Gre za gibanje pod vodstvom Ladislava Trohe, ki nasprotuje ukrepom za omejevanje širjenja virusa. Med drugim so razdeljevali tudi letake, na katerih zahtevajo "varne šole in fakultete brez nagobčnikov in brez pogojev PCT".
Videoposnetek vdora je na twitterju objavila novinarka Barbara Vidmajer. S posnetka je razvidno, da je glavni protagonist vdora vodja gibanja OPS Ladislav Troha, z njim pa so bili tudi drugi podporniki gibanja.
Sicer pa je gibanje vdor v prostore javne televizije ves čas prenašalo tudi na svojem Facebook kanalu. Kot je razvidno z njihovega posnetka, so želeli prek televizije nagovoriti državljane.
Odziv odgovorne urednice Manice Janežič Ambrožič
Odgovorna urednica informativnega programa Manica Janežič Ambrožič je v odzivu pozvala pristojne, naj zaščitijo zaposlene. "Gre za nedopusten napad na medij, novinarstvo in demokracijo. Od maja zaposleni na RTV opozarjamo na nevzdržne razmere pred hišo, na nadlegovanja zaposlenih in gostov, ki prihajajo v oddaje. Več prijav smo novinarji že poslali na policijo. Upam, da je današnje dogajanje streznitev za vse," so njen odziv prebrali v Odmevih.
Posredovala je policija in jih odpeljala iz prostorov javne televizije, nato pa so s protestom nadaljevali pred stavbo.
Z ljubljanske policijske uprave so sporočili, da je nekaj protestnikov, ki so se sicer udeleževali prijavljenega shoda, okoli 20.30 vstopilo v stavbo medijske hiše. "Pri tem niso upoštevali ukazov varnostnika, zaradi česar so na kraju posredovali policisti, ki so zagotovili javni red," pojasnjujejo na policiji in dodajajo, da bodo zoper "kršitelje ukrepali skladno z zakonodajo".
Svet delavcev RTV Slovenija prijavil gibanje
Svet delavcev RTV Slovenija je sicer ravno danes podal prijavo na policijo proti Gibanju OPS, ki že, kot so zapisali v prijavi, že več mesecev protestirajo pred stavbo Televizije Slovenija in s tem kršijo več členov zakona o javnem redu in miru. Policijo so pozvali, naj zaščiti zaposlene in izda članom gibanja prepoved približevanja RTV Slovenija in zaposlenim.
V prijavi je tudi zapisano, da člani gibanja že od 14. maja nadlegujejo zaposlene in goste, na njih kričijo, jih verbalno napadajo in jih sprašujejo, zakaj spoštujejo ukrepe za omejevanje covida-19. Pri tem prek zvočnikov vzklikajo svoja znanstveno nedokazana prepričanja in motijo delovni proces zaposlenih na RTV Slovenija.
"V imenu številnih zaposlenih, ki so se obrnili na Svet delavcev RTV Slovenija, prijavljam člane Gibanja OPS, da z večmesečnim protestiranjem pred stavbo Televizije Slovenije na Kolodvorski 2–4 kršijo 6. in 12. člen zakona o varstvu javnega reda in miru ter 4. in 5. člen Pravilnika o hišnem redu RTV Slovenija. Pozivam vas, da zaposlene na RTV Slovenija zaščitite po 60. in 61. členu zakona o nalogah in pooblastilih policije in osebam izdate prepoved približevanja RTV Slovenija in zaposlenim," lahko med drugim preberemo v prijavi.
Prijavo na koncu zaključujejo s pozivom policiji: "Zato vas v imenu zaposlenih na RTV Slovenija, ki ne morejo več mirno opravljati svojega dela, pozivam da protestnikom skladno s 60. in 61. členom zakona o nalogah in pooblastilih policije prepoveste približevanje."
Društvo novinarjev: To je nedopusten napad na avtonomijo javnega medija
"Današnje dogajanje na Televiziji Slovenija, ko je v televizijski studio vdrla skupina ljudi, ki sicer nasprotujejo ukrepom za omejevanje epidemije covida-19, ki nastopa pod imenom OPS, je nedopusten napad na avtonomijo javnega medija.
Zaposleni na RTV Slovenija že od pomladi opozarjajo na nadlegovanje, ki ga doživljajo tako zaposleni kot gosti pred vhodoma v televizijsko in radijsko hišo. Večkrat so pozvali pristojne, naj ustrezno ukrepajo in zaščitijo zaposlene RTV Slovenija.
Obenem pa so takšne reakcije le vrh ledene gore sovražne nastrojenosti proti medijem, ki delujejo v javnem interesu, ki jo spodbujajo ali celo kreirajo najvišji nosilci oblasti. Eskalacija sovražnosti, naperjene proti novinarjem in novinarkam, se v družbi pojavlja in goji že nekaj časa. V društvu že dolgo opozarjamo, da se lahko sovražnost iz družbenih omrežij ter ščuvanje proti novinarkam in novinarjem in medijem, ki smo mu priča, prelevita v fizično nasilje, kar se je izkazalo danes z napadom na RTV Slovenija.
To je rezultat načrtnih napadov na novinarstvo, na javne medije, kot sta RTV Slovenija in STA, in tudi druge osrednje slovenske medije, ne glede na to, da so vsi v epidemiji izkazali izrazito državotvorno vlogo.
V Društvu novinarjev Slovenije zato apeliramo na pristojne, naj ustrezno zaščitijo zaposlene na RTV Slovenija in njihove goste, ter odločno pozivamo k prenehanju načrtnega ustvarjanja sovražnosti proti novinarstvu v družbi, še posebej na družbenih omrežjih."
Generalni direktor RTV Slovenija: Napori vodstva niso obrodili sadov
Generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough je v oddaji Odmevi povedal, da vodstvo vdor v stavbo obsoja. Na vprašanje, ali ni naloga vodstva, da zaščiti zaposlene, je odgovoril, da je bilo v zadnjih štirih mesecih vloženega veliko truda, da bi stanje uredili. Pojasnil je, da RTV Slovenija ni lastnica parcele okoli stavbe in da so protestniki "žal imeli dovoljenje za svoje proteste na teh površinah". Priznal je, da kljub naporom vodstva ti niso obrodili sadov.
Napovedal je še, da bo vodstvo okrepilo varovanje stavbe. "Doslej so bili protesti pred hišo razmeroma mirni, čeprav zelo moteči za novinarje v prvem nadstropju," je dodal in napovedal, da se bodo že v prihodnjem tednu pogovorili s pristojnimi, od katerih pričakuje več posluha.
Pozno zvečer se je na twitterju oglasil notranji minister Aleš Hojs. Najostreje obsoja nasilništvo na RTV, je objavil. Potem pa s prstom pokazal na petkove kolesarje in na preboldskega osnovnošolskega ravnatelja ter na "fake news", češ da se to, kar se je zgodilo, generira tudi na ta način. Nazadnje je ploščo obrnil sebi v prid, da bi utemeljil spreminjanje zakona o javnem redu in miru, kar so si zamislili na MNZ in ima minister za to že podporo vlade, namreč za sporno kaznovanje "verbalnega delikta" nad nosilci oblastnih funkcij.