Veste, kako prepoznati pravo? Na našem trgu je prava umetnost izbrati dobro sojino omako

A.L.
27.10.2024 09:15

Imate radi sojino omako? Veste, kako izbrati res dobro? Na Zvezi potrošnikov Slovenije imajo za vas nasvet.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Tržni pregled sojinih omak, ki so ga naredili na Zvezi potrošnikov Slovenije (ZPS), je pokazal, da je prava umetnost na našem trgu izbrati dobro sojino omalo. Da bi jo prepoznali, morate prebrati, kaj vse omaka vsebuje. Na kaj morate biti pozorni?

Najprej morate vedeti, da je tradicionalna sojina omaka narejena iz soje, pšenice, soli in vode, a niso vse izdelane na tradicionalni način, opozarjajo. 

Kemijski ali hitri način izdelave

Z njim sojino omako dobijo že v enem dnevu, cena proizvodnje je temu primerno nižja. V tem postopku mešanici soje in pšenice dodajo kislino in segrevajo, da dosežejo razgradnjo beljakovin in škroba. Mešanico nevtralizirajo in trden del odstranijo s filtracijo. Končni rezultat je temno rjava tekočina, ki gre lahko v prodajo.

Sojine omake, izdelane po hitrejšem postopku, prepoznate po dolgem seznamu sestavin. Na označbi boste poleg pšenice, soje, vode in soli našli še ojačevalec arome (mononatrijev glutamat), alkoholni kis, belo vino, kislino (mlečna ali citronska), barvilo (amonijev sulfitni karamel), sredstvo za zgostitev (guar gumi) in konzervans (kalijev sorbat). Vse omenjene sestavine so sojini omaki dodane za izboljšanje okusa, teksture, barve in podaljšanje obstojnosti.

Drug način cenejše izdelave

Že pripravljeno sojino omako redčijo na primer z vodo, sladkorjem in aditivi. Na označbi izdelkov lahko med navedenimi sestavinami namesto soje ali sojinega ekstrakta opazite zapis "sojina omaka". Zelo pogosto (ne pa vedno) gre v tem primeru za sladko sojino omako, ki lahko vsebuje tudi do 72 gramov sladkorja na 100 mililitrov omake, kot je bilo navedeno na eni izmed pregledanih omak.

Naj vas ne zavede zapis "naravno fermentirano"

Oznaka "naravno fermentirano" se nanaša na postopek fermentacije, ne pa nujno tudi na klasično izbiro sestavin, opozarjajo na ZPS. Oznako imajo lahko tudi sojine omake brez glutena in z manjšo vsebnostjo soli, čeprav na seznamu sestavin najdete tudi dodatke, kot so sladkor, kis in aditivi, na primer kalijev sorbat (E 202). Med pregledom trga so na Zvezi potrošnikov Slovenije opazili, da navadne kitajske sojine omake z oznako "naravno fermentirano" pogosto vsebujejo dodatne sestavine, kot so sladkor in aditivi, medtem ko pri navadnih japonskih omakah tega ni opaziti.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta