Bolniških odsotnosti zaradi covida-19 mnogo več

Majda Horvat, Vestnik
12.11.2020 06:03

Pravila glede izplačila in višine nadomestil zaposlenim v gospodarskih družbah zdaj bolj jasna

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nataša Juhnov

Zaradi vnovične razglasitve epidemije gospodarstvo pričakuje, da bo novi, šesti protikoronski zakon zajemal vsaj podobne ukrepe in pomoči, kot so jih bila podjetja deležna ob pomladni razglasitvi. Posledice zaostrenih razmer kakor tudi širjenje okužb s koronavirusom tako v delovnih okoljih kot na splošno med aktivno populacijo so vidne tudi v porastu bolniških izostankov. To nam potrjuje število izdanih elektronskih bolniških listov.

Septembra jih je bilo v Pomurju 6152, kar je skoraj dvakrat toliko kot aprila, ko jih je bilo 3237. Maja jih je bilo izdanih 3713, junija 4673, julija 4399 in avgusta 4276. Število je naraslo približno enako v vseh štirih upravnih enotah murskosoboške območne enote Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS), ki razpolaga s podatki, nekoliko bolj le na območju lendavske upravne enote.

Posledice zaostrenih razmer v delovnih okoljih in nasploh med aktivno populacijo so vidne tudi v porastu izostankov.
Nataša Juhnov

In kaj nakazujejo podatki o številu izgubljenih delovnih dni? Na voljo so le podatki za obdobje od januarja do avgusta, kar pomeni, da zajemajo le vpliv pomladne epidemije, a primerjava z istim obdobjem lani ne kaže bistvenih razlik. Število izgubljenih delovnih dni od januarja do avgusta 2020 je znašalo v breme delodajalca 141.938 in v breme ZZZS 263.988 dni. Isto obdobje leto prej 154.067 dni v breme delodajalca in 259.415 v breme ZZZS.

To lahko vodi do sklepa, da v pomladnem valu okužbe niso zajele delovnih okolij tako močno kot zdaj, pa tudi, da so imeli pomladni ukrepi vlade v zvezi z nadomestili za čas čakanja na delo učinek tudi glede umika delavcev na bolniški dopust. V spomladanskem valu je bilo tudi manj bolniških odsotnosti zaradi nege in spremstva. Nenujne zdravstvene storitve se namreč niso izvajale.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta