V dobrovskem Gobarskem društvu (GD) Snežka tudi v vročih poletnih dneh ne počivajo. Predsednik društva Alojz Junger je povedal, da so po gobarski učni poti na željo obiskovalcev v dobrovskem športnem parku uredili še gozdno učno pot v smeri Dravskega Dvora. Želijo namreč, da se obiskovalci dlje časa zadržijo v tamkajšnjem učnem parku. Medtem ko so na gobarski učni poti predstavljene predvsem različne vrste gob, so ob gozdni učni poti na 13 informativnih tablah opisani različni gozdovi (listnati, iglasti ...) pa gozdna podrast in živali, ki živijo v slovenskih gozdovih, prav tako kulinarične dobrote, za katere je sestavine mogoče nabrati v gozdu.
Naložbo so investirali z društvenim denarjem pa tudi s sodelovanjem na razpisu Občine Miklavž na Dravskem polju s področja kmetijstva in turizma. V GD Snežka, ki šteje nekaj več kot 60 članov, jih ima približno polovica izpit za determinatorja začetnika - ti morajo prepoznati 80 najbolj pogostih užitnih, neužitnih pa tudi strupenih gob v slovenskih gozdovih in na travnikih.
Predsednik GD Snežka Junger je še spomnil, da so se konec maja v Miklavžu na Dravskem polju predstavili z dobrotami iz gob na že tradicionalni prireditvi Dobrote iz domačih logov. Tedaj je več sto obiskovalcev lahko pokusilo njihovo okusno juho z več kot deset vrst gob. Junger je ob tem izpostavil, da so bile marčevke in smrčki že iz letošnje sezone, druge gobe so takrat za pripravo gobovega golaža odmrznili. Pokusiti je bilo mogoče še gobov biftek in na žaru popečene gobe.
Zadnjo avgustovsko soboto, to je 26. avgusta, bodo organizirali tradicionalno mednarodno gobarsko srečanje, že osmo po vrsti. Na njem pričakujejo približno 15 slovenskih gobarskih društev, sedem ali osem hrvaških in še kakšno srbsko. "Odpravili se bomo na več gobarskih destinacij - tudi v Slovenske gorice in na Pohorje. Pripravili bomo razstavo nabranih gob - užitnih, neužitnih in strupenih, pa tudi tekmovanje za najlepšo in najbolj izvirno nabrano gobo, za kar ponavadi trem najboljšim ekipam podelimo posebna priznanja. Pri tem ne gre toliko za videz ali težo gobe, ampak predvsem, da je nabrana goba nekaj posebnega, redko videna v naših gozdovih," sklene Alojz Junger.