Les je topel, s svojimi letnicami in grčami vedno zanimiv na pogled in predvsem trajen material, ki ga je možno tudi reciklirati. Lesene deske za uporabo na prostem so obdelane tako, da ne potrebujejo zahtevnega vzdrževanja, zagotavljajo v podjetju Alpod, hkrati pa so zelo estetske.
WPC-deske
Sodobne zunanje obloge so lahko tudi iz lesnega kompozita, imenovanega WPC. Tovrstne obloge so zelo obstojne in ne potrebujejo vzdrževanja. Tudi barva je bolj enakomerna.
Primerni lesovi in vgradnja
Za ureditev zunanjih površin predlagajo uporabo vzdržljivih lesnih vrst, med njimi ipe, teak, sibirski macesen, garapo in cumaru. Zunanje talne obloge lahko vgrajujemo na praktično vsako ravno podlago. "Zagotoviti je treba le ustrezno odvodnjavanje. Stoječa voda pod talno oblogo namreč vlaži deske, ki se lahko zvijejo. Poleg tega poveča možnost nastanka trohnobe in plesni ter propadanja desk," pojasnijo strokovnjaki iz Alpoda. V primeru betonske podlage svetuje odvodnjavanje z naklonom od ene do dveh stopinj. "Če betonske podage nimamo, je treba urediti drenažo. Pri vgradnji pazimo na ustrezno gibanje zraka oziroma prezračevanje pod talno oblogo, ki ga zagotavlja podkonstrukcija. Priporočamo, da je talna obloga nameščena vsaj 35 milimetrov nad tlemi," razlagajo v Alpodu.
Priporočljiva je zaščita
Zavedati se moramo, da je les naraven material in tako podvržen spremembam zaradi zunanjih vplivov (voda, temperatura, svetloba). Zaradi njih po določenem času posivi, saj pride do oksidacije lesa, na površini in čelih se pojavijo razpoke. Naštete spremembe lahko zmanjšamo z zaščitnimi premazi, ki jih je priporočljivo obnavljati vsaj enkrat na leto, še svetujejo v Alpodu.