Napadalec, ki je ustrelil slovaškega premierja, povezan s paravojaško skupino

M.R.
16.05.2024 15:39

Slovaški državljan Juraj Cintula, ki je včeraj večkrat ustrelil slovaškega premierja Roberta Fica, naj bi bil povezan z nekdanjo paravojaško skupino Slovaški vojaki (SB), poroča spletni portal Novinky.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Včerajšnja aretacija Juraja Cintule na prizorišču streljanja na premierja Roberta Fica.
REUTERS

Vodilne može v SB naj bi bili po pisanju spletnega projekta vsquare.org urili nekdanji pripadniki ruskih specialnih enot. Juraj Cintula pa naj bi bil avtor več proruskih zapisov, ki jih je omenjena paravojaška skupina leta 2016 objavila na facebooku. "Pritegnili so me, ker niso odvisni od države, kar je v bistvu nerazumljivo v pasivni družbi, kot je naša," je med drugim zapisal.

Kot je še pisal, je skupina z lastnim denarjem kupovala opremo in orožje. Pri tem je omenil, da v Evropo prihaja na stotisoče migrantov. "Slovaški vojaki se ne pripravljajo na boj, temveč na obrambo," je dodal.

Da je imel leta 2016 Cintula stike s paravojaško skupino, je danes potrdil tudi obrambni minister Robert Kalinak, ki pa je ob tem poudaril, da je napadalec na Fica sicer pacifist in je takrat v tej luči skupino pozval, naj se vzdrži oboroženih spopadov. 

Pri portalu Novinky so še zapisali, da je SB neregistrirana paravojaška skupina, ki je bila na Slovaškem aktivna od leta 2012. Ustanovljena je bila kot neregistrirani vojaški klub, njegov obstoj pa od aprila 2016 sponzorira državljansko združenje "Naša domovina je prihodnost", ki ima podobne nazore. 

Julija 2018 je slovaško obrambno ministrstvo na tožilstvo vložilo iniciativo za preiskavo o zakonitosti obstoja SB. Tedanjega ministra Jana Holeka naj bi bilo še posebej skrbelo, da je paraskupino vodila skupina ljudi, zbranih okoli nacionalista Mariana Kotlebe. Oblasti so takrat uspele uzakoniti le prepoved, s katero so onemogočili vojakom članstvo v takih organizacijah. 

Tedaj je imel SB le okoli 200 članov. Novembra štiri leta pozneje pa so se v SB odločili, da ustavijo svoje aktivnosti. Podrobnosti ob tem niso navajali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta