Pozimi poskrbite za kožo, da se ne spremenite v izsušeno rozino

Denis Živčec Denis Živčec
07.11.2021 04:35
Smo v delu leta, ki našo kožo na vso moč utruja. Obraz, roke pa tudi ustnice moramo ustrezno zaščititi. Imamo nekaj dobrih nasvetov.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Potrebne bo nekaj samodiscipline, pa boste tudi v mrzlem delu leta napeti in sijoči. Foto: Profimedia
Profimedia

Nizke temperature, veter, centralno ogrevanje, suh zrak. Vse to in še več povzroča težave koži, saj postaja suha, srbeča in razpokana. Četudi nas dokaj visoke temperature v zadnjih dneh še razvajajo, pa je že čas, da razmislite, kako boste skrbeli za kožo v mrzli zimi.

Nenadne temperaturne spremembe, mraz in veter lahko pustijo na koži, ki ni pravilno negovana, hude posledice. Tudi suh zrak, ki ga povzroča ogrevanje, koži ni prijeten. Nasprotno, izsuši jo in največkrat imate občutek, kot da vas bo potegnila vase. Občutek zategnjenosti, luščenje in druge kožne neprijetnosti pa lahko poslabšajo vaše siceršnje počutje. Torej nikar ne pozabite na nasvet dermatologov, ki v en glas svetujejo: svoji koži dodajajte dovolj vlage. Tudi s pitjem (na dan naj bi popili vsaj dva litra tekočine), saj tako kožo vlažite od znotraj, za vlago pa poskrbite tudi s primerno nego. Odpovejte se predolgemu prhanju z vročo vodo, saj ta iz kože pobere vsa naravna olja, za nego pa uporabljajte predvsem blage izdelke, ki kože ne dražijo, ampak ji prijajo in poskrbijo za zdrav in lep videz. In seveda za dobro počutje.

Antibakterijska mila sušijo kožo

Najbolje je, če posežete po kremah in losjonih, ki so namenjeni občutljivi koži in ne vsebujejo alkohola. Nikar ob razkužilih ne uporabljajte še antibakterijskih mil, šamponov in dezodorantov, ki kožo dražijo. In po vsakem prhanju naj bo zapoved številka ena, da na osušeno kožo nanesete vlažilno mazilo. Koža vam bo nadvse hvaležna, če boste v dneh, ko začnete prostore ogrevati, poskrbeli tudi za vlaženje zraka, saj centralno ogrevanje lahko zrak tako osuši, da je v njem le še nekaj odstotkov vlage. Ne le da tako suh zrak škoduje vaši koži, tudi pohištvo vam bo kaj hitro začelo kazati, da v zraku primanjkuje vlage. Kmalu boste razpoke opazili tudi na njem in ne le na svoji suhi koži.

Če ste pripravljeni kožo učinkovito negovati, morate najprej poskrbeti, da jo pred nanosom kreme vsak dan temeljito očistite. A zares temeljito. To pa pomeni, da jo zvečer umijete z blagimi čistilnimi izdelki, ki učinkovito odstranijo vso umazanijo, ki se je nabrala na njej čez dan, saj le tako očiščena koža učinkovinam v kremah pomaga odpreti pot za njihovo delovanje. Kožo je treba seveda očistiti tudi zjutraj, saj le na očiščeno lahko nanesete kremo in dnevni make up. Po nanosu dnevne kreme lahko uporabite tudi puder, saj ta kožo v zimskih mesecih še dodatno zaščiti. Pri izbiri izdelkov pa bodite nadvse pozorni: še enkrat naj poudarimo, da nikar ne posegajte po tistih, ki vsebujejo alkohol, saj lahko s tem poškodujete hidrolipidni sloj kože, ki ima pomembno zaščitno vlogo.

Uporabljajte predvsem blage izdelke, ki kože ne dražijo. Foto: Profimedia
Profimedia

Nega je torej nadvse pomembna v prihajajočih mrzlih zimskih dneh, ko morate svoji koži privoščiti še več vlage s kremami, ki jo ščitijo pred škodljivimi zunanjimi vplivi in tako preprečujejo izsušitev. Le tako bo vaš videz lep, zdrav in sijoč.

Rdečica in vidne kapilare pogostejše v zimskih dneh

Dermatologi ne opozarjajo zaman na ustrezno zaščito kože v mrzlih dneh, saj so rdečica in kapilare pogostejše še posebno v zimskih mesecih. Koža namreč zaradi temperaturnih sprememb bolj intenzivno reagira nanje, drobne kapilare in rdečica pa tako postanejo še bolj izrazite. Brez ustrezne nege se vam lahko zgodi, da bodo kapilare vselej vidne, rdečica pa vam bo ostala. Zgolj z uporabo ustreznih izdelkov lahko te težave omilite ali pa celo odpravite. Z nasvetom vam bodo rade volje pomagali tudi farmacevti v lekarnah, saj je prav v njih izbira učinkovitih izdelkov za nego kože velika. Ob vsem tem pa nikar ne pozabite na gibanje in zdravo prehrano. Brez njiju vam nobena krema ne bo pomagala.

Suhe in razpokane ustnice

Ustnice so nežne in občutljive, ker v njih ni ne žlez lojnic, ki bi jim priskrbele zaščitni maščobni sloj, ne žlez znojnic, ki bi jih vlažile. Če k temu dodamo še mraz, veter in centralno ogrevanje, je jasno, da zelo trpijo. Kako lahko ukrepate? Pijte veliko vode.

Ne pozabite na ustnice! Ne oblizujte jih. Foto: Profimedia
Profimedia

Ustnice namažite z zaščitno kremo. Ne oblizujte jih z jezikom. Mislite na ustnice, ko se odpravite na kakšno potovanje. Spremembe temperature in vlažnosti zraka jih bodo močno izsušile.

Zaščitite tudi roke

Ogrevanje v zaprtih prostorih, mrzel veter in nizke temperature povzročijo izrazito sušenje tudi kože na rokah, pogosto lupljenje in nastajanje ranic, zlasti v pregibih in med prsti. Kožo zelo izsuši tudi pogosto umivanje rok, zlasti ko razsajajo virusi in je pogosto umivanje eden od nujnih pogojev za ohranjanje zdravega organizma. Ne glede na vrsto mila vsako umivanje deloma odstrani hidrolipidni film na koži, s čimer se zmanjša njena odpornost proti mikroorganizmom.

Negovane roke so ogledalo človeka. Tu in tam jim privoščite piling. Foto: Profimedia
Profimedia

Ko greste ven, na mraz, ne pozabite vzeti s seboj rokavic. Te namreč ščitijo roke pred vetrom in mrazom ter zmanjšujejo izsuševanje kože na rokah. Po vsakem umivanju nanesite kremo za roke, bogato z lipidi – obnovila bo hidrolipidni sloj ter kožo nahranila in zmehčala. Enkrat na teden opravite piling rok - odstranil bo odmrle celice kože in jo naredil mehkejšo, sestavine kreme pa bodo lažje prodrle v kožo. Vsak večer pred spanjem privoščite svojim rokam kraljevsko nego – vmasirajte veliko kreme za roke, da spodbudite prekrvavitev, in si nadenite bombažne rokavice. Zagrele vam bodo roke in krema se bo bolj vpila.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta