Po nepopolnih podatkih oziroma bolj domnevah je slovenski trg rabljenih avtomobilov nekako trikrat večji od obsega prodaje novih. To pomeni, da lastnika zamenja okrog 200 tisoč vozil, kar je visoka številka. Nakup rabljenega vozila je ob vsem zahtevno opravilo, kajti možnosti zlorab je veliko. Posebno težo ima podatek o tem, ali je bil rabljeni avto poškodovan ali ne. Na spletni platformi carVertical so opravili raziskavo, ki je zajela skoraj milijon avtomobilov v času od lanskega do letošnjega junija v 17 evropskih državah, med njimi so bile Slovenija pa večina vzhodnoevropskih držav ter tudi Nemčija, Italija in Francija.
Njihovi podatki so zanimivi. Ugotovili so, da so bili v omenjenem času najpogosteje poškodovani avtomobili tovarne Lexus (GS, CT, NX), pa tudi subaruji, jaguarji, BMW-ji, dacie idr. Na drugi strani - najmanjkrat poškodovani - so bili avtomobili tovarn Fiat, Citroën, Peugeot, Opel in Nissan. Na podlagi vsega tega so oblikovali lestvico desetih držav z najvišjim deležem poškodovanih vozil v prej zapisanem obdobju. Lahko bi rekli, da izjemnih presenečenj ni. Je pa precej nesporno, da so nekatera pojasnila oziroma razlage ugotovitev precej neobičajne in je smiselno vse skupaj jemati z nekaj zdrave skepse.
Temelj je poročilo o zgodovini avtomobila
Kot so zapisali avtorji raziskave, vse skupaj temelji na poročilih o zgodovini avtomobilov, ki so jih pregledali uporabniki platforme carVertical. Ta ponuja podatke o zgodovini vozila z vnosom tako imenovane VIN-številke, ki naj bi vsebovala informacijo o vsaki nesreči, o delih, ki so bili poškodovani, o ceni popravila ipd.
Največ poškodovanih vozil naj bi bilo na Poljskem (dobrih 45 odstotkov vseh), komaj kaj je zaostajala Litva (43 odstotkov). Tudi Slovaška (41,9 odstotka) je visoko na tej lestvici, Češka nekoliko zaostaja (38,3 odstotka). Naši vzhodna soseda Madžarska je nekako na sredini (38,2 odstotka), potem pa sledijo Romunija, Hrvaška, Latvija, Ukrajina in Rusija. Podatek za Slovenijo ni znan. (jk)