Člani upravnega odbora Koroške gospodarske zbornice, med katerimi so tudi podjetja, ki so v poplavah doživela največjo škodo, se zahvaljujejo vladi za hitro in proaktivno ukrepanje po poplavah. Izpostavljajo skrb za zaposlene in družine tako zdaj kot v prihodnje. Ključna za Koroško je vzpostavitev ustrezne infrastrukture za dostop do podjetij, so izpostavili na današnji izredni seji upravnega odbora. "Prav tako bo izjemno pomembna finančna pomoč - subvencija podjetjem. Verjamemo, da bo v dovolj visokem odstotku, da bo podjetjem omogočila čimprejšnji zagon in preživetje," poudarjajo.
Upravni odbor Koroške gospodarske zbornice opozarja, da je ključna tudi širša infrastruktura. "Pozivamo vlado in pristojna ministrstva, da zagotovijo na prizadetih območjih ustrezen kader, predvsem na področju infrastrukture in voda, ki bo lahko potrjeval in sprejemal nujne ukrepe," so odločili. Predlagajo tudi mobilne pisarne v Mežiški dolini, kar bo po njihovi oceni zagotovilo učinkovito delovanje in sprejemanje odločitev.
Dan solidarnosti z vprašljivim učinkom
Pred dnevom solidarnosti v ponedeljek v UO GZS izražajo zaskrbljenost, da ne bo prinesel želenega učinka. "Prioritete v prizadetih regijah so trenutno drugačne. Hvaležni smo za izkazano solidarnost in ponujeno pomoč, ki pa bi lahko v množičnem prihodu na Koroško ogrozila obstoječo izjemno poškodovano infrastrukturo. V prihodnjih tednih bomo potrebovali še ogromno pomoči, za katero prosimo, da prihaja nadzorovano in skozi daljše obdobje," še dodajajo.
Na Koroško prihaja ogromno prostovoljcev, ki že opravljajo veliko dela in dajejo pomembno pomoč. Hvaležni so za vse, kar opravljajo gasilci, vojska, civilna zaščita, lokalne skupnosti, posamezniki, prostovoljci.
"V podjetjih bomo v ponedeljek omogočili zaposlenim, da gredo na pomoč drugim, če je to potrebno, vsi, ki bodo prišli na delo, so dobrodošli, saj se zavedamo, da bomo le s trdim delom in ustvarjanjem dodane vrednosti lahko prebrodili to situacijo. Člani upravnega odbora podpiramo, da druga podjetja v Sloveniji, če imajo možnost, nemoteno poslujejo in ustvarjajo dodano vrednost, izkupiček kakšnega delovnega dne, pa solidarno usmerijo in namenijo tistim, ki so le tega potrebni. To bo, tako nam podjetjem kot našim zaposlenim, njihovim družinam omogočilo, da lažje prebrodimo izzive, s katerimi se soočamo," še ocenjujejo.
Upravni odbor Koroške gospodarske zbornice opozarja, da je ključno, da je odprta cesta Slovenj Gradec - Sele - Kotlje - Ravne tudi za kamione z nosilnostjo večjo od 7,5 ton. "Pomembno je, da dobimo v regijo težko mehanizacijo, ki bo pomagala pri sanaciji, ter da lahko podjetja poslujejo in izvažajo in uvažajo material za nemoteno delo. To je edina primerna pot iz slovenske strani do Mežiške doline." Poseben poudarek mora biti na nenehni sanaciji in skrbi za cesto na Selah, so ocenili. Za gospodarstvo in prebivalce je izjemnega pomena tudi čimprejšnja ureditev ceste Poljana - Mežica, ki je trenutno neprevozna in Mežica - Črna, kjer ni mogoče voziti s kamioni.