Pomurska podjetja lanskega leta - navdihujoče zgodbe o uspehu

Ines Baler, Vestnik
21.11.2020 06:05
Uspešna podjetja in njihove prakse. Z akcijo želijo prispevati k večji prepoznavnosti pomurskega gospodarstva
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Niko Huber (Cana Royal Water), Matej Puhan (Castoola), Miran Fujs (Arcont), Janez Kodila (Šunkarna Kodila), Peter Podlunšek (Medicop) in Sabina Sobočan (Varis) Foto: Vestnik.si
Vestnik.si

Vestnik in Pomurska gospodarska zbornica (PGZ) sta četrto leto zapored izbrala naj... pomurska podjetja minulega leta. V akciji so tudi tokrat nagradili podjetja, razvrščena v šest kategorij, ki so s svojim delom presegala povprečje in bila uspešna na regijski, nacionalni in tudi svetovni ravni. Žal razmere niso dopuščale slovesne podelitve nagrad, na kateri so načrtovali nagovor predsednika države Boruta Pahorja in gospodarstvenikov.

Robert Grah, direktor PGZ, in Adriana Gašpar, direktorica in odgovorna urednica Vestnika, poudarjata, da vsako leto s ponosom nagradijo podjetja za odlične rezultate, hkrati pa jih s to akcijo spodbudijo, da viziji sledijo tudi v prihodnje. Predsednik Slovenije pa ob tej priložnosti poudarja, da so lastnosti pomurskih podjetij prihodnosti vztrajnost, navezanost na zemljo in predanost trdoživi skupnosti. Obenem ugotavlja, da so podjetniki ozavestili trajnostno naravnanost in odgovornost do okolja.

Priznanje že sama nominacija

Najboljše mikro podjetje minulega leta je Castoola. Gre za mlado ekipo, ki se ukvarja s ciljanim televizijskim oglaševanjem. Njihov trg je za zdaj v celoti tujina, verjamejo pa, da se bo tudi slovenski trg v prihodnjem letu toliko razvil, da bodo svoje storitve ponujali še doma. Nominacija in obenem izbor za naj... mikro podjetje leta je po besedah njihovega direktorja prodaje Mateja Puhana ravno to, za kar se trudijo. Za uspešnost, lokalno prepoznavnost, širitev storitev in nova delovna mesta na področju, ki je v pomurski regiji precej šibko.

Podjetje Kodila je po merilih, ki jih je strokovna komisija upoštevala, najboljše malo podjetje v letu 2019. V Sloveniji in zunaj naše države je znano po tradiciji in izdelkih prekmurske kulinarike. Direktor Janez Kodila pravi, da je posebno priznanje že nominacija za pomursko podjetje leta. "Zagotovo je to potrditev, da smo kvalitetni, da gre naša aktivnost v pravo smer in da smo opaženi. To je priznanje za ves kolektiv, tudi v prihodnje želimo biti aktivni v tej smeri," je dejal.

V kategoriji srednje veliko podjetje je bil za najboljše izbran lendavski Varis. Podjetje, ki je uspešno zgodbo začelo na slovenskem tržišču, nato pa se prilagodilo zahtevnim razmeram in se usmerilo tudi v tujino. Sledijo cilju, da postanejo vodilni evropski proizvajalec inovativnih in kakovostnih gotovih kopalnic. Direktorica skupine Varis Sabina Sobočan pri tem poudarja, da odločitve o vlaganjih niso lahke, saj je pri vsakem koraku treba tehtati pričakovane učinke in morebitna tveganja. Prav v tem obdobju gradijo novo proizvodno halo, Sobočanova pa meni, da se bo v prihodnje pokazalo, ali je bila odločitev pravilna.

Najboljše veliko podjetje preteklega leta je radgonski Arcont, največji evropski proizvajalec bivalnih enot. Uspešno poslovanje želijo tudi v prihodnjem letu ohraniti in ga še nadgraditi, po besedah predsednika uprave Mirana Fujsa pa bodo tudi okrepili ekipo, ki skrbi za tehnični in tehnološki razvoj. Tako za Arcont kot hčerinsko družbo Arcont IP bo po njegovih besedah naslednje leto pomembno zaradi širitve in posodobitve proizvodnje.

Vestnik in Pomurska gospodarska zbornica sta izbrala naj... podjetja minulega leta. Foto: Adriana GAŠPAR
Adriana Gašpar

Najboljši zaposlovalec leta 2019 je Medicop, ki se je lani jeseni preselil v nove prostore, ponudil pa tudi dodatna delovna mesta. Generalni direktor Peter Podlunšek pove, da v podjetju kader zaradi povečanega obsega proizvodnje iščejo nenehno, njihovi zaposleni pa so tudi iz drugih delov Slovenije, kar za Pomurje ni ravno značilno. Podlunšek poudari še, da je vsa oprema, ki jo izdelajo, plod domačega znanja.

Tako kot generalni direktor najboljšega zaposlovalca tudi preostali letošnji nagrajenci poudarjajo pomen kadra in pripadnosti zaposlenih podjetju. Priznanje je zato tudi nagrada za njihovo dobro delo, so si edini.

Izbrali zgodbo goričke vode

Bralci Vestnika in uporabniki spletne strani vestnik.si so med desetimi kandidati za najboljše podjetje izbrali Cano Royal Water. Zgodba polnjenja in prodaje vode iz goričkih globin se je začela januarja lani, trenutno pa imajo v ponudbi štiri različne vode. Niko Huber, direktor podjetja in idejni pobudnik, ki je pred letom postal tudi prvi slovenski certificirani vodni sommelier, meni, da smo Slovenci lahko srečni, ker nam ne primanjkuje pitne vode. Se pa zato po drugi strani ne zavedamo njene vrednosti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta