Mestni svetniki so na seji potrdili dokapitalizacijo občinskega podjetja Mestne nepremičnine v višini milijona evrov, s katerim namerava družba kupiti dve nepremičnini, ki sta trenutno v lasti DUTB. Gre za nakup 35 tisoč kvadratnih metrov poslovnih površin in industrijskih hal bivšega MTT v Melju, katerih nakupna cena znaša 1,75 milijona evrov, in 11 tisoč kvadratnih metrov zemljišč na Taboru, katerih cena znaša 950 tisoč evrov. Prve namerava občina nameniti kulturnim dejavnostim, druge pa stanovanjski gradnji.
Bernarda Memona (NSi) je pri tem zanimalo, zakaj potem občina ne zagotovi denarja tudi za kak kulturni ali medgeneracijski center v kateri od mestnih četrti ali krajevnih skupnosti. "Razumem potrebe MČ in KS, vendar to niso povezane zgodbe. Mislim, da smo dovolj časa gledali, kako mesto izgublja z neuveljavljanjem predkupnih pravic, kot pri Smreki, Pristanu ... Zato skušamo proaktivno vplivati tako na prostor kot na vse vsebine v mestu. Končna misija je razviti nov, moderen Maribor, kjer bodo na voljo otroški vrtci, stanovanja, kulturne ustanove, pisarne ... Izzivi so zelo veliki," je odgovoril župan Saša Arsenovič.
"Končna misija je razviti nov, moderen Maribor, kjer bodo na voljo otroški vrtci, stanovanja, kulturne ustanove, pisarne ..."
Parkirišča ne bodo več brezplačna
Bolj pestra debata se je razvila o načrtih občine, da prične zaračunavati parkirnino na devetih parkiriščih in v dveh garažnih hišah, kjer do zdaj parkiranja ni bilo treba plačevati. Številni svetniki so bili mnenja, da čas epidemije ni pravi za dodatno obremenjevanje občanov, prav tako so izpostavili, da bi bilo treba prej bolje urediti avtobusni prevoz, park & ride parkirišča in kolesarske steze. Ob tem so tudi opozorili, naj občina previdno določi cenovno politiko na teh parkiriščih.
Da gre za normalno gospodarsko dejavnost, kot jo poznajo tudi v drugih mestih, je svetnike prepričeval Arsenovič. "V vseh primerih bomo prej ta parkirišča uredili in ponudili višji standard, vendar za to potrebujemo vire. Bomo pa o cenah vsekakor razmislili, upoštevali vse dejavnike, vendar brezplačna več ne bodo. Ker ne nazadnje občina subvencionira javni prevoz in gradi kolesarske steze," je poudaril župan.
Iskra profesionalna podžupanja
Ob koncu seje mestnega sveta se je župan Saša Arsenovič še enkrat zahvalil za opravljeno delo dosedanji podžupanji Heleni Kujundžić Lukaček (SMC), ki je dobila novo službo na ministrstvu za izobraževanje. Kot je povedal, je večino njenih pristojnosti (šolstvo in predšolska vzgoja, invalidska problematika ...) prevzela podžupanja Alenka Iskra (SD), ki bo zaradi tega svojo funkcijo po novem opravljala kot profesionalna podžupanja. Sam župan bo prevzel področje zdravstva, podžupan Samo Peter Medved pa področje mestnih četrti in krajevnih skupnosti.
Manj zaposlenih, podražitev vstopnin
Še najbolj burna razprava pa se je pričakovano razvila pri obravnavi finančnega načrta Športnih objektov Maribor (ŠOM) in preoblikovanju zavoda v družbo Šport Maribor, d.o.o. Da gre za slabo pripravljen finančni načrt, ki je v bistvu kopija sanacijskega načrta, ki predvideva predvsem zmanjšanje števila zaposlenih in podražitev vstopnin, smo slišali. Kdo bo prevzel odgovornost, če s tem načrtom ne bodo rešili Športnih objektov, je zanimalo Primoža Juharta (LPR), medtem ko je Miha Recek izrazil prepričanje, da se bodo na koncu izgube ŠOM prelile v položnice Nigrada, Energetike ali Mariborskega vodovoda. Da zgolj z zviševanjem cen za uporabnike športnih objektov podjetja ne bo mogoče rešiti, pa je dodal Matic Matjašič (Lista mladih. Povezujemo).
Nemogoče se je rešiti vseh bremen, ki so se nabirala toliko let, v enem mandatu, je župana v bran vzel Igor Jurišič (Stranka mladih - Zeleni Evrope): "Stvari, ki bi se že tako ali tako morale podražiti v zavodu, se bodo zdaj pač v d.o.o." Da zgolj rešujejo zavoženo situacijo in da to nikakor ne bo vplivalo na cene javnih podjetij, pa je odgovoril Arsenovič in dodal: "Prav tako ni bojazni, da bi podjetja ostala brez poplačanih terjatev. Konverzijo teh bo namreč v prvi fazi odkupil holding."
Podžupan Samo Peter Medved je zagotovil, da se storitve za uporabnike športnih objektov ne bodo poslabšale, in poudaril, da je ob organizacijskem preoblikovanju zelo pomembno, da se uspešno nadaljuje razdolževanje ŠOM, ki imajo za 439 tisoč evrov terjatev do javnih podjetij Nigrad, Mariborski vodovod in Energetika Maribor. Novoustanovljeno podjetje bo postalo del Javnega holdinga Maribor, ta pa bo odkupil te terjatve. Svetniki so načrte občine potrdili z veliko večino.