Sadni čaji imajo več blagodejnih učinkov, saj zagotavljajo organizmu nekatere zdrave sestavine, ki jih vsebujejo tudi sveži plodovi. Sadne čaje, tople ali hladne, lahko v kateremkoli delu dneva uživajo vsi, tudi otroci in starejši ljudje. V nasprotju s črnim, zelenim in belim čajem ne vsebujejo listov čajevca (Camellia sinensis) in torej tudi ne kofeina. Pripravljajo jih iz semen, plodov, cvetov in lupine različnega sadja. Sadni čaji telo oskrbujejo s tekočino, zato jih lahko prištejemo k dvema litroma tekočine, ki jih je priporočljivo popiti vsak dan.
Mmm brusnice
Med najbolj zdravilnimi je brusnica, ki je naravni antibiotik. Plodovi vsebujejo veliko vitamina C, zaradi katerega imajo značilni kiselkast okus, vitamina A, mineralov, kalija in rastlinskih vlaken. Antibiotične lastnosti ima brusnica zaradi bioflavonoidov, ki lahko uničijo bakterije in glivice v organizmu. Brusnica zmanjšuje tveganje za pojav več vrst raka, med njimi tudi raka na dojki in na debelem črevesu, ter preprečuje rast rakastih celic ter njihovo širjenje po organizmu.
Šipkov čaj je eden najbolj priljubljenih. Šipek vsebuje ogromno vitamina C, zato je šipkov čaj koristen za krepitev imunskega sistema, s čimer se poveča odpornost organizma. Zaradi pozitivnih lastnosti priporočajo, da ga pijemo zlasti pozimi, da se izognemo ali vsaj omilimo prehlad in gripo. Šipkov čaj je znan tudi po tem, da ureja prebavo in je naravno sredstvo proti driski. Koristen je pri preprečevanju tvorbe peska in kamnov v mehurju in ledvicah ter pri njihovem čiščenju. Sadni čaji so naravni vir flavonov, ki spodbujajo k delovanju antioksidantov v telesu.
Čaj iz borovnic pomaga tudi pri vnetju mehurja. Ker ohranja mrežnico, pa je koristen tudi za ljudi, ki imajo pogosto težave zaradi utrujenih oči. Čaji iz gozdnih sadežev so navadno mešanica sadja in zdravilnih zelišč, iz njih pa pripravljamo napitke, ki združujejo odličen okus in pozitivno vplivajo na zdravje.