Minule praznike in skok v novo leto smo preživeli v družbi prvega Samsungovega prepogljivega mobilnega telefona, ki je bil tudi v Sloveniji v fazi prednaročil zelo hitro razprodan. Petdeset kupcev naj bi se po naših informacijah nemudoma odločilo za nakup in bilo pripravljeno za posebneža med mobilniki odšteti 2000 evrov. 1999, če smo natančni. Ko greš v večernih urah sam na sprehod po gozdu, moraš pač odmisliti dejstvo, da imaš v žepu dva tisočaka evrov vredno napravo.
Galaxy Fold je debel za dva običajna mobilnika, težek sprejemljivih 276 gramov (175 gramov tehta Samsung Galaxy S10 Plus, 157 gramov Galaxy S10, 196 gramov Note 10+, 168 gramov Note 10), dimenzije prepognjene naprave merijo 62,8 x 160,9 x 17,1 milimetra, odprt pa meri 117,9 x 160,9 x 7,6 milimetra. Skoraj tablične dimenzije, a ne povsem. Tudi razmerje stranic je posebno. Folda ne moremo priporočati vsem uporabnikom, saj mora lastnik natančno vedeti, kaj bo z njim počel in mora ceniti možnost večopravilnosti. Hitro in enostavno je mogoče s stranske programske vrstice potegniti še drugo in tretjo aplikacijo, ter po zaslonu razvrstili tri, vsako v svoj kotiček. Konkretno smo hkrati uporabljali spletni brskalnik, Messenger in Google Maps navigacijo. Vse troje je, tudi zahvaljujoč zmogljivemu osem-jedrnemu procesorju in 12 Gb sistemskega pomnilnika, delovalo gladko in brez zatikanja.
Pisan na kožo tudi Instagram generaciji
Nenavadne dimenzije notranjega zaslona (Fold ima 18,5-centimetrski (7,3-palčni dinamični AMOLED zaslon z ločljivostjo 2152 x 1536 točk), so kot na kožo pisane instagram generaciji. Družbeno omrežje je zgrajeno okoli fotografij kvadratnega formata, ki na Foldu zgledajo odlično. Tudi brskanje po Facebooku in spletu daje občutek, da imamo v rokah tablični računalnik.
Sekundarni zaslon, ki ga najdemo na zunanjosti mobilnika (ločljivot 1680 x 720 točk), je prav tako dobro opravljal svojo nalogo. Za telefoniranje, prebiranje SMS-jev, tudi brskanje po spletu in navigiranje praktično ni potrebno odpirati mobilnika. Zaslon resda ne sega od roba do roba in je okoli njega nenavadno debel rob. Ni pa primeren za ogled video posnetkov, sploh na spletnih straneh, ki ne omogočajo celozaslonskega načina in s tem rotiranja v vodoravno lego.
Notranji zaslon je nekoliko poglobljen in občuti se zaobljeni rob ohišja. Tako se bosta ob pregibanju dotaknila zgolj oba roba naprave, ne pa sam zaslon. Ker je del ohišja magneten, se nam je nanj nenehno lepilo kaj kovinskega. Pa ne v žepu hlač, kjer je zaradi strahu pred poškodbami sameval, ampak na mizi. Kdo bi si mislil, koliko kovinskih predmetov leži na pisarniški mizi. Ja pa v pogovoru z znanci padlo vprašanje, kaj vse bi se na mobilnik prilepilo v kakšni ženski torbici.
Na mrazu brez težav in škripanja
Kakšen bo fold 2?
Bloomberg je poročal, da naj bi bila druga generacija Samsungovega prepogljivega mobilnega telefona predstavljena v istem času, kot S11, to je sredi meseca februarja. Vendar še ni potrjeno, ali se bo imenoval Fold 2, ali mu bodo nadeli kakšno drugo ime. Po prvih govoricah bo novinec imel kamero s senzorjem 108 milijonov točk in 5-kratno optično povečavo, njegova cena pa naj bi bila veliko bolj prijazna do naših denarnic. Govori se o "zgolj" 850 dolarjih.
Android Police h govoricam dodaja, da bi lahko bil Fold 2 prvi prepogljivi mobilnik, ki bo imel vzdržljivejši stekleni zaslon. Fold, ki smo ga testirali, ima namreč plastičnega. Stekla sicer ni mogoče prepogniti, vendar so različna podjetja v zadnjih letih razvijala in izpolnjevala prepogljiva stekla, ki bodo delovala z zasloni, občutljivimi na dotik. Ultra tanka plast stekla bi lahko pomenila, da bo zaslon nove generacije Folda veliko manj občutljiv na praske in druge mehanske poškodbe.
Bo pa drugi Samsungov telefon s prepogljivim zaslonom bistveno drugačen tudi po velikosti naprave, saj naj bi bil razprt imel zaslon z diagonalo nekaj čez šest palcev, zložen pa bo pol manjši in tako nekaj večji od običajnih mobilnikov, le debelejši.