Oba modela sta zgrajena na prilagodljivi platformi Volvo-Geely CMA (compact modular architecture), ki podpira klasične, hibridne in električne pogone ter prednji ali vsekolesni pogon. Debi te platforme je bil leta 2017 z modelom XC40, odtlej pa so na njej nastali modeli znamk Volvo, Geely, Lynk & Co in Polestar.
Volvo C40 (recharge)
Dobrih 4,4 metra dolgi C40 je prvi volvo, na voljo zgolj z električnim pogonom. Čeprav gre za nov model, gre v resnici za različico XC40, pa ne le zaradi enake platforme – prednji del C40 je namreč skoraj enak kot pri XC40, od polovice proti zadku pa se zgornji del končuje v vse bolj priljubljeno štirivratno kupejevsko različico. Saj veste, X6, Q5 sportback, mégane conquest in tako naprej.
Drugačen zgornji del ga je v primerjavi z XC40 znižal za okroglih šest centimetrov, spremenjen zadek pa ga je podaljšal za skromen poldrugi centimeter in mu zagotovil prtljažnik, velik od 414 do 1290 litrov. Pri Volvu pravijo, da ta 2,2 tone težki avtomobil lahko vleče prikolico, težko do 1500 kilogramov!
C40 je tudi prvi volvo, ki v notranjosti nima pravega usnja, ima pa, jasno, digitalne merilnike na 12,3-palčnem zaslonu, sicer pa izpostavljajo predvsem ambient, ki ga ustvarja nepomično panoramsko strešno okno. To preprečuje bleščanje in odbija žarke UV, zato naj bi bilo klimatsko udobje prijetno, poleg tega pa je tudi dobra zvočna izolacija v prid akustičnega udobja.
Morda velja omeniti še posodobitve infozabavnega sistema preko oblaka in vrsto asistenčnih sistemov, vključno s sistemom, ki opozori na (pre)hitro bližajoče vozilo od zadaj in hkrati zategne varnostne pasove. Ko gre za motorizacijo, ima lahko C40 le en motor in z njim prednji pogon (P6) ali dva motorja (eden spredaj, drugi zadaj) in štirikolesni pogon (P8). Prvi zmore 170 kilovatov in ima doseg 400 kilometrov (WLTP), drugi pa 300 kilovatov in veličastnih 660 njutonmetrov, dosega pa je pri njem za 444 kilometrov.
75 kilovatnih ur neto je kapaciteta baterije
Volvo XC40 recharge
Pri XC40 je dodatek recharge seveda nujen, saj je ta avtomobil iz leta 2017 od začetka lahko gnan z dizelskim, bencinskim ali bencinskim hibridnim pogonom. Zunaj je prepoznaven predvsem po zaprti maski, znotraj je dobil nove merilnike (enake kot C40), prilagojene tudi prikazu za električna vozila pomembnih podatkov, povsem enaka pa je tudi pogonska shema.
Tako za oba velja tudi, da se njuna baterija na enajstkilovatni domači polnilni postaji napolni v osmih urah, na javni, 150-kilovatni pa do 80 odstotkov v 40 minutah. Pri nas je nekaj teh vozil že na voljo, pri zastopniku pa upajo, da jih letos za naš trg dobijo okoli 50. Na izbiro sta torej dva pogona in dva paketa opreme; C40 P6 stane najmanj 64.167 evrov, P8 pa 75.814; XC40 je nekoliko cenejši – P6 stane od 63.208 evrov, P8 pa od 73.144.