Po poročanju portala 24ur si je predsednik DeSUS Karl Erjavec našel novo službo v gospodarstvu. Zaposlil se je v kranjskem podjetju Iskratel, kjer bo kot pomočnik direktorja Željka Puljića zaposlen za tuje trge, so v telekomunikacijskem podjetju potrdili za 24ur. V podjetju so prepričani, da politika lahko pomembno vpliva na gospodarstvo ter prinaša boljše poslovne rezultate.
"Je univerzitetni diplomirani pravnik z več desetletnimi izkušnjami. Kot poznavalec tako gospodarstva kot politike bo pomembno soustvarjal pogoje za uspešno doseganje strateških ciljev in uresničevanje vizije skupine S&T ter večanje konkurenčnosti na globalnem trgu," so med drugim še povedali v podjetju.
S podjetjem Iskratel, ki je lani postalo last avstrijske družbe S&T, je bil Erjavec že v preteklosti v dobrih odnosih, piše 24ur. V Iskratelu nikoli niso skrivali svojega zadovoljstva nad Erjavcem, ki je v zadnjih desetih letih večkrat obiskal podjetje, pa poroča portal Necenzurirano. Oktobra 2016 je Puljić javno poudaril, da "Erjavec in njegova ekipa v Sloveniji in tujini izjemno dobro delajo in pomagajo gospodarstvu".
Pred sredino sejo sveta DeSUS različne špekulacije o Erjavčevem položaju
Če bo Erjavec odšel z vrha DeSUS, bo iz drugih razlogov, ne zato, ker je dobil delo v Iskratelu, meni vodja poslancev DeSUS Franc Jurša.
Svet DeSUS bo v sredo odločal o predlogih izvršnega odbora, ki je 24. februarja razpravljal o nadaljnjem delovanju stranke po neuspešni konstruktivni nezaupnici s kandidaturo Erjavca za predsednika vlade. Izvršni odbor je sklenil, da bodo zmerna opozicija. Tako ne bodo člani KUL, v katero so vključene opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB, in tudi ne bodo podpisali sporazuma o sodelovanju z vlado Janeza Janše.
Poleg odločanja o teh sklepih pa se bodo na sredini seji sveta glede na številna ugibanja v medijih težko izognili razpravi o Erjavčevem položaju. Po nekaterih informacijah bi lahko prišlo do pozivov k njegovemu odstopu ali glasovanja o zaupnici. Erjavec danes na vprašanje STA, ali razmišlja o tem, da bi to storil, danes ni odgovoril. Po neuspešni kandidaturi za predsednika vlade je sicer napovedal konsolidacijo stranke.
Zaposlitev v Iskratelu ni začetek odhoda z vrha stranke
Po Jurševem mnenju Erjavčeva zaposlitev v Iskratelu ni začetek njegovega odhoda z vrha stranke. Če pa se bo poslovil, se bo po njegovih ocenah iz drugih razlogov. "Jaz in tudi nekateri drugi so vedeli, da Erjavec ne bo delal v politiki, ampak se bo odločil za neko drugo službo. Nisem vedel, da bo to Iskratel. A če je tam uspel najti službo, zakaj pa ne. V končni fazi ima že 35 ali 36 delovne dobe, od tega je bil vrsto let minister. Mislim, da je prav, da tak človek na koncu dobi primerno službo," je dodal Jurša v današnji izjavi v DZ.
Po njegovem prepričanju Erjavčeva neuspešna kandidatura za predsednika vlade ni velik poraz. Tak bi bil, če bi pred tem govorili, da imajo 55 ali 60 glasov. A pač ni bilo zadostnega števila poslancev, ki bi bili pripravljeni podpreti to opcijo, je ugotavljal Jurša. Ponovil je, da so špekulacije o tem, kdo je Erjavca podprl in kdo ne, kot lanski sneg. Podprlo ga je sicer 40 poslancev, zato je kljub tajnemu glasovanju nemalo ugibanj, da ni prejel vseh glasov svojih poslancev.
Jurša je tudi spomnil na odločitev, da bo DeSUS zmerna opozicija. Podprli bodo vse predloge, ki so vezani na starejšo populacijo, oz. točke iz koalicijske pogodbe, ki so jo ob vstopu v Janševo vlado sopodpisali. "Če uspeš izglasovati določene stvari, pa je korektno in pošteno, da pač tudi pri nekaterih drugih zadevah, ki niso ideološke, na nek način sodeluješ," je še pojasnil. (STA)
Portal Necenzurirano pa ob tem poroča še, da Erjavčeva zaposlitev sproža nova ugibanja o njegovi nadaljnji prihodnosti v politiki. V sredo bo svet DeSUS razpravljal o razmerah v stranki. "Kot je znano, je Erjavčeva kandidatura za mandatarja razklala poslansko skupino DeSUS. Ob Robertu Polnarju sta mu hrbet obrnila tudi nekdanji generalni sekretar stranke Branko Simonovič in poslanec Ivan Hršak, na tajnem glasovanju za mandatarja pa naj bi ga podprl le Jurij Lep. Na zadnji seji izvršnega odbora sta se Erjavec in vodja poslanske skupine Franc Jurša strinjala, da bodo delo nadaljevali skupaj kot zmerna opozicija. Toda zaradi zadnjega dogajanja v stranki raste nezadovoljstvo tudi z Erjavcem, ki se je na čelo DeSUS po slabem letu dni vrnil v začetku decembra in takoj zatem stranko odpeljal iz vlade Janeza Janše."