Predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak je danes zjutraj komitente banke Sberbank v Sloveniji pozdravil v skupini NLB: "Nobenih razlogov ni več za kakršnokoli skrb, nobenih razlogov za odpiranje računov pri drugih bankah ali prenašanje premoženja na druge banke."
Dostop do denarja teh strank je znova neoviran, je sporočil. Banka Sberbank je v varnem pristanu, je pomiril komitente. "Sberbank je že del skupine NLB, banka NLB je lastnica te hiše. Poslovanje bo danes potekalo absolutno normalno, dvigi gotovine bodo neomejeni in so strankam Sberbank na vseh bankomatih NLB že omogočeni brez provizije," je zatrdil. Komitenti Sberbank lahko s svojim premoženjem suvereno razpolagajo in "lahko mirno spijo".
Sberbank zapušča Evropo
Največja ruska banka Sberbank pod pritiskom sankcij, ki jih je Zahod zaradi invazije na Ukrajino sprejel zoper Rusijo, zapušča evropski trg.
Njihove evropske podružnice doživljajo "nenormalne odlive sredstev ter grožnje zaposlenim in poslovalnicam". Sberbank se je "glede na trenutno okolje" zato odločila, da se umakne z evropskega trga, so sporočili iz banke.
Sberbank skladno z navodili ruske centralne banke ne bo več zagotavljala likvidnosti svojim podružnicam v Evropi. Te podružnice imajo po navedbah Sberbank visoko raven kapitala in kakovostno premoženje, vloge komitentov pa ščitijo nacionalne zakonodaje.
Za dobrih 40.000 strank Sberbank se čez noč ne spreminja nič - njihovi računi ostajajo pri Sberbank, njihovi poslovni odnosi se bodo še naprej odvijali s to banko, nespremenjene ostajajo tudi bančne kartice, je pojasnil Brodnjak. NLB namerava najprej spremeniti ime doslej ruske banke, nato pa to banko postopoma integrirati v NLB. Šele ob koncu postopka integracije, ki bo predvidoma trajal več kot leto dni, bodo bančni računi preneseni na NLB.
Brodnjak komitentom Sberbank sporoča, naj jih ne zaskrbi, če se danes, ob ponovnem zagonu poslovanja po dvodnevnem zaprtju, pojavijo kakšne operativne težave. "Sberbank danes razpolaga s potencialom NLB, likvidnostnimi rezervami, ki segajo v milijarde evrov in so večje od obsega vseh depozitov v Sberbank, so neobremenjene in kadarkoli na razpolago," je poudaril. Ustrezne likvidnostne rezerve ima že sama Sberbank, sedaj pa ji je po potrebi na voljo še ves potencial skupine NLB, je podčrtal: "Denarja bomo dali, koliko bo potrebno, a smo prepričani, da od danes ne bo več navala."
Kupnina je "razmeram primerna"
Kupnina, ki jo je za Sberbank odštela NLB, po besedah Brodnjaka "ni javni podatek, je pa razmeram primerna". Pogodbo o prevzemu je NLB podpisala z Banko Slovenije.
V naslednjih mesecih bodo torej potekale aktivnosti za pripojitev Sberbank k NLB. Kako bo to vplivalo na število zaposlenih in poslovalnic - Sberbank jih ima 12, NLB pa jih bo imela kmalu 71 -, je po Brodnjakovih besedah še prezgodaj. V Srbiji, kjer NLB združuje dve banki, bo število zaposlenih manjše za tretjino. Analizo v Sloveniji, ki bo dala tudi odgovor, koliko poslovalnic s koliko zaposlenimi bo imela združena banka, pa bodo šele opravili.
NLB dobila dovoljenje za prevzem
NLB je dobila dovoljenje Agencije za varstvo konkurence (AVK) za prevzem banke Sberbank. Agencija ji je izdala sklep o predčasnem izvrševanju koncentracije, pri čemer je upoštevala javni interes na območju Republike Slovenije, so sporočili iz AVK.
Trenutno se tudi za zaposlene v Sberbank ne spreminja nič, danes so se normalno vrnili na delovna mesta. Tudi uprava Sberbank zaenkrat uživa zaupanje NLB, takojšnji posegi v upravo niso predvideni. Bo pa NLB, kakor hitro bo mogoče, prek skupščine imenovala nov nadzorni svet Sberbank.
S priključitvijo Sberbank k NLB bo NLB znova postala vodilna banka v Sloveniji glede na bilančno vsoto. Obenem je Brodnjak izrazil ponos, da je NLB včasih sama potrebovala reševanje, danes pa nastopa v vlogi tistega, ki rešuje.
Poslovalnice Sberbank so bile v ponedeljek in torek zaradi sankcij proti Rusiji ob njeni vojaški agresiji nad Ukrajino zaprte, poslovanje je bilo omejeno na kartično poslovanje, dvigi in plačila pa na 400 evrov dnevno. To je sprožilo veliko bojazni med strankami Sberbank in vrste pred bankomati in zaprtimi poslovalnicami.
Sedem ruskih bank izključenih iz sistema Swift
Evropska unija je iz mednarodnega sistema za izmenjavo finančnih podatkov Swift izključila sedem ruskih bank, med njimi drugo največjo rusko banko VTB. Ukrep, ki je bil danes objavljen v uradnem listu EU, bo začel veljati po desetdnevnem prehodnem obdobju.
Poleg VTB bo EU iz sistema Swift, ki povezuje več kot 11.000 finančnih institucij po vsem svetu, izključila še banke Otkritie, Novikombank, Promsvyazbank, Rossiya, Sovcombank in Vnesheconombank (VEB).
Ukrep ne vključuje ključnih ruskih bank Sberbank in Gazprombank, prek katerih poteka plačevanje ruskega plina in nafte, ker članice unije skrbi, da bi lahko to privedlo do zvišanja že tako visokih cen energije.
Ob upoštevanju tega ukrepa je unija v sodelovanju z mednarodnimi partnericami, kot so ZDA, sankcionirala že več kot 80 odstotkov ruskega bančnega sistema, izpostavljajo v Bruslju. Primerljive sankcije bo po pričakovanjih virov pri EU uvedla tudi Švica, ključno finančno središče zunaj EU.
Današnji ukrep sodi v sveženj sankcij, ki jih je EU napovedala v nedeljo. Vključuje tudi financiranje orožja za Ukrajino, zaprtje zračnega prostora unije za vsa ruska letala, prepoved transakcij z rusko centralno banko ter prepoved delovanja ruskih državnih medijev Sputnik in Russia Today (RT) v EU.