"V Banki Slovenije ob tem poudarjamo, da smo z omenjeno rešitvijo ohranili finančno stabilnost v Sloveniji, brez obremenitve drugih bank ali državnega proračuna," so poudarili.
Kot je za Odmeve na TV Slovenija povedal guverner Banke Slovenije Boštjan Vasle, bo poslovanje Sberbank v Sloveniji od srede za vse njene komitente potekalo popolnoma normalno. Komitenti bodo lahko dostopali do računov in vlog, opravljali bodo lahko plačilni promet in tudi servisiranje vseh kreditnih obveznosti pri bankah. "Transakcije bodo potekale normalno, brez sprememb. Spremenilo se bo le lastništvo banke, ki je komitenti ne bodo občutili," je dodal.
Da komitentom ni treba biti v skrbeh zaradi svojih bančnih vlog in drugih sredstev ali poslov, je v sporočilu za javnost poudaril tudi predsednik uprave NLB Blaž Brodnjak. "Ob zaključku transakcije bo Sberbank Slovenija pridobila močnega in zavzetega lastnika, ki bo s svojim kapitalom in strokovnim znanjem strankam zagotavljal nemoteno poslovanje," je dodal.
Za koliko je NLB kupila Sberbank, Vasle ni povedal
NLB je na svojo skupino že prenesla lastniški delež ter posledično vsa sredstva, obveznosti kot tudi stranke banke Sberbank. "To predstavlja hitro in učinkovito rešitev za vse njene stranke, ki so se zaradi uvedbe izrednih ukrepov nenadoma znašle v težkem položaju," je še zapisal Brodnjak.
Za koliko je NLB kupila Sberbank, Vasle ni povedal. Pojasnil je le, da je bilo za nakup precej zanimanja, interes so izkazale največje in najpomembnejše institucije, na koncu pa je bila na skupnem reševalnem organu izbrana ponudba, ki je najbolj ustrezala kar največ kriterijem, ki so bili razpisani.
Sberbank s sedežem v Ljubljani je članica bančne skupine Sberbank Europa s sedežem na Dunaju, za katero sta Evropska centralna banka (ECB) in Enotni odbor za reševanje zaradi sankcij proti Rusiji ob njeni vojaški agresiji nad Ukrajino in posledično zmanjšanjem zaupanja v ruske banke v ponedeljek odločila, da preneha s poslovanjem. Hkrati je bilo sprejeto prehodno obdobje, v katerem naj bi našli rešitev za slovensko banko in danes je Enotni odbor za reševanje odločil, da se bo njena dejavnost nadaljevala.
Hitro odločitev, ki bo omogočila nemoteno poslovanje komitentov in varnost prihrankov, pozdravljajo tudi na ministrstvu za finance. "Ob tem poudarjamo, da je finančni sistem stabilen in da je položaj Slovenije na kapitalskih trgih trden," so zapisali. Sberbank je sicer edina banka v slovenskem bančnem sistemu z ruskim lastništvom.
Bilančna vsota Sberbank je ob koncu leta 2020 znašala 1,8 milijarde evrov, tržni delež pa je obsegal štiri odstotke celotnih bančnih sredstev v Sloveniji, medtem ko so posojila strankam znašala 1,2 milijarde evrov. Transakcija bo dopolnila poslovanje NLB v Sloveniji, predvsem v segmentu poslovanja pravnih oseb ter majhnih in srednje velikih podjetij, pravijo v NLB.
Kot so dodali, nakup predstavlja naslednji korak v konsolidaciji bančnega sektorja v Sloveniji in je povsem v skladu s strateškimi ambicijami NLB, da izboljša svoj tržni položaj na posameznem strateškem trgu na kontroliran in sistematičen način. Istočasno pa bo transakcija zagotovila varnost strankam banke Sberbank ter povečala stabilnost slovenskega bančnega sektorja.
Še prejšnji teden je Sberbanka v Sloveniji poslovala brez težav
Postopek reševanja Sberbanke v Sloveniji, ki je imela likvidnostne težave in za katero so ocenili, da tega pritiska ne more preživeti, je bil sicer po Vasletovi oceni opravljen zelo hitro, Banka Slovenije je rešitev našla v dveh dnevih v sodelovanju z ECB in Enotnim odborom za reševanje, ki sta v nedeljo sprejela odločitev, da bančna skupina Sberbank Europe prekine s poslovanjem.
Še prejšnji teden je Sberbanka v Sloveniji poslovala brez težav, po ruski agresiji na Ukrajino pa se je začelo pojavljati nezaupanje na finančnih trgih, povezano z institucijami, ki imajo v ozadju rusko lastništvo. Tudi v slovenski podružnici je prišlo do pospešenih dvigov vlog prebivalstva, je še dejal Vasle.
Za reševanje slovenske Sberbank sta bili po pojasnilih Banke Slovenija na voljo dve možnosti: da preneha s poslovanjem in se varčevalce poplača v skladu s pravili jamstvene sheme ali da dobi novega lastnika, kar omogoča ohranjanje vseh poslovnih odnosov tako kreditojemalcev kot varčevalcev.
Enotni odbor za reševanje se je danes odločil tudi, da gre Sberbank na Hrvaškem v roke Poštanske Banke. Odločil je tudi, da reševanje ni potrebno za avstrijsko matično družbo Sberbank Europe, kjer se bodo postopki zaradi insolventnosti izvajali v skladu z nacionalno zakonodajo. Banke iz skupine Sberbank Europe so sicer prisotne še v Srbiji, kjer jo je danes kupila srbska AIK banka, in v Bosni in Hercegovini, kjer jo je prevzela država, pa tudi na Madžarskem in Češkem.