BMW povečal prodajo: Slovenska podjetja te rasti za zdaj še ne čutijo.

12.08.2021 06:00
Dogajanja na ravni velikih korporacij se v Sloveniji odrazijo z nekajmesečnim zamikom. Dobaviteljska podjetja v slovenski kovinski industriji čakajo, kaj bo prinesla zadnja četrtina letošnjega leta.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Bavarska skupina BMW je v prvih šestih mesecih tega leta dosegla prodajni rekord. 
Reuters

Bavarska skupina BMW je v izjavi za javnost sporočila, da je v drugi četrtini tega leta povečala prodajo in dobiček kljub globalnemu pomanjkanju polprevodnikov, ki sicer otežuje proizvodnjo na vseh industrijskih področjih.

Kot so zapisali, so se prodajne številke v tem obdobju bistveno izboljšale v primerjavi z letom poprej, ko so zaradi posledic pandemije utrpeli izgubo. A hkrati izpostavljajo, da je prodaja v tem času narasla tudi v primerjavi z letom 2019. Skupno so v prvi polovici tega leta prodali 1,3 milijona vozil znamk BMW, Mini in Rolls-Royce, kar je skoraj 40-odstotno povečanje glede na lani in celo novi poslovni rekord skupine za poslovanje v prvi polovici leta. Med prodanimi vozili je bilo 153 tisoč električnih vozil, kar je skoraj 150-odstotno povišanje v primerjavi z letom poprej. Predsednik uprave BMW-ja Oliver Zipse je dobro poslovanje pripisal velikemu povpraševanju v prvi polovici leta. Hkrati opozarja, da bo druga polovica leta za družbo po vsej verjetnosti bolj volatilna, predvsem zaradi cen surovih materialov in pomanjkanja polprevodnikov. Hkrati so izpostavili, da ostajajo zavezani strategiji trajnostnega razvoja družbe in e-mobilnosti. Tako bodo v prihodnjih dveh letih električna vozila ponudili že v celotnem prodajnem portfelju svojih avtomobilov.

O skoku prodaje v tem letu sicer poročajo tudi iz skupine Stellantis, pod okriljem katere proizvajajo avtomobile več blagovnih znamk, med drugim Citroen, Peugeot, Fiat in Opel.

Doma čakajo rast v zadnji četrtini leta

Dogajanje v nemški avtomobilski industriji je pomembno za slovensko kovinsko industrijo, kjer veliko domačih podjetij nastopa v vlogi dobaviteljev različnih avtomobilskih delov. Med njimi je tudi gornjeradgonska družba Var, ki dobavlja različne štancane izdelke za proizvodnjo najbolj prestižnih avtomobilskih znamk, kot so BMW, Mercedes in Jaguar. Izvršni direktor družbe Radovan Žerjav pojasnjuje, da je bilo poslovanje v prvi polovici tega leta boljše v primerjavi s preteklim, je pa prodaja padla avgusta, predvsem zaradi dopustov in zaradi pomanjkanja polprevodnikov, kar tudi njim povzroča težavo že celo leto. Sami sicer, kot pravi, se še niso vrnili na raven poslovanja iz leta 2019. Pri tem pojasnjuje, da se uspešno poslovanje na ravni večjih avtomobilskih korporacij ne odrazi takoj tudi pri njih, saj je bila lahko prodaja povečana tudi na račun praznjenja visokih zalog. Običajno jih učinki tovrstnih poslovnih dogodkov dosežejo z nekajmesečnim zamikom, zato pričakujejo rast prodaje v zadnjem kvartalu tega leta. "Po napovedih se bo prodaja bistveno povečala že po avgustu," še pove Žerjav, upa pa, da bo imel četrti val epidemije čim manj posledic na gospodarstvo. V družbi se sicer pripravljajo na izvedbo investicije v novo proizvodno halo, ki jo bodo prihodnje leto zgradili v industrijski coni Mele. Po besedah Žerjava s polno paro delajo na programu za model Mercedes G, veliko pa si obetajo tudi od projekta proizvodnje ameriških električnih vozil Fisker, ki jih bo avstrijska družba Magna Steyr izdelovala v Gradcu: "Smo v fazi oddaje ponudb in verjamemo, da bomo precej delov za ta avtomobil proizvajali tudi pri nas."

Večje povpraševanje tudi po dražjih modelih

Tudi slovenski prodajalci vozil očitno še ne delijo navdušenja korporacij. "Trg novih vozil v Sloveniji pada," pravi Uroš Selec, direktor podjetja Selmar, ki v Celju, Mariboru in Slovenski Bistrici prodaja avtomobile blagovnih znamk BMW, Citroen, Mazda in Mini. Po besedah Selca je razlog v poslabšani dobavi novih vozil iz tovarn. V podjetju ocenjujejo, da bo takšno stanje ostalo vse do konca tega leta. Sami so leto 2020 zaključili uspešno, pravi, da predvsem zaradi normalnih dobav in zelo velikega povpraševanja, pri čemer beležijo tudi večje povpraševanje po dražjih modelih.

Sicer se je po podatkih Trgovinske zbornice Slovenije v prvi polovici tega leta število novo registriranih vozil v primerjavi z lani zvišalo za slabe tri odstotke. Registriranih je bilo 35.435 vozil, od tega največ volkswagnov in škod (17,2 odstotka), sledijo avtomobili znamk Renault (11,9 odstotka) in Peugeot (9,7 odstotka).

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta