Narko združba: "Slučajne" aretacije kurirjev

Damijana Žišt Damijana Žišt
31.01.2020 21:38

Po razbitju mednarodne kriminalne hudodelske združbe na dan prihajajo informacije o njihovem delovanju in trgovanju z velikimi količinami droge

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na sedežu družbe za zasebno varovanje na Tržaški cesti v Ljubljani, kjer ima sicer sedež več podjetij, je varnostnik Rok Lesjak, kot trdi policija, hranil in razpečeval drogo za nadaljnjo prodajo.
Robert BALEN

Pred preiskovalne sodnike ljubljanskega okrožnega sodišča so kriminalisti privedli 18 osumljenih, ker naj bi bili člani mednarodne hudodelske kriminalne združbe, ki je na veliko prodajala različne vrste droge v Sloveniji in tujini. Kot so nam povedali na ljubljanskem okrožnem sodišču, je bil 17 osumljenim izdan sklep o odreditvi pripora zaradi ponovitvene nevarnosti, torej pripor ni bil odrejen zgolj enemu privedenemu.
Kar dve leti in pol trajajoča policijska preiskava, v kateri so tesno sodelovali slovenski in hrvaški policisti ter tožilci, ki so umerjali delo policije, je v torek privedla do zaključne akcije osumljenih v obeh državah. Zaseženih je bilo več kilogramov različne droge, pripomočkov za tehtanje, pakiranje, mešanje droge, orožja in večje količine denarja, o čemer smo že poročali. V Sloveniji je bilo osumljenih 46 ljudi, od tega jih je bilo 20 pridržanih, dva sta bila po zaslišanju na policiji izpuščena. Na Hrvaškem je bilo aretiranih šest ljudi, ena oseba je še na begu.

Tajni delavci policije odkupili kar nekaj kilogramov droge

Znanih je nekaj podrobnosti o tem, kako naj bi bila delovala kriminalna združba, katere vodja naj bi bil 39-letni podjetnik Aleš Zupančič iz okolice Komende. Kot so povedali na policiji, so razbili največjo kriminalno združbo do zdaj v Sloveniji, njena posebnost pa je bila tudi, da je na različnih koncih Slovenije proizvajala sintetično drogo amfetamin in to prodajala po Sloveniji in v tujini. Po naših podatkih naj bi bil Zupančič skrbel za organizacijo in prevoz kokaina in heroina iz Južne Amerike oziroma z Bližnjega vzhoda, preko svojih podrejenih in kurirjev skrbel za hrambo in preprodajo droge v Sloveniji in preprodajo v tujini, predvsem na Hrvaškem in Bosni in Hercegovini. Na Hrvaškem je prav tako deloval del združbe, drogo so od slovenskih kurirjev prevzemali v glavnem na območju Reke in Opatije. Policiji obeh držav sta zoper osumljene uporabljali tudi prikrite preiskovalne ukrepe, kot so tajno prisluškovanje telefonom, sledenje in navidezni odkupi prek tajnih sodelavcev policije, ki so od osumljenih kupili več kilogramov različne droge. Osumljeni so bili pri trgovanju z drogo zelo previdni, za komunikacijo so uporabljali posebne kriptirane telefone, zelo natančno pa so preverjali kupce, ki so bili v več primerih tajni sodelavci policije. Čeprav je med kriminalistično preiskavo "padlo" kar nekaj kurirjev, članov omenjene združbe, z drogo ali denarjem, ki je izviral iz trgovine z drogo, so bile te aretacije takšne, da so glavni v združbi menili, da so bili njihovi kurirji slučajno odkriti pri kontroli na meji ali v prometu.

Iskali sodelavce v lukah

Člani združbe, ki se v večini niso poznali med seboj, so imeli različne vloge, eni so bili preprodajalci, drugi kurirji, tretji so hranili drogo. Eno od skladišč droge naj bi bilo na naslovu podjetja za zasebno varovanje na Tržaški cesti v Ljubljani, kjer je kot varnostnik delal osumljeni Rok Lesjak. Tam naj bi bil hranil različno drogo, imel pripomočke za tehtanje in pakiranje droge. Po Zupančičevih navodilih pa naj bi bil s tega naslova tudi večkrat predal ali prodal drogo drugim članom združbe in tudi tajnim sodelavcem policije. Tudi v Domžalah, na Ljubljanski cesti, naj bi bil Žiga Sever drogo skladiščil z namenom nadaljnje prodaje.
Zupančič naj bi bil tudi prek svojih podrejenih v začetku lanskega leta začel iskati zaupanja vredno osebo v Luki Koper in v luki na Reki, kamor je združba v zabojniku iz Ekvadorja nameravala pripeljati več kilogramov kokaina. Tako je na primer osumljeni Branko Šćulija tajnemu sodelavcu policije julija lani povedal, da nujno iščejo zanesljivo osebo v eni ali drugi luki, saj so jim v Luki Koper zasegli 300 kilogramov kokaina. Za dobavo heroina združbi naj bi bil skrbel osumljeni Igor Levstik, Jure Slaviček, ki naj bi bil skrbel za prodajo heroina, pa naj bi bil doma v Kamniku hranil tudi snov za redčenje heroina.
Osumljeni Klemen Kadivec naj bi bil po navodilih Zupančiča skupaj z nekaterimi člani slovenskega in hrvaškega dela kriminalne združbe skrbel za hrambo in prevoz droge iz Španije v Slovenijo.

Amfetamin izdelovali v Sloveniji

Zelo pomemben član kriminalne združbe, ki naj bi bil drogo kupoval od Zupančiča, imel pa naj bi tudi svojo mrežo preprodajalcev, naj bi bil tudi brezposelni Novica Joskić iz okolice Kamnika. Policija ga je kot prodajalca droge prvič identificirala leta 2017, čeprav je več anonimnih prijav, da preprodaja drogo, prejela že leta 2013. A dokazov zoper njega, ki bi privedli do aretacije, policija tedaj ni imela. Glavna za dobavo amfetamina naj bi bila prav Aleš Zupančič in Novica Joskić. Slednji naj bi bil prek svoje mreže preprodajalcev na veliko z drogo trgoval tudi v okolici Kamnika in prek Trojan v Zasavju. Preiskovalci so namreč prišli do podatkov, da je omenjena združba proizvajala amfetamin v Sloveniji, lokacije pa je pogosto menjavala.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta