S polento nikoli ni dolgčas, uporabimo jo lahko tudi za sladice

Zora Štok Zora Štok
23.01.2022 04:51

Lahko je priloga mesnim in zelenjavnim omakam ter drugim jedem, lahko kar glavna jed, z njo pripravimo domiselne predjedi in celo sladice.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Kremasta začinjena polenta pod sočnim stejkom je že prav prestižna jed.

Profimedia

Polenta naša vsakdanja. Koruzna moka in koruzni zdrob manjkata v malokateri kuhinji. A morda prepogosto pozabljamo, da lahko polento uporabimo še za vse kaj drugega kot zgolj za prilogo golažu ali kot žgance za večerjo z mlekom, kakavom ali kavo. Moko uporabimo včasih tudi za pripravo koruznega kruha, potem pa večinoma niti ne razmišljamo prav veliko, kaj bi še lahko počeli z zdrobom in moko sončne rumene barve. A počnemo lahko veliko. S polento pripravljamo odlične in domiselne predjedi, lahko je tudi glavna jed, uporabna je za razne pite z mesom in zelenjavo, morski sadeži se bodo z njo prav tako lepo ujeli, velja pa pripraviti še sladice s testom iz koruznega zdroba ali koruzne moke. Zaradi številnih možnosti za pripravo najrazličnejših jedi je polenta sčasoma tudi izgubila predznak jedi za reveže.

Predjedi in prigrizki

S polento se lahko poigramo že pri predjedeh ali prigrizkih. Pri pripravi moramo upoštevati le razmerje med količino koruznega zdroba in tekočine. Če želimo bolj čvrsto polento (običajno za jedi, ki jih bomo oblikovali kot rezine, palčke, trikotnike in podobno), naj bo razmerje med zdrobom in tekočino 1:2 do 1:3, če pa želimo bolj kremasto polento, ki jo bomo uporabili kot podlago mesu ali zelenjavi, naj bo razmerje 1:4. Da se polenta med kuhanjem ne bo prijela dna posode, v vodo dodamo košček masla ali malo olja, zdrob pa med nenehnim mešanjem dodajamo postopoma. Ko ga začnemo dodajati, naj voda vre, potem pa temperaturo znižamo na srednjo, da nam med mešanjem polenta ne bo škropila naokoli. Zadostuje nekaj minut mešanja, potem polento še nekaj minut pustimo počivati. Če uporabimo instant polento, čas kuhanja še skrajšamo.

Glede na to, kaj bomo iz polente pripravili, se lahko odločimo, da nekaj začimb dodamo že v tekočino. Praviloma uporabimo vodo, včasih, sploh za sladice, tudi mleko, lahko pa kombiniramo mleko in vodo. Polenta bo bolj okusna, če ji med mešanjem dodamo nekaj suhih sesekljanih zelišč (rožmarin, origano), vendar bodimo previdni in z njimi ne pretiravajmo, če bomo polento obložili z zelenjavo, sirom ali čim drugim. Vodo praviloma solimo tik pred vrenjem, lahko pa ji dodamo jušno kocko ali uporabimo jušno osnovo. Kuhano polento potem še vročo oblikujemo glede na to, kaj pripravljamo.

Namesto toasta ali krekerjev lahko za prigrizke uporabimo tudi polento.

Profimedia

Lahko jo obarvamo in oblikujemo

Če jo bomo narezali na rezine ter jih obložili z živobarvno zelenjavo in okrasili z zelišči, sirom, oreški, olivami in še čim, prej kuhano polento zlijemo na pekač ali drugo ravno površino, jo razmažemo na želeno debelino in potem narežemo na poljubne oblike. Tako pripravljena polenta je primerna tudi za peko na žaru, prav okusen dodatek jedem z žara bo (tako mesu kot zelenjavi). Lahko jo narežemo na trakove ali druge oblike ter jo cvremo v olju, ki mu dodamo nekaj listov žajblja ali malo rožmarina. Del polente lahko, preden jo poravnamo, obarvamo s sokom rdeče pese, špinače ali paradižnika, jo ohlajeno narežemo na paličice in te ocvremo ter tako dobimo okusen prigrizek (sploh k pivu ali vinu se bo lepo podal).

Polenta je dobra družba tudi morskim sadežem. Ocvrte kocke ali lističi polente namesto krutonov so odlična spremljava solati s pečenimi raki.

