(POGOVOR) Janje Garnbret pritiski iz okolice ne ganejo

Nesporna številka ena svetovnega plezanja že nestrpno pričakuje debi svojega športa na olimpijskih igrah
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Arhiv PZS

Bilo je nekaj razočaranja, ker se slovenski košarkarji 3 x 3 niso uvrstili na olimpijske igre, a v športnem parku Aomi na otoku v Tokijskem zalivu bo vendarle slovensko zastopstvo. In to zelo močno, plezalka Janja Garnbret je namreč v športu, ki je premierno na olimpijskih igrah, ne le med glavnimi kandidatinjami za zlato odličje, ampak je nesporna številka ena. In 22-letna Korošica to vlogo povsem sprejema.

Sama od sebe pričakuje največ

"Da so me označili za favoritinjo, mi ni v pritisk, mi je kot spodbuda in motivacija, ne morem pa karkoli reči, napovedati. Sem boljše pripravljena kot kadarkoli, toda mislim, da ne bo fora v moji fizični pripravljenosti, ampak psihični. Samo glavo moram držati na pravem mestu in mi lahko uspe, kar sem si zadala," je Garnbretova že dovolj obljubila, da odličen izid skoraj ne bi smel izostati. Sicer pa z impulzi, ki prihajajo iz okolice, Korošica nima težav: "Kolikor se poznam, sem takšen perfekcionist, da sama nase izvajam največji 'pressure' in me od kogarkoli drugega ne motijo, ne ganejo, kakorkoli."

Napovedi za olimpijsko rojstvo športnega plezanja niso kar tako, Garnbretova je nesporna kraljica, saj že odkar je s 17 leti stopila med svetovno elito, praktično ne pozna poraza. Naslednica Natalije Gros, Mine Markovič in drugih naših vrhunskih deklet je letvico dvignila še višje. V svetovnem pokalu ima že 30 zmag, tri kristalne globuse v težavnosti, enega v balvanih in štiri zmage v kombinaciji, ob tem pa še šest zlatih odličij s svetovnih prvenstev. Vitrino bi zdaj rada zapolnila še s tistim, kar ji edino manjka, česar nima še nihče v plezalnem svetu, je pa to videla okrog vratu drugih slovenskih športnikov na Japonskem.

Kar je bilo nujno zlo, je vzljubila

"Vse sem spremljala. Ful fajn je, da vidiš, kako drugi uživajo v igri, ko se veselijo uspehov, si še bolj motiviran in navdihnjen, da še ti narediš svoje. Ker spoznaš, da lahko glede na to, da smo ekipa in vsi delamo za isto stvar," je povedala plezalka iz Šmartnega pri Slovenj Gradcu. Dodatno leto zaradi prestavitve iger ji je prav prišlo, trenirala je hitrostno plezanje, ki se mu prej ni prav dosti posvečala. "Mislim, da je bilo vsem dobrodošlo, vse so izboljšale hitrost. Fajn je, da se ne zanašaš le na dve disciplini, da lahko še v tretji dosežeš dober rezultat. Ker pri hitrosti se lahko zgodi marsikaj, lahko najboljši spodrsne in ti zmagaš. Lahko pa se obrne tudi v čisto drugo smer, težko je karkoli reči," se je nasmehnila Garnbretova, ki ji je hitrostno plezanje celo priraslo k srcu. Tako zelo, da se to že pozna pri rezultatih, zelo blizu je že najboljšim. "Prej sem to disciplino jemala kot nujno zlo, vendar sem ful uživala na treningih in sem razmišljala, da bi v njej še tekmovala po olimpijskih igrah. Bomo videli, kaj bo takrat, nič ne bom rekla."

Ja, najprej mora opraviti z vrhuncem kariere, potem se bodo delali načrti za "preostanek" življenja. Ničesar ni prepuščala naključju, zato je v japonsko prestolnico prispela že pred dvema tednoma. "Od takrat se nič kaj dosti ni dogajalo, bili smo v hotelu, prišli so nas iskat, nas peljali na trening in nazaj v sobo. To je vse, kar smo videli in kar je bilo za delati. Zakaj toliko prej? Da se res navadim, da dobim občutek za vročino in da se na treningu dobro počutim."

Dovolj zgodaj je Korošica odpotovala na Japonsko, da se je povsem prilagodila tistemu, kar jo čaka.
Bobo

Plezanje prilagodila klimi

Aklimatizacija ji je dobro uspela, privadila se je na vremenske razmere in tekmovalno okolje. "Kar nekaj treningov smo naredili zunaj in na uradni steni ter na drugem trening placu. Ful je boljše glede vročine, vlage in vsega drugega, kot so govorili, hitro sem se privadila. Treningi so bili dobri, zdaj samo še čakam na nastop," je že neučakana. A malce bo morala biti še potrpežljiva, saj bodo kvalifikacije v sredo - ob 10. uri hitrost, uro kasneje balvani in ob 14.10 še težavnost -, finale pa v petek.

Kaj lahko takrat pričakuje, je že preverila. Za razliko od svetovnega pokala je tokrat preizkusila tekmovališče. "Hitrostna stena je itak povsod ista, razlika je le, koliko te stena drži, kakšni so oprimki, fajn je sprobati, da veš, kaj pričakovati. Na balvanu je dobro preveriti naklone, v težavnosti pa sem imela na voljo štiri smeri, od tega sem plezala v dveh," je razložila slovenska favoritinja. Tekmovanje bo imelo nekaj posebnosti zaradi klime. "Vlago čutiš na oprimkih, da malo drsi, ampak smo se naučili plezati malo drugače. To takoj začutiš in se prilagodiš. A za zdaj smo bili na treningih zvečer, ko je malo pihalo in je že bilo mrzlo, da bi se skorajda oblekla, haha (čez dan so temperature krepko čez 30 stopinj, op. p.). To mi je ful všeč."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta