Le še 60 dni do 24. zimskih olimpijskih iger v Pekingu: So pozivi k bojkotu res le želja po uničenju?

Uroš Gramc Uroš Gramc
06.12.2021 07:31

Kitajci blestijo pri gradnji infrastrukture in omejevanju koronavirusa, a nad njimi visi temna senca kršenja človekovih pravic, ki razkriva tudi prakse Mednarodnega olimpijskega komiteja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Nordijski kombinatorci so ta konec tedna preizkusili prizorišče. 

Reuters

Le še 60 dni je do 24. zimskih olimpijskih iger, s katerimi Peking postaja prvo prizorišče, ki se lahko pohvali z izvedbo obojih, tudi poletnih. Desetič bo spektakel zunaj Evrope, po šestih čez lužo četrtič in drugič zapored v Aziji. S tem se le še potrjuje, da se igre vse bolj odmikajo od tradicionalnih prizorišč in selijo v države z avtoritarnimi sistemi, ki z igrami skušajo polirati javno podobo v svetu. A ob tem prihajajo na dan tudi številne temne plati. Redno je na dnevnem redu tema o kršenju človekovih pravic na Kitajskem, primer kitajske tenisačice Shuai Peng le potrjuje utečene prakse oblasti. Precej bolj uspešni so prireditelji na področju infrastrukture, kjer se je drugod zapletlo, s tega vidika bi lahko igre izvedli že kakšno leto prej.

Če se je pred zadnjimi poletnimi igrami v Tokiu največ prahu dvigovalo zaradi koronavirusa, je tokrat izvor težav, polemik in groženj povsem drugje. Omikron, nova različica, namreč ne vzbuja preplaha, zgolj izziv, pravijo prireditelji. Uvedli so še strožje ukrepe in se želijo do februarja vrniti na ničlo. Zato ne bodo popuščali nikomur, niti športnikom, 2900 jih pričakujejo, in njihovim spremljevalcem, novinarjem in drugim, saj zapovedujejo cepljenje (v nasprotnem primeru čaka 21-dnevna karantena) in testiranje na vsakem koraku. Nekateri so že spoznali, kaj jih čaka čez dva meseca, nordijski kombinatorci, sankači, deskarji prostega sloga ... so testirali prizorišče. V zadnjem tednu sicer na Kitajskem beležijo izjemen porast okužb, kar za 211 odstotkov, toda še vedno so za zahodni svet pri smešno nizkih številkah - v soboto bili pri 59 na 100.000 prebivalcev. Trenutno so pri skupno približno 500 aktivnih okužbah, kar pa je največ od začetkov izbruha pandemije v Wuhanu.

Zakomplicirano, pravijo deskarji o pogojih vstopa in bivanja v državo, a na testnem dogodku so uživali. 

Reuters

Neodgovorno vedenje Moka

Več težav imajo Kitajci z doseganjem norm zahodnega sveta, predvsem z zagotavljanjem človekovih pravic. Kitajska teniška zvezdnica Shuai Peng, ki je bivšega podpredsednika partije obtožila spolnega nadlegovanja, je izginila in se nato dvakrat prek videopovezave oglasila zgolj predsedniku Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok). Thomas Bach ni pojasnil, kje Pengova je, kaj počne. Hkrati pa Mok ni zahteval preiskave ali drugih ukrepov, ki bi razjasnili primer. Mnogi so zato ostali neprepričani in kritični do institucije z neskončnim spiskom korupcije in drugih nečednih poslov.

Iz Zveze za šport in pravico sporočajo, da se je Mok vedel neodgovorno. "To le dokazuje, kako votlo je njihovo razumevanje pojma človekove pravice. Vnema Moka ignorirati glas olimpijke in podpora od države sponzoriranim medijem na Kitajskem razkrivata urgentno in kritično potrebo po Mokovi strategiji človekovih pravic in postavitvi športnikov v središče," je dejala direktorica Andrea Florence. Pri mednarodnem združenju ženskega tenisa (WTA) pa zahtevajo dokaze, da 35-letnica ni žrtev cenzure in pritiskov pri pogovorih, sicer bodo uresničili, kar so napovedali - da bodo Kitajski odvzeli organizacijo vseh tekmovanj.

