Za ustno zdravje smo odgovorni sami, a tretjina Slovencev si zob ne čisti redno

Zvezdana Bercko Zvezdana Bercko
03.04.2022 04:45

Z rednim čiščenjem zob in obiski pri zobozdravniku v vseh starostnih obdobjih skrbimo za dobro ustno zdravje, ki pomembno vpliva na splošno zdravje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ustno zdravje moramo postaviti na listo prioritet. 
Canstockphoto

Le približno 60 odstotkov otrok, starih do pet let, si redno vsaj dvakrat dnevno čisti zobe oziroma jim pri tem pomagajo starši ali skrbniki. Med otroci in mladostniki, starimi od 6 do 17 let, je petina takih, ki si zobe čistijo največ enkrat na dan ali ne vsak dan. In tudi odrasli niso ravno za zgled. V povprečju si jih le 70 odstotkov redno čisti zobe, ženske so pri tem bolj vestne. Dvakrat dnevno si zobe čisti 81 odstotkov žensk in 60 odstotkov moških.

Tako ni presenetljivo, da zaradi težav z ustno votlino in zobmi že 22 odstotkov otrok, starih od 6 do 10 let, občuti omejitve v vsakdanjem življenju. Med mladostniki, starimi od 11 do 17 let, je takih že 31 odstotkov, med odraslimi pa ima resne težave kar 40 odstotkov prebivalcev.

Zato bodo vsem generacijam še kako prav prišle zgibanke z napotki o tem, kako poskrbeti za ustno zdravje, ki jih je Zdravniška zbornica Slovenije ob letošnjem 20. marcu, svetovnem dnevu ustnega zdravja, razdelila prebivalcem Slovenije. "Ustna votlina je vstopna točka v naš organizem. Ker je preventiva vedno boljša kot kurativa, dajemo tej velik pomen," pravijo zobozdravniki. Pripravili so kar 36 tisoč zgibank, oblikovanih za pet različnih starostnih obdobij: predšolske otroke, šolarje, mladostnike, zrelo generacijo, starostnike ter slepe in slabovidne, ena od zgibank pa je splošna in je namenjena ustnemu zdravju v povezavi s splošnim zdravjem. Tako želijo k odgovorni skrbi za ustno zdravje nagovoriti vse.

Ženske so pri čiščenju zob nekoliko bolj vestne kot moški.
Canstockphoto

"Vse preredko se poudarja lastna odgovornost do ustnega zdravja, zato opozarjam, da moramo biti do lastnega ustnega zdravja v prvi vrsti odgovorni sami. Biti moramo dovolj kritični, da ga postavimo na listo prioritet, tako da redno in pravočasno obiščemo zobozdravnika. Šele v drugi vrsti smo strokovnjaki, ki pacientom stojimo ob strani in pomagamo, da obdržijo zdravje skozi vsa življenjska obdobja. Projekt je zasnovan tako, da povečuje zdravstveno oziroma v tem primeru zobozdravstveno pismenost, ki vodi v dvig kakovosti ustnega in tudi splošnega zdravja," pravi Matej Praprotnik, dr. dent. med., vodja delovne skupine Ustno zdravje pri Odboru za zobozdravstvo Zdravniške zbornice Slovenije.

Vsebine zgibank so oblikovali zobozdravniki, člani delovne skupine Ustno zdravje. Z njimi so na enostaven, privlačen način vsaki ciljni skupini približali ključne usmeritve, napotke, kako skrbeti za ustno zdravje, še posebno pozornost pa so posvetili otrokom in starostnikom.

Karies je mogoče preprečiti

"Karies zgodnjega otroštva je ena najpogostejših kroničnih bolezni otrok. Pri številnih otrocih je prisoten v obliki nesaniranih karioznih lezij, ki imajo velik vpliv na otrokovo življenje," opozarja Andreja Krašovec Jeraša, dr. dent. med., specialistka otroškega in preventivnega zobozdravstva iz Zobne poliklinike Kranj. Pojasni, da na razvoj kariesa vplivajo splošno zdravstveno stanje in socialnoekonomski status posameznika, pogostost in dolžina vnosov sladke in lepljive hrane z visoko vsebnostjo enostavnih ogljikovih hidratov ter sladkih pijač, temeljite in redne ustnohigienske navade in uporaba fluoridnih in drugih remineralizacijskih sredstev.

Skrb za zdrave zobe se začne v najzgodnejšem otroštvu.
Canstockphoto

"Pri večini otrok je karies bolezen, ki jo je ob primerni preventivi mogoče preprečiti. Naš cilj je krepiti informiranje in ozaveščanje staršev in skrbnikov o pomenu šol za starše v času nosečnosti ter skrbi za lastno ustno zdravje, pomenu preventivnih pregledov otrok v predšolskem obdobju in poudarjanje pomena rednih pregledov pri zobozdravniku, ki so neodvisni od prepoznane potrebe po zdravljenju."

Slabo ustno zdravje vodi v slabo počutje

V okviru projekta Ustno zdravje so se letos še posebej osredotočili na ustno zdravje starostnikov. Z marcem so v sodelovanju s študenti dentalne medicine začeli izvajati praktične delavnice v domovih za starejše. "Ustno zdravje starejših, slepih in slabovidnih predstavlja pomemben del njihovega splošnega zdravja in počutja. Slabo ustno zdravje lahko vodi v motnje pri prehranjevanju, bolečine, nizko samopodobo in splošno slabše počutje," pravi prim. dr. Diana Terlević Dabić, dr. dent. med., članica izvršilnega odbora Stomatološke sekcije Slovenskega zdravniškega društva.

Starejši, slepi in slabovidni spadajo v skupino ljudi z večjim tveganjem za bolezni zob in ustne votline. Razlogi za to so številni: slabše ročne spretnosti, motnje vida, kar vodi v slabo ustno higieno, nezdrave prehranske navade, pridružene bolezni in uporaba veliko zdravil, katerih stranski učinek so suha usta, in neredno obiskovanje zobozdravnika. Dobro ustno zdravje pa zagotavlja kakovostno življenje, od žvečenja, požiranja, govora, prehrane, pozitivne samopodobe, dobre komunikacije in druženja, ter odsotnost akutnih in kroničnih bolečin.

Prav tako imajo starejši, slepi in slabovidni pogosto otežen dostop do zobozdravstvenih storitev. "V večini primerov so odvisni od skrbi in pomoči svojcev in negovalnega osebja. Za zagotovitev dostopa do zobozdravstvenih storitev in ohranjanje ustnega zdravja pri tej populaciji sta potrebna ozaveščenost in sodelovanje vseh udeleženih - pacientov, zobozdravstvenih delavcev, svojcev in negovalnega osebja. Potrebno je, da se program ustnega zdravja starejših vključi v programe zdravega staranja in v celovito politiko zdravstvenega varstva.

Pri projektu Ustno zdravje, ki letos poteka že tretje leto, sodelujejo Zdravniška zbornica Slovenije, Stomatološka sekcija in Sekcija pedontologov Slovenskega zdravniškega društva, Nacionalni inštitut za javno zdravje in študenti dentalne medicine.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta