(FOTO in VIDEO) Na obisku pri Marku, ki po 40. operaciji končno hodi brez opornic

Jana Juvan Jana Juvan
27.11.2024 02:00

Obiskali smo Marka Aberška in njegovo mamo Jožico, ki sta se nedavno vrnila iz ZDA, kjer je bil fant znova operiran. Tokratna operacija je bila prelomna - Marko končno hodi brez opornic. Donacije zanj še zbirajo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Marko in Jožica Aberšek s svojima psičkama Gigi in Tino 
Andrej Petelinšek

Po dobrih dveh mesecih sta se v domovino vrnila mladi borec Marko Aberšek in njegova mama Jožica Aberšek. Kot smo poročali, sta bila že sedmič v ZDA, kjer je bil Marko znova operiran. Prestal je približno sedemurno, zanj že 40. operacijo, a se je splačalo, pravi. Zdaj namreč končno lahko hodi, in to popolnoma samostojno. Slovenski zdravniki so Marku pri dveh letih želeli amputirati obe nogi, kar pa je njegova mama zavrnila in rešitev za sina poiskala v tujini. Ker je imel tudi težave s srcem, je prestal tudi več tovrstnih operacij. 

Bilo je vredno potrpeti

Oglasila se nam je zdravnica Katherine Miller, ki je Marka zdaj operirala na ortopedskem inštitutu na Floridi. Tega je ustanovil kirurg Dror Paley, dobro znan tudi v Sloveniji, saj se je pri njem zdravilo že več slovenskih otrok z redkimi ortopedskimi težavami. "Marko se je rodil brez določenih kosti, ni imel funkcionalnega sklepa v gležnju in kolenu. Odkar se je rodil, je prestal že več rekonstruktivnih operacij, s katerimi so mu omogočili močnejše in bolj stabilne noge. Nekaj časa mu je šlo dobro z opornicami, zdaj, ko je nehal rasti, smo lahko opravili še to operacijo, s katero smo kolenom in gležnjem dodali stabilnost. Tako Marko končno hodi samostojno, brez opornic," nam je povedala Katherine Miller. A s tem Markovo zdravljenje še ni končano. Čez leto dni se bo vrnil v ZDA. "Naš naslednji cilj je podaljševanje nog, da bo Marko nekoliko višji. V tem procesu mu bomo v kost vstavili napravo za podaljševanje. Zaradi tega bo moral ostati pri nas več mesecev in ga bomo učili hoditi ob njegovi novi telesni višini," nam je še razložila zdravnica Miller.  

Marko je v ZDA dočakal (slovensko) polnoletnost. 
Andrej Petelinšek

   

Marko z žarom v očeh pove, da je bilo vredno potrpeti. Prvič v življenju je lahko hodil brez opornic. Na takšno hojo se je seveda moral navaditi. "Bil je zanimiv občutek," razkrije in opiše, kako so ga fizioterapevti učili drugačnega načina hoje od dosedanjega.  

Pridobiti mora več mišične mase

Po operaciji je sledilo šest tednov mirovanja. Nato pa vsakodnevne terapije, enkrat tedensko tudi v bazenu. "Najprej sem hodil s hojico. Potem so mi želeli naročiti bergle, ampak sem rekel, da jih ne potrebujem, in sem začel hoditi kar brez njih," razlaga nasmejani 18-letnik, ki je svojo (slovensko) polnoletnost dočakal prav čez lužo. 

Ker še težko hodi po stopnicah, se bo za zdaj šolal na daljavo. Obiskuje tretji letnik biotehniške srednje šole, smer veterinarski tehnik. Še naprej bo potreboval terapije, in sicer dvakrat tedensko, te bodo samoplačniške, saj mu jih zdravstveno zavarovanje ne krije. "Pridobiti mora več mišične mase," doda Markova mama Jožica Aberšek. Ena terapija stane okoli 50 evrov, kar je preveč za njun domači proračun, zato bodo pri Karitasu še naprej zbirali prostovoljne prispevke za Marka.

Marko Aberšek in njegova mama Jožica
Andrej Petelinšek

Zahvala vsem dobrim ljudem

Doslej so letos zanj zbrali 5052 evrov, nam pove Darko Bračun iz Nadškofijske karitas Maribor. V prihodnjih dneh bo njihova komisija pregledala vse račune, ki jih je Jožica Aberšek prinesla iz ZDA, nato bodo s preostalim zbranim denarjem plačevali tudi terapije, je obljubil Bračun. "Marko je zelo pozitiven fant. Zahvala gre vsem dobrim ljudem, ki so mu pomagali. Karitas mu bo stal ob strani še naprej," je zatrdil. Za Marka in njegovo mamo so bili največji strošek v ZDA prevozi in najem avtomobila, draga je bila tudi hrana. Zdravstveno zavarovanje namreč krije le letalski prevoz in zdravstvene storitve ter dnevnice, za dvomesečno bivanje v ZDA pa sta potrebovala še marsikaj drugega. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta