Sarajevski filmski festival: Srce Sarajeva za Eksil

sta, kr
21.08.2020 10:25
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Eksil 
Sarajevski filmski festival

Nagrado za najboljši igrani film 26. filmskega festivala v Sarajevu je prejela koprodukcija Eksil kosovskega režiserja Visarja Morine, drama o kosovskem farmacevtu v Nemčiji, kjer se zaradi porekla začne počutiti diskriminiranega in ustrahovanega. Dobitnike nagrad so na festivalu, ki je potekal virtualno, razglasili včeraj zvečer. Zmagovalni film je dobil 16.000 evrov. Žiriji je predsedoval francoski režiser Michel Hazanavicius.
Za najboljšega režiserja so v tekmovalnem programu igranih filmov razglasili Ruja Hasanova iz Azerbajdžana za film The Island Within o osebnih dilemah šahovskega mojstra. Srce Sarajeva za najboljšo igralko je dobila hrvaška igralka Marija Škaričić v hrvaško-švicarskem celovečercu režiserke Andree Štaka Mare, ki govori o hrepenenjih matere treh najstniških otrok, za najboljšega igralca pa grški igralec Vangelis Mourikis iz grško-francoskega filma Digger, sodobnega vesterna, v katerem je režiser Georgis Grigorakis portretiral življenje moškega na kmetiji.
V dokumentarni sekciji je nagrado srce Sarajeva za najboljši film prejela koprodukcija Merry Christmas, Yiwu srbskega režiserja Mladena Kovačevića o kitajskem mestu Yiwu s 600 tovarnami, v katerih izdelujejo božične okraske za ves svet, komunistični ideali pa se že dolgo izgubili svojo vrednost. Med kratkimi filmi pa je zmagal hrvaški film Antiotpad režiserja Tina Žanića.
Podelili so še nekaj priznanj, častno srce Sarajeva pa sta tokrat dobila mehiški režiser Michel Franco in danski igralec Mads Mikkelsen
Za nagrade se je letos potegovalo 49 filmov v štirih sekcijah, poleg omenjenih še v sekciji študentskih filmov. Od tega jih je 29 doživelo svetovno premiero.
Prikazali so tudi nekaj slovenskih filmov. V tekmovalnem programu kratkih filmov je svetovno premiero doživel film Zbogom, Vesna režiserke Sare Kern, v programu Teen Arena pa celovečerec Martina Turka Ne pozabi dihati. Slovenija je bila zastopana tudi kot manjšinska koproducentka v filmih Oče srbskega režiserja Srdana Golubovića in Dnevnik Diane Budisavljević v režiji Dane Budisavljević

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta