Še preden je oktobrska raziskava javnega mnenja Ninamedie za Večer v začetku tega tedna daleč pod parlamentarnim pragom komaj zaznala v vladi Desus ter koalicijsko stranko SMC, pri čemer pozicija in opozicija vztrajata vsaka na svojih okopih: prvi bi nove parlamentarne volitve čim pozneje, drugi takoj predčasne, smo nekaj poslancem, ki bi jih znalo skrbeti, kje bodo po odhodu volivcev na volišča, poslali enako blitz anketo o slovenskem političnem prostoru po volitvah.
Vprašanja, ki smo jih poslali poslancem:
1. Bodo naslednje parlamentarne volitve predčasne ali boste poslanski mandat končali redno?
2. Že veste, kaj boste po koncu mandata? Bivši poslanec, bivši poslanec z nadomestilom plače, bivši politik ...?
3. Če boste znova kandidirali, bo to na isti listi ali boste iskali novo stranko za politično preživetje? Kolikšen odstotek napovedujete svoji stranki na naslednjih volitvah?
4. Če ne boste več kandidirali, zakaj ne?
5. Kaj se vam je pokazalo kot največja slabost/prednost poslanskega mandata?
6. Bi morala biti poslanska plača višja, število mandatov pa omejeno?
7. Je prav, da bomo še na ene parlamentarne volitve, redne ali izredne, šli brez možnosti preferenčnega glasu? Kaj to pomeni za vašo izvoljivost?
Kje ste, Gregor Perič?
Vodja skrčene poslanske skupine SMC Gregor Perič, ki je na tem mestu, odkar je del poslancev odšel med nepovezane, vprašanja Večera, ki jih je dobil celo dvakrat, ignorira.
Prav tako Robert Polnar, ki ga je razpadajoči Desus že pred meseci izključil iz stranke, še vedno pa je član Desusove poslanske skupine in redno podpre vse, kar vlada pošlje v parlament. No, ostaja nam izjava 60-letnega Štajerca iz časa, ko je opozicijska koalicija KUL poskušala z bivšim šefom Desusa Karlom Erjavcem zrušiti vlado. Polnar je takrat izustil, da je prišel do spoznanja, da je pomembno, kako človek izkorišča razpoložljivi življenjski čas ...
Poslanec upokojenske stranke Branko Simonovič pa pove, da ima "zadržke, da bi kandidiral na listi DeSUS, ki s svojimi izjavami in sklepi na sejah organov nasprotuje temeljnim programskim točkam stranke in njenim izhodiščem". Ali bo spet kandidat za poslanca, bo odvisno od tega, koliko programskih točk stranke bo do takrat uresničenih, na primer zakon o dolgotrajni oskrbi, "izredna uskladitev pokojnin v višini 3,5 %, s katero bomo odpravili krivice pri neusklajevanju, vdovske pokojnine", našteje.
Simonoviča ovirajo navodila strankine centrale
Vedno je verjel, da se v državnem zboru sprejemajo rešitve in zakoni za dobrobit ljudi, gospodarstva in socialno-pravne varnosti. "A žal ni tako. Glede zakonov, ki jih obravnavamo, so prevečkrat dobesedno poceni nabiranje političnih točk - za koalicijo ali opozicijo. Zame je težko razumljivo, da se pri nekaterih pomembnih točkah, kot je covid-19, poslanci ne uspemo zbližati s stališči."
Ko Simonovič vidi plače na vodilnih položajih državnih podjetij in članov njihovih nadzornih svetov meni, da so poslanske plače prenizke. Tudi zato, ker so poslanci javne osebe, "nad katerimi vsak izliva svoj gnev". Posebno, pravi, "pa pride do tega takrat, ko razmišljaš s svojo glavo in deluješ po 82. členu ustave: 'Poslanci so predstavniki vsega ljudstva in niso vezani na kakršnakoli navodila.' Poslanci bi morali odločati, tako kot veleva 82. člen, "in ne biti toliko odvisni od napotil in zahtev strank in strankarskih botrov".
