Nič novega ni, da smo Slovenci izpričani ljubitelji krompirja. No, saj jemo tudi testenine, riž, ajdovo kašo in še kaj, a ob misli na prilogo h kakšnemu dobremu mesu v omaki se mnogi najprej spomnimo na pražen krompir. Ta je pri nas tako priljubljena jed, da so pred 24 leti ustanovili Društvo za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi (DPK), ki ima tudi svojo himno (avtorja sta Mojmir Sepe in Dušan Velkavrh). Društvo ima določena pravila, med njimi je tudi to, da morajo člani, okoli tisoč jih je, vsaj enkrat na teden na javnem mestu pojesti pražen krompir s poljubno prilogo.
Celo spomenik smo postavili krompirju. Obenem je to spomenik vladarici Mariji Tereziji, ki je v 18. stoletju poskrbela, da se je ta poljščina razširila med Slovenci, s čimer smo se izognili veliki lakoti. Sicer pa v Evropi krompir poznamo šele od 16. stoletja naprej, ko je k nam prišel iz Amerike, kjer so ga gojili že pred 2500 leti. Trajalo je kar nekaj desetletij, da se je krompir v Evropi udomačil, a od takrat naprej velja za živilo, ki je doma v vsakem gospodinjstvu. Cenovno je dostopen, enostavno in vsestransko uporaben in tudi zdravju prijazen.
Kako globoko zakoreninjen je pri nas pražen krompir, priča vsakoletni festival praženega krompirja, ki ga v različnih krajih prireja že omenjeno Društvo za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi. Nazadnje je potekal prve dni septembra v Črni na Koroškem, 24. po vrsti je bil, in kot vsak doslej je privabil ne le več deset ekip, ki so pražile krompir, pač pa tudi množico obiskovalcev, ki so z užitkom in veseljem poskušali na različne načine pripravljen pražen krompir.
Katero sorto izbrati
Društvo na svoji spletni strani navaja osnovni recept, seveda prirejen za veliko ponev, primerno za različne festivale in podobne dogodke, na katerih se pripravlja tudi pražen krompir. Osnovni recept zanj predvideva zgolj pet osnovnih sestavin in malo tekočine (goveje juhe ali vina): krompir primerne sorte, čebula, mast, ocvirki in sol ter za piko na i, da krompir ne bo suh, malo tekočine. To je torej osnova, a kot pri skoraj vsakem receptu se osnovnemu kmalu dodajo še druge sestavine.
Ni greh, če praženemu krompirju dodamo še ščepec popra ali čilija, pa sesekljan peteršilj. Ideje gredo tudi pri tako tradicionalni jedi, kot je pražen krompir, svojo pot. In dodatki se kar vrstijo. Zelenjava, slanina, šunka, gobe, kranjska ali podobna klobasa, kulen, sir, vsa mogoča zelišča in začimbe in na koncu potem od slovenskega praženega krompirja pridemo do takšnega z indijskim navdihom (pri katerem ne smejo manjkati ingver, česen, koriander, kurkuma ter kumin - in ne kumina, kot nekateri napačno zapišejo v receptih, kajti začimbi, sicer sorodnici, se zelo razlikujeta po okusu in vonju).
Začetek himne: Sladko je vince in hladen je pir, toda najboljši je pražen krompir
Za dober pražen krompir, ki ne bo voden ali preveč suh in med pripravo ne bo razpadel v kašo, je seveda treba izbrati primerno sorto. Poznavalci priporočajo sorte monte carlo, aluete, manitou, desire, concordia, alonso in elfe. Kako pozorno člani omenjenega društva skrbijo za pravšnji pražen krompir, kaže tudi to, da vsako leto ocenjujejo posamezne sorte in na podlagi njihovih lastnosti priporočijo najbolj primerne. Celo na svoji njivi so gojili nekaj sort in jih potem analizirali.
Tudi pri izbiri čebule moramo upoštevati nekaj pravil. Najbolj primerna je rumena, v DPPK prisegajo na belokranjsko, a ker te povsod ni na razpolago, bo dobra tudi katera druga. Le srebrnjak naj ne bo in celo mlada čebula, pa tudi šalotka naj bi bili šele na koncu seznama primernih za pražen krompir po slovensko.
Za mast je jasno, da mora biti lepe bele barve in primerne kakovosti, ocvirki pa naj ne bodo preveliki.
Za lažjo predstavo, koliko sestavin računati na osebo, velja omeniti, da bodo za eno osebo dovolj trije krompirji, veliki približno kot jajce, pol čebule ter zravnana jušna žlica masti in še ena ocvirkov (recept društva, kot je zapisan, navaja namreč 23 kilogramov krompirja, saj gre za recept za veliko ponev).
Ne mešamo, pač pa prelagamo
Tako, sestavine imamo, zdaj pa k pripravi. Če jo le imamo, za praženje krompirja uporabimo litoželezno ponev. Če ne, bo dobra tudi takšna z debelim dnom. A najprej skuhajmo krompir. Temeljito ga umijemo in ga v lupini damo v lonec z vodo ter ga skuhamo. Ko se toliko ohladi, da ga lahko primemo v roko, ga olupimo in narežemo na 3 milimetre debele kolobarje ali lističe. V ponvi segrejemo mast in ko je vroča, dodamo na lističe narezano čebulo (če jo režemo na kocke, pazimo, da so enako velike, sicer bodo manjše že nekoliko zažgane, ko bodo večje šele začele rjaveti).
Ko čebula lepo porjavi, nikakor pa se ne sme zažgati ali tako porjaveti, da greni, dodamo ves narezan krompir naenkrat. Ponev nekoliko stresemo, da se krompir enakomerno porazdeli, ali ga z lopatko, najbolje leseno, poravnamo po vrhu. Pustimo nekaj minut, da se na spodnji strani naredi skorjica, potem ga z lopatko zajemamo, prelagamo in ga obračamo, da se naredi skorjica tudi na drugi strani. Krompirja nikakor ne mečkamo ali tlačimo. Med obračanjem ga solimo, vmes dodamo še ocvirke (lahko pa ocvirke dodamo prej, ko je čebula ravno prav prepražena). Čisto na koncu, tik preden ponev umaknemo z ognja, dodamo nekoliko tekočine. To naj bosta goveja juha ali vino, Dolenjci na primer radi dodajo malo cvička. Z dodajanjem tekočine bomo preprečili, da bi krompir postal suh. Ogenj med praženjem naj ne bo premočan, da se krompir ne bo zažgal. Pražen krompir je potrebno pripravljati počasi, na majhnem do zmernem ognju, vse skupaj naj bi trajalo okoli 20 minut.
To je seveda osnovni recept, doma pražen krompir pripravljamo vsak po svoje. Nekateri tudi na olju, čeprav je potem okus nekoliko drugačen, a vsi pač ne marajo svinjske masti. Tudi postopno dodajanje krompirja v ponev, kot ga sproti režemo, ni ravno redek način, a ker krompir v tem primeru večkrat obrnemo in mešamo, se rezine lahko zmečkajo in krompir bo bolj zmečkan.
Za konec še podatek, da je prvi recept za pražen krompir v slovenščini zapisala Magdalena Pleiweis v svoji kuharici iz leta 1868. Društvo za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi na festivalih in drugih prireditvah zbira recepte za pripravo praženega krompirja in načrtuje izdajo knjige teh receptov.
Pražen krompir
(po receptu Društva za priznanje praženega krompirja kot samostojne jedi)
23 kg krompirja
4,6 kg rumene čebule
1,23 kg svinjske masti
1,36 kg ocvirkov
morska sol
Pripravo povzemamo po uradnem receptu za društveno ponev.
Krompir v lupini najprej dobro operemo in očistimo vse nesnage. Kuhanje pričnemo v mrzli osoljeni vodi. Pazimo na zadostno količino vode - 2 prsta (kazalec in sredinec skupaj) nad krompirjem. Ko zavre, ga tako kuhamo okoli 25 minut. Odlijemo vodo (pazimo da se ne opečemo) in počakamo, da se krompir ohladi po naravni poti. Zdaj lahko začnemo z lupljenjem, s krompirja odstranimo vso lupino in vsa očesca, pike ter morebitne druge nepravilnosti. Nato ga pričnemo rezati na kolobarje v debelini cca. 3 mm. V društveni ponvi se raztopi svinjska mast v določeni količini.
Na nežno ogreto mast vsujemo pravilno obdelano čebulo (olistkano) s kančkom soli. Ko pražilec ugotovi, da je čebula dobila pravilno zlatorumeno barvo, je čas, da se čebula in krompir "oženita", saj imata v masti tudi že od prej določeno pričo. Krompir enakomerno razporedimo po ponvi, med čakanjem skrbno preverjamo, kaj se dogaja na spodnji strani, in ko krompir začne dobivati zlatorumeno skorjico, se prične najpomembnejši del priprave. Krompir pričnemo z lopatko nežno obračati in prelagati.
Ko uradni pražilec ugotovi, da se obred praženja približuje koncu, se krompirju enakomerno po vsej površini doda sol, ponovi se nežno obračanje in prelaganje. Krompirja ne smemo tlačiti in mečkati. Pred samim začetkom "svatbe" se jed oplemeniti z ocvirki v zapovedani količini, pražilec krompir še enkrat z lopatko obrne in preveri, če je ves enakomerno spražen. Čas praženja je 20 do 30 minut in ga uradni pražilec določi sam.