Ker oranžna faza epidemije nekoliko odpira tudi univerze, saj omogoča možnost izvajanja izpitov, laboratorijskih in drugih vaj ter seminarjev za skupine do največ deset študentov, se je množično testiranje s hitrimi antigenskimi testi začelo tudi za zaposlene na Univerzi v Mariboru (UM) in bo poslej organizirano vsak teden. Ekipe Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor so na posameznih fakultetah aktivne že od ponedeljka, danes pa so brise odvzemale na Medicinski fakulteti in najbolj množično v Univerzitetnem športnem centru (UŠC) Leona Štuklja. Delo je potekalo brez gneče, saj so bili sodelavci univerze naročeni na uro. V ponedeljek in torek se je testiralo skupno 82 oseb, danes še 627 in prav vsi testi so bili negativni.
709 zaposlenih na Univerzi v Mariboru je bilo ta teden testiranih
Študentje za zdaj izvzeti
Testirati se morajo vsi, ki bodo v naslednjih dneh v prostorih fakultet fizično prisotni. "Ni se mi težavno vsak teden testirati, če vem, da bo to pripomoglo k zdravju vseh nas in k čimprejšnji vzpostavitvi normalnega stanja," je povedal Miroslav Premrov, profesor s Fakultete za gradbeništvo, prometno inženirstvo in arhitekturo, ki smo ga ujeli pred UŠC. Se pa ob tem vseeno sprašuje, kako bo z zdravstveno varnostjo, če negativnih testov ne bo treba predložiti študentom. Za zdaj namreč njihovo testiranje pred vstopom v fakulteto ni predvideno. "Naslednji teden začnem laboratorijske vaje za študente, ki bodo sicer malo drugačne, ker je skupina omejena na deset študentov. To pomeni več dela, a se veselim, ker v biologiji dela v laboratoriju ne more nadomestiti računalnik ali katerakoli druga tehnologija," se je o tem, da odvzem brisa jemlje v zakup, razgovorila tudi mlada raziskovalka Vida Lang s Fakultete za naravoslovje in matematiko. Negativni test morajo predložiti tudi čistilke. "Doslej smo delale v slabših epidemioloških razmerah, pa se nam ni bilo treba testirati, ampak če se zdaj moramo, se pač moramo," novo realnost sprejema ena od njih, Sara Vini.
Podaljšanje roka zaključnih del za dodatno leto
Na svoji redni seji so senatorji Univerze v Mariboru razpravljali med drugim tudi o interventnih ukrepih. Soglasno so sprejeli sklep, da se v tekočem študijskem letu študentom študijskih programov prve, druge in tretje stopnje, ki jim je bila veljavnost teme zaključnega dela oziroma doktorske disertacije že podaljšana, pa je zaradi okoliščin, povezanih z epidemijo covida-19, niso mogli pravočasno oddati, na njihovo prošnjo veljavnost podaljša še za eno leto od dneva poteka roka za izdelavo zaključnega dela. O prošnji študenta v skladu z diskrecijsko pravico in utemeljenimi razlogi odloča pristojna komisija članice.
Univerze odlok tolmačijo različno
Je pa po naših informacijah to, da se morajo testirati vsi, ki ne bodo delali od doma, povzročilo nekaj nejevolje, zlasti med tistimi nepedagoškimi delavci, ki na svojem delovnem mestu nimajo nobenega stika s študenti. Na univerzi pojasnjujejo, da le upoštevajo vladni odlok in navodila ministrstva za izobraževanje. "Na Univerzi v Mariboru kot odgovorni inštituciji, ki predstavlja znanost in visoko šolstvo, menimo, da moramo temu slediti in zagotoviti varno delovno okolje. S takšnim ravnanjem tudi preprečujemo širjenje virusa," pravijo. Medtem na Univerzi v Ljubljani, kjer testiranja zaposlenih potekajo že od 25. januarja, odlok interpretirajo drugače. Na testiranje namreč pošiljajo vse, ki imajo kakršenkoli stik s študenti (pedagoški delavci, knjižničarji, zaposleni v referatu ...), medtem ko so drugi, ki stikov s študenti nimajo, lahko na delovnem mestu prisotni le ob upoštevanju vseh preventivnih ukrepov.