(FOTO) Maribor poražen v Stockholmu, a evropska jesen še ni izgubljena

22.08.2024 20:59

Djurgarden dobil prvi del boja v zadnjem predkrogu konferenčne lige, a Maribor ob zaostanku z 0:1 še ni odpisan.

Josip Iličić je v 48. minuti sestavil prvi mariborski strel v Stockholmu.
Grega Wernig

Tretji obisk švedske prestolnice v zadnjih petih letih ni prinesel pretiranega veselja nogometašem Maribora. Djurgarden je dobil prvi dvoboj četrtega kroga kvalifikacij za konferenčno ligo, a švedska prednost z 1:0 pred povratno tekmo še ni razblinila štajerskih sanj o jeseni v Evropi.

Dan v Stockholmu se za Štajerce sicer ni začel najbolje. Ne (le) zaradi tega, ker se je v domovini oglasil nekdanji športni direktor Zlatko Zahovič in kritično spregovoril o prodaji kluba turškemu medijskemu mogotcu Acunu Ilicaliju. "Moram reči, da sem zelo zelo vesel, da se to ni zgodilo v mojem času, kajti tisti, ki bodo podpisani pod prodajo Maribora … To ni ravno ugledno, to ni ravno neka referenca. Po mojem mnenju je ravno nasprotno," je v pogovoru za Ekipo med drugim povedal Zahovič. Tudi novice iz Nyona niso bile spodbudne. Zaradi rdečega kartona, ki ga je prejel pred tednom dni v Bački Topoli, ko je protestiral ob sprva razveljavljenem, nato pa priznanem zadetku Vojvodine, je disciplinska komisija Uefe trenerja Anteja Šimundžo za dve tekmi postavila na hladno. Vodja strokovnega štaba v Stockholmu ni smel voditi ekipe s klopi, tako bo tudi prihodnji teden na povratni tekmi v Ljudskem vrtu. Ekipo je ob igrišču, podobno kot od 26. minute v Bački Topoli, kjer so vijoličasti po streljanju enajstmetrovk izločili novosadsko ekipo, usmerjal Damjan Ošlaj. Za povrh pa so s severa Evrope prispela še poročila o virozi, ki je načela zdravje nekaterih članov 16-kratnih slovenskih prvakov.

A v izbiro prve enajsterice bolezen ni pretirano posegla. Mariborski strokovni štab se je odločil za skoraj isto postavo kot pred tednom dni v Srbiji. Z eno spremembo. Kapetan Martin Milec, ki je zaradi poškodbe izpustil zadnje ligaško gostovanje pri Radomljah, a se vrnil na treninge in odpotoval na Švedsko, se je tokrat preselil na klop. Na levi strani obrambe ga je zamenjal Gregor Sikošek, ki v tem poletju nabira prve minute po več kot enoletnem okrevanju po poškodbi kolena. Da bo kljub precej nižjim temperaturam kot v Sloveniji v Stockholmu vroče, so navijači Djurgardna goste opozorili že na začetku. Z baklami in glasnimi vzkliki so pozdravili nogometaše. Vsi le niso stiskali pesti za gostitelje. Ob skupinici viol je imel Maribor v Stockholmu še enega navijača. Max Watson, nekdanji član vijoličastih, ki se je v začetku leta vrnil v domovino in oblekel dres Norrköpinga, si je obračun na Tele2 Areni ogledal v živo.

Nekdanje soigralce je na Tele2 Areni spodbujal Max Watson.

Da bo treba preživeti prvih 20 minut, ko je Djurgarden običajno zelo agresiven, je še pred letom v Stockholm opozarjal Šimundža. Mariboru je to uspelo. Ko je z roba kazenskega prostora poskusil Tokmac Nguen, je vratar Ažbe Jug žogo odbil v kot. Rušan je bil na pravem mestu tudi v finišu prvega polčasa, ko je udaril Tobias Gulliksen. Z dvema streloma v okvir gola se ekipa, ki si po 19. krogu v švedski ligi deli drugo mesto s še enim starim znancem Maribora, Hammarbyjem, sicer ni resneje približala vodstvu, je pa v tem elementu krepko presegla nasprotnike. Če odštejemo akcijo iz prve minute, ko je Sikošek s podajo z leve strani iskal Etienna Beugreja, žoga pa je končala v rokah vratarja Jacoba Rinneja, Maribor pred odmorom ni sestavil niti enega strela.

Za kaj takega je bilo treba počakati do uvoda v drugi polčas, ko je z osemnajstih metrov poskusil Josip Iličić. Napadalni vezist, ki je tokrat nadomestil Milca v vlogi kapetana, sicer ni bil natančen, je pa nakazal, da je lahko Maribor na gostovanju nevaren tudi v napadu. Maksu Barišiću in Janu Repasu je učinkovit zaključek preprečil švedski blok. Gostitelji so našli odgovor na minute mariborske "prevlade". Tokmac Nguen si je izmenjal dvojno podajo z Denizom Hümmetom, izigral zadnjo linijo vijoličastih, nato pa še natančno zaključil. V Keniji rojeni krilni napadalec, ki je pred tremi leti debitiral za člansko reprezentanco Norveške, je v 69. minuti odpeljal Djurgarden v vodstvu.

Ko se je dvoboj že bližal koncu, je imel rezerva Gustav Wikheim na desnici priložnost, da oplemeniti prednost Djurgardna, a je z roba kazenskega prostora udaril mimo gola. Tudi v predzadnji minuti rednega dela tekme se 31-letnik ni prebil do gola. Ker ga je pred tem s prekrškom ustavil Sven Šoštarič Karić. Da je bilo posredovanje mariborskega branilca nad Wikheimom vredno rdečega kartona, je ocenil belgijski sodnik Jasper Vergoote, z igralcem manj so morali vijoličasti preživeti šest minut dodatka. Zadnji nalet so zdržali, v domovino se bodo vrnili z minimalnim porazom.