Irena Gajser med ustvarjanjem
Ta čas v društvenem ateljeju ustvarja v živo Mariborčanka Irena Gajser, ki je diplomirala in magistrirala na Arthouse Collegeu of Visual Arts v Ljubljani pri Darku Slavcu in Maticu Kosu. Vrsto let je bila organizatorka in koordinatorka programa Društva likovnih umetnikov Maribor, kjer je s člani društva izvedla preko sto razstav doma in v tujini. Osem let (2011-2019) je bila predsednica DLUM, je tudi nagrajenka društva za leto 2014.
Za seboj ima preko 30 samostojnih avtorskih kuriranih razstav doma in v tujini, prav tako je sodelovala na več kot 100 skupinskih razstavah po Sloveniji, Avstriji, Italiji, Belgiji, Nemčiji, Poljski, Madžarski, Hrvaški in Srbiji.
Likovni kritik Mario Berdič, ki spremlja mariborsko slikarko že vrsto let, je o njenem delu v ustvarjalni delavnici Start art napisal, da je Irena Gajser predstavila popolnoma novo fazo svoje umetniške ustvarjalnosti, "kar je za vsakega likovnika brez dvoma pomembna, a tudi potrebna sprememba, saj gre pri novem navdihu v opusu hkrati za neke vrste katarze ali celo metanoje. Edino, kar je umetnica ohranila od minulih likovno ustvarjalnih faz, je v tehnološkem oziru uporaba granulata, točneje drobnega peska, v motivičnem pa občasen pojav dreves, kot odmev dokaj oddaljenega samostojnega cikla, vendar s popolnoma drugačnim oblikotvorjem." Četudi je nekoč že eksperimentirala z geometrijsko abstrakcijo, so tokratna dela popolnoma drugačna, kot bi šlo za asimetrične mrežaste konstrukcije, sestavljene predvsem iz samih nepravilnih štirikotnikov (kar pomeni popolno odsotnost nekoč oblih likov).
Svoja dela rada sestavlja v vedno nove kompozicije
Berdič omenja še formate del, slike brez okvirjev, ki jih slikarka praviloma sestavlja v poliptihe, eno sliko tesno ob drugo, ne le eno ob drugi, marveč tudi eno nad drugo ali vrsto nad vrsto, a vendar tako, da ohranjajo svoje posebnosti, svojo raznolikost, četudi so si podobne: "Hkrati pa je zanimiva tudi izbira nosilcev, od kartona in platna do posebej izdelanih vezanih plošč, posredujoč vtis starinskih lesenih tablic, od koder tudi izvira izraz tabelno slikarstvo." Kot pove avtorica, je univerzalni formati podlage ne zanimajo preveč. Svoja dela rada sestavlja v vedno nove kompozicije. Geometrijske forme pa so tiste, ki ji dajejo navdih za nadaljnje delo. Prav tako jo vulkanski granulat, ki ji tokrat služi izključno kot podlaga, in granulat različnih barv nasploh spremljata že vrsto let na njeni ustvarjalni poti. Delo umetnice boste lahko spremljali v živo v DLUM-u do 26. februarja. Več o njej najdete tudi na njeni spletni strani.
Galerije na Židovskem trgu.
Vabljeni pa tudi v druge galerije na Židovski trg, kjer je vstop v vse ustanove brezplačen. Poleg Centra judovske kulturne dediščine Sinagoga Maribor najdemo tam še obrambni stolp, v katerem deluje najstarejša Foto galerija Stolp pod okriljem Fotokluba Maribor, MKC ima tam Galerijo Media Nox.