Fotografija je simbolična.
Bliža se praznični čas, ko bodo trgovine, kljub epidemiji, verjetno še bolj polne kot sicer. Trgovske police so decembra običajno polne izdelkov, ljudi, ki mrzlično hitijo po nakupih, je več, s tem pa tudi več priložnosti za neprevidnost. Ne zgodi se redko, da kupci v trgovinah nehote poškodujejo ali uničijo katerega od izdelkov.
Na tovrstni primer nas je opozoril tudi bralec, ki je nakupoval v eni od trgovin. Z njim je bil otrok, ki je nenamerno po tleh vrgel enega od artiklov in ga delno poškodoval. Kaj torej storiti v primerih, ko se nam v trgovini pripeti takšna nezgoda?
Majhni otroci ne smejo nenadzorovano tekati po trgovini
Na Tržnem inšpektoratu Republike Slovenije (TIRS) so nam že pred časom sporočili, da to ni organ, ki bi presojal odgovornost za nastalo škodo. Kako pa stvar rešujejo v trgovinah?
V Sparu odgovarjajo, da v njihovih trgovinah občasno pride do razbitja izdelkov. V teh primerih dajo izdelek v odpis, strošek pa krije njihovo podjetje. "Običajno stranke poškodovani izdelek predajo blagajničarjem ali kateremu od drugih zaposlenih v trgovini," pojasnjujejo. Najpogosteje se poškodujejo izdelki na mlečnem oddelku (pokrovček jogurta, embalaža, ko izdelek pade na tla), sokovi, živilski izdelki v stekleni embalaži, na primer vložnine, moka, sladkor in kozmetika.
Tudi v Mercatorju odgovarjajo, da se v primerih, ko se v trgovini kak izdelek razbije nenamerno, po nesreči, to evidentira in sodi k odpisu izdelkov. "Se pa obravnava vsak primer posebej. Denimo majhni otroci ne smejo nenadzorovano tekati po trgovini predvsem zaradi njihove varnosti. Namerno poškodovane izdelke pa se zaračuna," dodajajo.
Vsak nenamerno poškodovani ali uničeni izdelek v trgovini evidentirajo. Najpogosteje gre za manjše izdelke, ki se po nerodnosti raztresejo ali po nesreči padejo na tla in se razbijejo. Podobno kot v Sparu tudi tukaj povedo, da gre običajno za jogurte, stekleničke, raztros iz embalaže in podobno.
V predprazničnem času nesreče tudi pri novoletnih izdelkih
Da so tovrstne nesreče redke, pa odgovarja Lidija Rakuša, direktorica marketinga v Merkurju. "Če pa se to vendarle dogodi, je najpogosteje na oddelku široke potrošnje ali na oddelku svetil. V tem primeru blago odpišemo v breme trgovskega centra kot poškodovano blago. Enako storimo v primeru, če poškodbo povzroči otrok."
V obeh primerih je njihov postopek tak, da običajno zaposleni pristopi do kupca in mu pove, da artikla ni treba plačati, ter pospravi poškodovano blago in pripravi odpis. Najpogosteje se poškodbe dogodijo pri blagu široke potrošnje, kot so skodelice, krožniki, kozarci, lončki, ali pa na oddelku svetil, kjer se poškodujejo žarnice, kakšen lestenec, in v predprazničnem času tudi pri novoletnih izdelkih oziroma novoletnih okraskih.