K bojkotu iger je že pred časom pozvalo več kot 180 organizacij, številni športniki, politiki, aktivisti za človekove pravice. Svetovni kongres Ujgurjev, zatirane muslimanske manjšine v Xinjiangu, je šel tako daleč, da je februarski spektakel razglasil kot "olimpijske igre genocida". Napetosti so se pojavile tudi zaradi kitajskih omejitev politične svobode v Hongkongu, večni temi, ki sta odmevali že v času OI 2008, sta neodvisnost Tibeta in nepriznavanje Tajvana. Komunistična partija na to odgovarja le, da nekateri želijo uničiti igre. ZDA zdaj grozijo z milejšo obliko, diplomatskim bojkotom, ki ne bi vplival na prisotnost tekmovalcev, ampak na število diplomatov, kar predlagajo tudi voditeljem drugih držav.

Daleč najcenejše igre

Če bodo ti zares ostali doma, bodo pa prikrajšani za poglede na markantne objekte. Na tem področju, kjer so z zamudami in iztekanjem milijard evrov imeli težave v Braziliji in Rusiji, Kitajci blestijo. Infrastrukturo so imeli pripravljeno že lani, zapravili pa so zelo malo. Trinajst prizorišč in tri olimpijske vasi so na treh območjih. Središče bo seveda v kitajski prestolnici, pokrajini Yanqing (oddaljena 80 km) in Zhangjiakou (180 km) pa bo povezala s hitrim vlakom, ki bo ob maksimalni hitrosti kar 350 kilometrov na uro zagotavljal, da bo premikanje vzelo čim manj časa. Vsaj gneča ga ne bo povečala, nekatere dvorane in drugi objekti naj bi sprejeli gledalce, toda le petino od maksimalne kapacitete, pa še ti bodo lahko le tisti, ki prebivajo na Kitajskem.

Tuji navijači daleč najcenejših iger v zadnjem obdobju ne bodo smeli obiskati. Njihov proračun je le 3,5 milijarde evrov. Zgolj za primerjavo: najdražje v Rusiji so stale dvanajstkrat več, poletne v Pekingu pa desetkrat več. Prav na račun slednjih bo velik prihranek, saj je praktično vseh sedem prizorišč v 20-milijonski metropoli bilo zgrajenih že za igre pred 13 leti. Osrednji kompleks Ptičje gnezdo, ki je 2008. gostil atletska tekmovanja ter otvoritveno in zaključno slovesnost, februarja pa bo le oba slavnostna dogodka, je takrat stal 375 milijonov evrov. Objekt za 16.000 gledalcev bo tokrat imel zasedenih le petino sedežev, 3200.

Novogradnje le v gorah

Le za odtenek več jih bo smelo biti v največjih dvoranah. V Narodni dvorani oziroma Pahljači in športnem centru Wukesong bo gimnastiko, rokomet in košarko zamenjal hokej. Nacionalni plavalni center bo v zamrznjeni verziji Ledena kocka za tekme v curlingu, "odbojkarska" Mestna dvorana bo gostila umetnostno drsanje in hitrostno na kratke proge. Nova sta le drsalni oval, katerega zunanjost zaznamuje 22 posebnih ledenih pentelj v dolžini 622 metrov, in Big Air Shougang za skoke deskarjev in smučarjev na nekoč močno onesnaženem območju nekdanje jeklarne.

Reuters

To bo tudi edino smučarsko in deskarsko tekmovanje v mestu. Vsa druga bodo v pokrajini Zhangjiakou, kjer je vse novo: biatlonski in tekaški center, preurejen snežni park Genting bo gostil vse preostale discipline prostega sloga, skakalni center z razglednim stolpom z restavracijo in skakalnico v podobi kitajskega talismana (ruyi) pa velja za enega največjih arhitekturnih projektov, biatlonski in tekaški center. Prav te dni je tam potekal testni dogodek v nordijski kombinaciji.

Za slovenske športne navdušence bo zagotovo zanimivo tudi dogajanje v Yanqingu. Mogoče ne v novem, komaj tretjem centru za bob, sankanje in skeleton v Aziji. V pogorju Yiaohaituo je prav tako novo središče za alpske smučarje, v katerega želijo Kitajci po igrah zvabiti čim več turistov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta