so zeleni, bleščeči in drobni ter se na rastlini obdržijo tudi pozimi.