Le za dve točki je mariborski občinski dom starejših Dom pod gorco zgrešil za pridobitev koncesije za dodatne namestitve. Na razpis za podelitev koncesij za dodatne namestitve v domovih za starejše se je prijavilo 21 ponudnikov, trije so oddali nepopolno ponudbo, preostali so ponudili skupno 1735 postelj, odobrenih pa je bilo 1285 dodatnih kapacitet v domovih za starejše.
"Žal nam je za las zmanjkalo, da bi bili izbrani. Je pa bila večina tistih, ki so bili izbrani, v prednosti pri točkah, predvsem tisti, ki so oddali vlogo za kapacitete v manjših občinah, kjer ni takšne pokritosti, saj so dobili vse možne točke, to je 25, pri rubriki Indeks pokritosti. Dom pod gorco jih je prejel 15. Nekateri so imeli že pravnomočno gradbeno dovoljenje, kar je dodatnih 10 točk. Dodatne točke so bile še, če je kdo v razpisu prijavil, da bodo imeli tudi varovani oddelek - to je 10 točk. Pričakovali smo takšno skupno število točk, kot smo jih dobili, torej 63 točk, od zadnjega, ki je še dobil koncesijo, smo bili v zaostanku za dve točki," pojasnjuje Gregor Žigon, direktor Doma pod gorco, ki ni pričakoval tako velikega interesa ponudnikov na razpisu. S 65 točkami jih je za las prehitel Spik ing, investicijski inženiring iz Podove v Račah, ki bo na Hajdini gradil dom za 150 starejših oseb.
53 sob bi uredili v novem prizidku, od tega 38 enoposteljnih in 15 dvoposteljnih sob
Za demenco, paliativo in začasno namestitev
V Domu pod gorco še vedno načrtujejo prizidek k domu, kjer bi uredili 53 sob, od tega 38 enoposteljnih in 15 dvoposteljnih, ki bi bile namenjene predvsem osebam z demenco in sorodnimi stanji, neozdravljivo bolnim v okviru programa paliativne oskrbe in dodatno osebam, ki potrebujejo domsko varstvo samo začasno v okviru programa kratkotrajnih (začasnih) namestitev in programa rehabilitacije po poškodbah.
"Aktivnosti bomo nadaljevali, menim, da ne smemo obupati. Vse stvari se zgodijo z razlogom in verjamem, da bo prišel dan, ko bomo tudi mi dobili koncesijo za dodatne kapacitete," je optimističen Žigon. Nova priložnost bo že kmalu, saj na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve, ki ga vodi minister Janez Cigler Kralj, že pripravljajo nov razpis za podelitev koncesij za podobno število namestitev.
Projekt še nima gradbenega dovoljenja
Mariborski mestni svetniki so za namen širitve doma že lani izdali soglasje k zadolževanju in za dokapitalizacijo z občinskimi zemljišči. "Projekt je dober, nima pa še gradbenega dovoljenja, s tem smo izgubili nekaj točk. Verjamem, da bomo v drugo uspešni. Trudimo se še na drugih lokacijah za podobne vsebine," pravi župan Saša Arsenovič, ki je prepričan, da bo Maribor deležen širitve kapacitet, "saj jih v našem mestu in regiji več kot potrebujemo".
Mariborska občina ima nadpovprečno število starejših prebivalcev, po statističnih podatkih je starejših od 65 let več kot 26 tisoč. Slovensko povprečje je 20,5 odstotka starejših od 65 let, v mariborski občini je ta delež kar 23,1 odstotka. V občini so štirje domovi za starejše s 1318 posteljami, zato je vsaka dodatna namestitev nujno potrebna.