Ni nujno, da je v zlatu, letnico 2022 lahko na žepek iz testa napišemo tudi s kislo smetano. Foto: Profimedia
Silvestrovanje doma, zakaj pa ne? V dvoje, v ožjem ali širšem družinskem krogu, v krogu prijateljev. Negotovi časi so neprijazni do silvestrovanj po lokalih in na prostem, zato se mnogi, ki jih pot ne vodi kam v tujino, v planinsko kočo ali svoj vikend, odločijo, da bodo v leto 2022 zakorakali pod domačo streho. In temu sledijo priprave, nekaj je vendarle treba pojesti in popiti tudi na silvestrovo pa seveda naslednji dan poskrbeti, da maček ne bo imel lastnosti tigra. Ali da bo utrujenost zaradi priprave silvestrske zabave trajala še na prvi dan novega leta.
Kaj torej pripraviti, da na silvestrski večer ne pademo od utrujenosti, a da bo doma vsaj malce svečano in bo kaj dobrega za pod zob? Odgovor je odvisen od številnih okoliščin - koliko nas bo, so zraven otroci (in seveda, koliko so stari), kakšni jedci se bodo zbrali, koliko časa in denarja oziroma napora smo pripravljeno vložiti v pripravo silvestrske večerje, in še kakšna okoliščina, ki vpliva na silvestrovanje doma, bi se našla.
Poskrbimo, da bo miza svečano okrašena
Kakorkoli se odločimo, poskrbimo, da bo miza svečano okrašena. Običajni barvi sta rdeča in zlata z nekaj zelenega (na primer smrekove vejice kot dodatek pogrinjku), a ne bo nič narobe, če izberemo katerokoli barvo. Kombiniramo prt, serviete in krožnike, pod krožnike lahko namesto prta damo svečane pogrinjke ali srebrn ali zlat pladenj pod krožnik. Poskrbimo, da bodo kozarci za penino opolnoči na hitro dosegljivem mestu, da jih ne bomo panično iskali zadnjo minuto starega leta. Seveda ne bo odveč dogovor, kdo bo penino odprl, sploh če bo družba nekoliko večja.
Ob vinu še voda
Za mnoge je bilo stresno že predbožično obdobje, saj se ob tem prazniku zberejo številne družine in je hrani namenjena velika pozornost. In potem je treba to ponoviti teden dni kasneje. Večinoma v nekoliko drugačni obliki, a kljub temu. Treba je vedeti, kaj bo na mizi, kdo bo kaj pripravil, pred tem tudi priskrbel. Izračunati moramo, koliko pijače bo potrebne in kakšne vse, ne pozabimo na nekaj vrčev za vodo (v katero lahko dodamo rezine limone in pomaranče), saj ob več kozarcih vina ne bo odveč spiti tudi kak kozarec vode, da bo naslednji dan lažje prenesti. Če pri otrocih običajno pazimo, da ne pijejo preveč sladkanih ali gaziranih pijač, lahko na silvestrovo morda zamižimo na eno oko in jim privoščimo sladke in gazirane pijače, če si jih seveda želijo.
S penino nazdravimo novemu letu, prav pa pride tudi kak slan prigrizek. Foto: Profimedia
Večji in težji zalogaj pa je hrana. Ni odveč začeti načrtovanje glede na uro, ob kateri se bo družina ali družba zbrala. Če se zabava začne že pozno popoldan, bo potrebne več hrane in drugačne, kot če se zberemo v času večerje. Če se družba običajno zadrži krepko čez polnoč, ne pozabimo na kislo juho ali obaro. Krepčanje na žlico nam bo dobro delo pred spanjem, veseljaki, ki hodijo spat v jutranjih urah, bodo to z veseljem potrdili.
Tradicija veleva
Kot pri nekaterih drugih praznikih (božič, velika noč) se tudi pri silvestrovanju oklepamo tradicije. Sicer nekoliko manj kot pri omenjenih krščanskih praznikih, saj ni božiča brez purana (ali vsaj gosi) in velike noči ne brez šunke, pirhov in potice, a francoska solata in tatarski biftek (no, približek pravemu) redko manjkata. Tradicija veleva le, da na silvestrovo na mizi ne sme biti perutnine, dobrodošel je pa pujs (ker z rilcem rine naprej, medtem ko kura s tacami brca nazaj, zato je dobrodošla prvi dan novega leta, da vse slabo zbrca nazaj). A je na prvi dan novega leta perutnina bolj redko na naših krožnikih, sarma je zelo zakoreninjena tudi v naših krajih (verjetno zato, ker C-vitamin iz kislega zelja blagodejno vpliva na posledice prekrokane noči). A med francosko solato, biftekom in jutranjo sarmo je možnosti za prijetno silvestrsko druženje ob hrani nešteto.
Fondi nas druži
Sirov, mesni in/ali čokoladni fondi so primerni za manjše družbe. Ob namakanju mesa v olje, kruha v topljen sir ali sadja v čokolado je veliko priložnosti za pogovor, gostiteljem pa priprava fondija ne pomeni prevelikega napora. Meso mariniramo že dan prej, omake so hitro pripravljene, kruha za sirov fondi prav tako hitro narežemo, sir je v lončeni posodi stopljen v 15 minutah, s čokoladnim je dela še manj. Prednost je tudi v tem, da se ob fondiju ne najemo do onemoglosti, kot se rado zgodi, če pripravimo klasično večerjo s prilogami in solatami in s sladico na koncu (kaj šele, če prej postrežemo še predjed in/ali juho). Pa vendar nas kar precej še naprej prisega na bolj obloženo mizo kot le s fondiji.
Blini z lososom in kaviarjem
25 dag ajdove moke
15 dag bele moke
2 jajci
pol kocke kvasa
malo soli
4 dag masla
voda po potrebi
olje za pečenje
kisla smetana, dimljen losos, rdeči in črni kaviar, trdo kuhano jajce
koprc
V visoko posodo presejemo ajdovo in belo moko, dodamo sol, jajci, stopljeno maslo, zdrobljen kvas in toliko vode, da dobimo nekoliko bolj gosto testo kot za palačinke. V ponvi segrejemo olje in pečemo en po en blin s premerom 5 do 8 centimetrov. Blini naj bodo nekoliko debelejši od običajnih palačink.
Ohlajene bline premažemo s kislo smetano in okrasimo z rezinami dimljenega lososa, kaviarjem in tankimi rezinami trdo kuhanega jajca. Če damo na blin jajce, na rumenjak damo žličko črnega kaviarja, v tem primeru blina ne obložimo z lososom. Lahko pa pripravimo tudi pašteto iz gob, jeter ali tune, premažemo bline in jih okrasimo.
V dvoje je lepše
Če si želimo prihraniti čas, so blini (majhne ajdove palačinke) zelo uporabni za prigrizek ali hladno predjed. Kupimo lahko že narejene, lahko pa jih (tudi dan pred praznikom) naredimo sami, saj je priprava hitra in preprosta. Lahko kupimo tudi že gotove skodelice ali čolničke iz krhkega testa in jih napolnimo z različnimi nadevi ter okrasimo.
Z malo iznajdljivosti sta tudi solata ali narezek lahko videti mamljiva. Foto: Profimedia
Tudi domiselno zložen narezek ne bo kvaril svečanega vzdušja, lahko pa se malo poigramo in s pršutom ali panceto ovijemo suhe marelice in slive ter jih nekaj minut grejemo v pečici, toliko da sadje vpije nekoliko maščobe. Postrežemo hladno, kar pomeni, da tudi to lahko naredimo dan prej ali vsaj dopoldan, preden se družba zbere. Kaj in kako bomo ponudili, je odvisno tudi od tega, ali bomo jedi pripravljali sami ali nam bo kdo pomagal. Če bomo to počeli v dvoje, bo občutek še lepši in lahko si privoščimo tudi pripravo bolj zahtevnega menija. Skupaj preživeti čas za štedilnikom je prav tako dragocen kot čas ob mizi.