Profimedia

Iz kuhane polente, z začimbami ali brez njih, lahko izrežemo kroge, mednje naložimo pečeno ali svežo zelenjavo, rezino mesa (ali pa tudi ne) ali dimljenega lososa, rezino sira, dodamo še kakšno omako in že imamo pred seboj pisan in zdrav doma narejen burger. Če polento z zelišči, v katero smo vmešali še malo drobljenega feta sira ali naribanega parmezana, zlijemo v skodelice za mafine, imamo tudi prilogo.

Zamenjava za špagete

Polenta se lepo sklada tudi z gobami. Naši zahodni sosedje, Italijani, pri katerih je polenta popularna predvsem v severnem delu, imajo za to kombinacijo celo vrsto receptov. Različne omake z gobami prelijejo čez polento ali polento obložijo z gobami, pečenimi na žaru, dodajo kanček dobrega balzamičnega kisa, sveža zelišča, morda še malo parmezana in pojedina je nared.

Burger s polento? Zakaj pa ne! Z lahkoto si ga pripravimo tudi doma.

Profimedia

Tudi bolonjska omaka s polento (namesto) s špageti je prav okusna jed, s česnom začinjeni pečeni rakovi repki med ocvrtima rezinama polente pa pogumna kombinacija za vse, ki želijo okusiti kaj nevsakdanjega.

Zloženec

Izdatna samostojna jed je tudi zloženec iz polente. Kuhano polento (z dodatkom malo origana) zlijemo na ravno površino, plast naj bo debela kak centimeter. Narežemo jo na velikost pekača (naj bo ozek in visok, ni pa seveda nujno). Pripravimo omako iz čebule, česna, paradižnika in zelišč, lahko dodamo malo vina, ravnamo se po lastnem okusu (seveda je omaka lahko tudi z mesom). V namaščen pekač damo plast polente in jo prelijemo z omako ter potresemo z malo sira pa spet plast polente in omake in ponovimo še tretjič. Po omaki potresemo nariban sir (najbolje mocarelo, lahko pa tudi kakega drugega) in vse skupaj 20 minut pečemo v pečici, ogreti na 180 stopinj. S skledo sveže solate imamo odlično kosilo, pa naj bo omaka z mesom ali brez njega.

Lahko pa nekoliko debelejšo plast polente v večjem pekaču najprej na več mestih prebodemo s kuhalnico, potem pa jo prelijemo z omako iz zelenjave in mesa (sploh omaka z mletim mesom in začimbami je primerna za to jed), spečemo v pečici in tik pred koncem obilno potresemo z naribanim sirom.

Profimedia

Torta in kolač

Če polento kuhamo v mleku in dodamo malo vanilije ter sladkorja, dobimo preprosto sladico, ki pa jo, ko se ohladi, lahko popestrimo s kakšnim sadnim ali navadnim jogurtom ali vanilijevo omako. Lahko pa se lotimo priprave torte ali kolača. Za torto premera 24 centimetrov skuhamo 15 dag koruznega zdroba s 5 dl mleka, ki mu dodamo ščepec soli, 5 dag sladkorja in žličko masla. Polento zlijemo v pekač, obložen s papirjem za peko, potem pa pripravimo poljubno kremo ali nadev iz skute s sadjem, obložimo tortno dno iz polente in damo torto v hladilnik, da se krema strdi.

Iz koruzne moke lahko z dodatkom mandljev pripravimo sladico. Torta z malinami je izjemno okusna.

Profimedia

Okusen je tudi kolač iz koruznega zdroba in mletih mandljev (lahko ga prav tako oblikujemo kot torto). Zavremo 1,5 l mleka, ga umaknemo z ognja in dodamo vanilijev sladkor, 5 dag sladkorja, ščepec soli, žlico masla, 10 g mletih mandljev in 18 dag koruznega zdroba. Premešamo in pri zelo zmerni temperaturi kuhamo 8 minut, medtem nenehno mešamo. Posodo umaknemo z ognja in vmešamo malo cimeta, klinčkov, naribano lupinico ene pomaranče in malo pomarančnega soka ter žličko instant kave, ki smo jo prej razmešali v malo mlačne vode. Zmes zlijemo v okrogle modelčke (prej jih naoljimo) ali papirnate košarice, lahko pa tudi v ozek in globok pekač ter potem narežemo na rezine.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta