Nadzorniki Nigrada niso uspeli s predlogom za povečanje prejemkov. Za predlog, da se poleg sejnin, ki bi predstavljale le še variabilni del prihodkov, uvede tudi osnovno nadomestilo za opravljanje funkcije, po katerem bi vsak nadzornik bil upravičen še do 11 tisoč evrov letno (bruto), je na skupščini podjetja glasoval le predstavnik DUTB. "Mnenje mariborske občine kot največje lastnice (56,96 odstotka, op.p.) je, da bi bilo to vprašanje treba urediti sistemsko, za vsa podjetja enako. Ker bodo nadzorni sveti tistih podjetij, ki se združujejo v holding, kmalu ukinjeni, se tega zdaj ni smiselno lotevati," je pojasnil odvetnik mariborske občine Gregor Živko. Iz DUTB so naknadno pojasnili, da so za povišanje prejemkov nadzornikov glasovali zato, ker je bil predlog oblikovan v skladu z njihovimi internimi pravili in na podlagi priporočil SDH za vse družbe v državni lasti. Je pa skupščina tako nadzornemu svetu kot upravi podelila razrešnico ter sprejela odločitev, da bilančni dobiček v višini 350 tisoč evrov ostane nerazporejen.
Nigrad se bo dokapitaliziral
Brez glasu proti je skupščina potrdila tudi predlog, da se Nigrad iz delniške družbe preoblikuje v d.o.o. Vzdržala se je le Občina Ruše. "Ker nimajo več interesa biti solastnik družbe. Razpisali so namreč koncesijo za kanalizacijo, na katero pa se Nigrad ni prijavil. Odločili smo se namreč za strategijo, da imamo koncesije samo v tistih občinah, ki so vezane na centralno čistilno napravo v Dogošah, Ruše pa bodo svojo manjšo čistilno napravo vezale na čistilno napravo v Selnici," je povedal direktor Nigrada Matjaž Krevelj.
Zaradi preoblikovanja v d.o.o. je skupščina soglasno potrdila tudi predlog za dokapitalizacijo družbe. To bo Nigrad izvedel z lastnim kapitalom. "Osnovni kapital bomo povečali za dobrih 700 tisoč evrov. S tem se bodo povečali tudi vložki delničarjev, da bodo lastniška razmerja ostala enaka. To je bilo potrebno, ker vrednost kapitala občin Miklavž in Duplek ni dosegala vrednosti 50 evrov, kar je minimalni znesek pri d.o.o.," je pojasnil Krevelj.
Želja Nigrada je obvarovati se pred privatnim kapitalom, ostati v javni lasti in postati javno podjetje.
Dobiček v prvem polletju dvakratnik lanskega
Ob tem se v Nigradu pripravljajo tudi na morebiten odkup deleža DUTB, ta ima v lasti 24,91 odstotka delnic. Te so trenutno vredne dobra dva milijona evrov, Nigrad pa bi jih odkupil z lastnim denarjem. "O tem razmišljamo, ker ni jasno, kaj se bo zgodilo z DUTB. Če bo prešel pod okrilje SDH, potem to ne bo potrebno, če pa bi se zgodilo, da bi se kakšne terjatve prodale denimo v kakšne sklade, pa bi se lahko zgodilo, da v družbo ponovno vstopi privatni kapital. DUTB nam v tem primeru svojega deleža ne bi mogel prodati neposredno, ampak bi se morali prijaviti na razpis, kjer pa ni nujno, da bi uspeli," pove Krevelj.
Nigrad je sicer leta 2019 ustvaril 18,6 milijona evrov prometa in 88.692 čistega dobička. V prvem polletju letošnjega leta je rezultat še boljši, pravi Krevelj. "Za približno dvakrat, kljub koronakrizi smo namreč praktično ves čas poslovali nemoteno."