"Ker Beletrini letos z Združenjem slovenskih splošnih knjižnic kljub številnim poskusom žal ni uspelo skleniti dogovora o nadaljnjem sodelovanju in je bila polnih pet mesecev primorana storitve Biblosa v celoti financirati iz lastnih sredstev, je že pred časom vse splošne knjižnice obvestila, da za članice in člane slovenskih splošnih knjižnic žal ne bo več mogla zagotavljati storitve izposoje elektronskih knjig," so po enajstih letih delovanja sistema Biblos sporočili z založbe Beletrina.
Kot so zapisali, so stroški za delovanje platforme letos znesli 150.000 evrov, kar je ob drugih nižanjih javnih sredstev za delovanje založbe, ki so se zgodili v zadnjem času, "začelo ogrožati Beletrinine redne projekte in druge programe". Delovanje platforme Biblos bodo zato za splošne knjižnice v soboto, 1. junija, ustavili. A to ne bo veljalo za vse knjižnice - Biblos bo še vedno na voljo uporabnikom NUK in uporabnikom nekaterih drugih specializiranih knjižnic.
Delovanje platforme Biblos bodo za splošne knjižnice ustavili v soboto, 1. junija
Za e-knjige nova rešitev
Kot navaja založba, bodo lahko članice in člani slovenskih splošnih knjižnic, ki želijo še naprej brati elektronske knjige, po napovedih Združenja slovenskih splošnih knjižnic od 17. junija naprej e-knjige brali preko novega državnega portala COBISS Ela. Portal bo na željo Združenja slovenskih splošnih knjižnic in ob podpori ministrstva za kulturo vzpostavil IZUM.
Od 17. junija bo e-knjige za uporabnike knjižnic zagotavljal nov državni portal COBISS Ela
Pri Beletrini so medtem pripravili naročniško platformo Beletrina Digital, na kateri so na voljo elektronske in zvočne knjige, filmi s slovenskimi podnapisi, podkasti in različni avtorski prispevki. Platforma vsebuje zbirko 5000 elektronskih in zvočnih knjig v slovenskem, angleškem in hrvaškem jeziku, nabor domačih in tujih filmov ter podkaste, ki jih bodo objavljali tedensko, so še sporočili z založbe.
V enajstih letih na Biblosu 1,4 milijona izposojenih knjig
Preko sistema za izposojo elektronskih knjig Biblos so si članice in člani slovenskih splošnih knjižnic v enajstih letih delovanja izposodili skoraj 1,5 milijona e-knjig, kažejo Beletrinini podatki. Biblos je uporabljalo skoraj 10 odstotkov članic in članov slovenskih splošnih knjižnic, kar je približno 40.000 uporabnikov. V enajstih letih so število naslovov dvignili s 581 na 7480, število izposoj pa se je z dobrih 8000 v letu 2013 dvignilo na skoraj 280.000 v letu 2023, pri čemer so leta 2020 zabeležili več kot 300.000 izposoj. Prav tako se je močno dvignilo povprečno število izposoj na uporabnika - s slabih treh knjig leta 2013 na več kot deset knjig v minulem letu.
Pri Beletrini so ob slovesu platforme za vse uporabnike še zavrnili očitke, da je bil Biblos drag sistem. Po njihovih podatkih so knjižnice leta 2022 za nabavo fizičnih knjig porabile slabih 7,8 milijona evrov, za nabavo e-licenc pa slabih 270.000 evrov. Znesek na novo nabavljenih tiskanih knjig je na uporabnika znašal skoraj 19 evrov, medtem ko je znesek na novo kupljenih elektronskih knjig na uporabnika znašal dobrih 6 evra. Po podatkih iz leta 2022 so stroški za delovanje splošnih knjižnic brez nabave knjig znašali dobrih 52 milijonov evrov, stroški delovanja Biblosa pa brez nabave knjig dobrih 232.000 evrov, so še navedli.