Čeprav je mariborski mestni svet oktobra lani sprejel odlok o prenehanju Javnega podjetja za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči in odločil, da s 1. januarjem 2021 zaposlene v podjetju prevzame mariborska občina, ki bo dejavnosti podjetja po novem izvajala sama, ukinitve podjetja in prenosa zaposlenih še ni bilo. Kot je pojasnil direktor javnega podjetja Mojmir Grmek, se je to zgodilo zaradi zamika pri sprejemanju občinskega proračuna za leto 2021.
Največ zaposlenih v urad za gospodarstvo
Datum 1. januar 2021 je bil namreč določen na podlagi predvidevanja mestne uprave, da bo odlok o proračunu sprejet že v letu 2020, ker pa se je sprejetje proračuna zamaknilo v to leto, je treba spremeniti tudi datum, s katerim bo možno izvesti prenos zaposlenih. Ta je namreč vezan na finančno konstrukcijo, ki je zajeta v odloku o proračunu za leto 2021. Šestnajst zaposlenih bo tako na občino prešlo prvi dan prihodnjega meseca po mesecu uveljavitve odloka o proračunu občine za leto 2021, kar pa se ne bo zgodilo pred 1. marcem.
Milijon evrov za nakup zemljišča v Jezdarski
Mariborska občina je lani januarja za upravljanje, gospodarjenje in trgovanje z nepremičninami ustanovila novo družbo Mestne nepremičnine, katere direktor je prav tako Mojmir Grmek. Kot je razvidno iz odloka proračuna za leto 2021 za drugo branje, občina po novem načrtuje dokapitalizacijo družbe v višini milijon evrov. Kot je pojasnil Grmek, želi občina s tem denarjem kupiti stavbno zemljišče v Jezdarski ulici, v bližini križišča z Betnavsko cesto, za katero bi v nadaljevanju spremenili odlok o zazidalnem načrtu, s čimer bi omogočili višjo gradnjo, kot jo odlok predvideva sedaj. Ali bo občina tam gradila sama ali pa zemljišče po spremembi dokumentov prodala naprej, še ni znano.
Je pa bila v vmesnem času sprejeta tudi odločitev, kako bo ta služba po novem organizirana v okviru občine, kar oktobra ob sprejetju odloka še ni bilo znano. Kot je pojasnil Grmek, bo pet zaposlenih prešlo v urad za komunalo, dva v urad za finance, dva v sekretariat za splošne zadeve, sedem pa v urad za gospodarstvo. Znotraj slednjega deluje tudi sektor za gospodarjenje s poslovnimi in upravnimi prostori, katerega vodenje bo prevzel prav Grmek.
16
zaposlenih bo prerazporejenih po občinskih uradih
Ukinjajo ga že 18 let
Kot je znano, je Javno podjetje za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči občina ustanovila leta 1997, da bi zanjo kupovalo in prodajalo zemljišča, izdajalo odločbe o komunalnem prispevku in odločbe o najpomembnejšem občinskem davku, nadomestilu za stavbno zemljišče (NUSZ). A je država nato leta 2003 razveljavila zakon o stavbnih zemljiščih, s tem pa je prenehal pravni okvir za izvajanje dejavnosti prej obvezne gospodarske javne službe razpolaganja s stavbnimi zemljišči v organizacijski obliki javnega podjetja.
Čeprav je na nujnost prenosa dejavnosti že v letih 2008 in 2009, torej še v času župana Franca Kanglerja, v revizijskem poročilu opomnilo tudi računsko sodišče, je trajalo še sedem let, da je občina, takrat že pod županom Andrejem Fištravcem, sprejela odlok o prenehanju podjetja, dokončno pa se je za ta korak šele lani odločil sedanji župan Saša Arsenovič.