Poslanke SMC ne skrbi
Iz SMC je ekspresno odgovorila Monika Gregorčič, med drugim neizrazita predsednica državnozborskega odbora za zunanjo politiko. "Dilemi, ali bodo naslednje parlamentarne volitve redne ali ponovno izredne, se ne posvečam, saj gre le za vprašanje nekaj mesecev," pravi poslanka. Obžaluje pa, da v tem mandatu ni bilo dovolj politične volje za uvedbo preferenčnega glasu, ki bi v večji meri odrazil voljo oziroma izbor volivcev. "V SMC se zato že dlje časa osredotočamo na programsko, organizacijsko in terensko izvedbo povezovanja strank in drugih deležnikov zmernega političnega centra."
Kje in kaj bo Gregorčičeva po volitvah? "Kot kaže aktualna smer razvoja dogodkov, bom s poslansko kandidaturo najverjetneje sodelovala tudi v prihajajoči volilni kampanji. Volivci pa bodo odločili, ali bodo SMC oziroma meni osebno zaupali glasove tudi za nadaljnji mandat, da ostanemo člen povezovanja in sodelovanja ter politični partner gospodarstva, ker le v tem vidimo prihodnost in pozitivno sporočilo za razvoj Slovenije," je odgovorila.
Če bo ostala pred vrati parlamenta, poslanka SMC pravi, da se bo vrnila najbrž nazaj v gospodarstvo. Prepričana je, da ima dovolj strokovno-ekonomskega znanja z več kot 20 leti podjetniških izkušenj in se za svojo prihodnost ne boji.
O poslanski plači pa: "Ocenjujem, da bi bil na mestu razmislek o primerljivosti z ekonomsko in številčno sorodnimi državami EU s ciljem, da se v bodoče prepreči negativna selekcija. Dejstvo je, da politični poklic ni spoštovan, na drugi strani pa je marsikomu lahko tudi v interesu imeti (ekonomsko) šibkejše izvoljene predstavnike ljudstva."
Bivši SMC-jevci vedno pripravljeni
Vprašanja sta dobila tudi SMC-odpadnika med nepovezanimi Janja Sluga in Mariborčan Branislav Rajić. Iz poslanske skupine nepovezanih poslancev je prišel kolektivni odgovor, na ponovno prošnjo, da odgovorita vprašana poslanca, pa tišina.
Torej: "Predvolilni čas se načeloma začne že takoj po konstituiranju državnega zbora." In še preden je vlada po pobudi opozicije za sklic izredne seje o razmerah v državi v državni zbor poslala mnenje, da predčasne volitve ne bi ničesar rešile, tole: "Izjave gospoda Hojsa o predčasnih volitvah sprejemamo predvsem kot kost, ki jo je največja vladajoča stranka vrgla javnosti. Zaenkrat je edini vanjo ugriznil njen koalicijski partner, verjetno zato, da bi javnosti pokazal, da ne sledi slepo odločitvam največje vladne stranke."
Nepovezani poslanci bodo o svojih odločitvah glede volitev javnost obveščali, ko bo za to "pravi čas" ...
"Še vedno bom Zmago Jelinčič Plemeniti"
Vprašanja smo poslali tudi Zmagu Jelinčiču Plemenitemu, predsedniku SNS. Stranki je Večerova anketa namerila za obstanek v parlamentu prenizke odstotke, a iz zgodovine slovenskega parlamentarizma tudi vemo, da so lahko izmerjeni Jelinčičevi odstotki varljivo prenizki in znotraj tako imenovane statistične napake. Predsednik SNS vsekakor ni v skrbeh. "Poslanski mandat se bo končal redno," pravi o volitvah, nato pa "bom še vedno Zmago Jelinčič Plemeniti".
Na vprašanje, kolikšen odstotek napoveduje svoji stranki, je Jelinčič odgovoril, da "zmedenega vprašanja" ne razume. Z istim odgovorom je potrdil še, da o politični upokojitvi očitno nikakor ne razmišlja.
Neurejenost finančnih vprašanj, slab volilni sistem "in posledično nizka intelektualna reven določenih poslancev", to pa so za Zmaga Jelinčiča največje slabosti sedenja v poslanskih klopeh.
Bi morala biti poslanska plača višja, število mandatov pa omejeno? "Prvo da in drugo ne. Poslance se izbira na volitvah, ne pa v klopeh gospodarjev." Tako Jelinčič. In o volilnem sistemu: "Ni prišlo do spremembe volilnega sistema, ni preferenčnega glasu in tu ni velikih debat, kaj je prav in kaj ni. Tako je in pika."