Novinarski sindikati bodo vztrajali pri stavkovnih zahtevah, objavljen je novi razpis za direktorja TV Slovenija

STA, B.P.
30.05.2022 14:18

Izpostavila je, da je nadzorni svet zavoda v sredo sprejel spremembe statuta zavoda, ki pa so po mnenju novinarskih sindikatov škodljive.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

Novinarski sindikati na Radioteleviziji Slovenija (RTVS), ki so na opozorilni stavki 23. maja vodstvu zavoda postavili več stavkovnih zahtev, denimo novinarsko avtonomijo, so opomnili, da stavkovne zahteve do roka, ki se izteka danes, niso izpolnjene. Glede na to bodo še naprej vztrajali, so poudarili na novinarski konferenci pred stavbo RTVS.

Predsednica stavkovnega odbora novinarskih sindikatov RTVS in Koordinacije novinarskih sindikatov RTVS Helena Milinković je dejala, da so njihove stavkovne zahteve jasne, in sicer novinarska, uredniška in institucionalna avtonomija, vzpostavitev socialnega dialoga, dogovor o kadrovski politiki in pogajanja o dvigu najnižjih plač v zavodu. Poleg tega zahtevajo, da je stavka plačana.

Peter Gregorčič
Adrian Pregelj/RTVS

Če zahteve ne bodo izpolnjene, naj generalni direktor zavoda Andrej Grah Whatmough, odgovorna urednica informativnega programa nacionalne televizije Jadranka Rebernik, v. d. urednika uredništva za nove medije v Multimedijskem centru Igor Pirkovič in predsednik programskega sveta zavoda Peter Gregorčič odstopijo, zahtevajo.

Vodji pogajalskih skupin RTVS in stavkovnega odbora novinarskih sindikatov v zavodu, Grah Whatmough in predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj sta v petek podpisala poslovnik o vodenju pogajanj o stavkovnih zahtevah, ki je podlaga za začetek pogajanj o zahtevah, je spomnila Helena Milinković.

Kot je napovedala, bo prvi krog pogajanj v petek, najprej pa se bodo lotili prve stavkovne zahteve, ki je novinarska, uredniška in institucionalna avtonomija.

Helena Milinković
Robert Balen

Izpostavila je, da je nadzorni svet zavoda v sredo sprejel spremembe statuta zavoda, ki pa so po mnenju novinarskih sindikatov škodljive. Določajo, da se televizijski informativni program razdeli na dve uredniško-producentski enoti, in sicer na uredništvo prvega in na uredništvo drugega programa. V televizijskem informativnem programu zdaj po njenih besedah vlada negotovost.

Po njenih besedah še vedno niso dobili odgovora, kdo je odgovoren za uvedbo nove informativne oddaje na drugem televizijskem programu Panorama, katere začetek je po večkratnih prestavitvah napovedan za danes zvečer. Prav tako po njenih navedbah ni jasno, koliko sredstev je bilo vloženih v pripravo te oddaje.

Sindikalna pogajalska stran se je z Grahom Whatmoughom sestala trikrat, da bi se pogajala o vsebini stavkovnih zahtev, a do tega še niso prišli, je povedala predsednica Sindikata novinarjev Slovenije Alenka Potočnik. Glede na prvi odziv vodstva zavoda v sindikatu ocenjujejo, da pogajanja ne bodo lahka. Ceni pa, da so uspeli priti do poslovnika in da se bodo v petek le lahko začeli pogovarjati o stavkovnih zahtevah.

Robert Balen

Kot dobro vidi to, da ima stavka močno podporo, ki jo nudita pisarna sindikata novinarjev ter pravna služba in vodstvo Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije.

V stavki gre predvsem za novinarsko avtonomijo, neodvisnost, kar je temelj, na katerem se se bodo lahko pogovarjali denimo o ustreznem plačilu in izobraževanju, je pojasnila.

Glede avtonomije po besedah članice pogajalske skupine Ksenije Horvat ne bodo popuščali. To bodo skušali na pogajanjih postaviti na novo podlago, kolikor se bo dalo, je zagotovila. O podrobnostih pa ni želela govoriti, da ne bi ošibili svojih pogajalskih izhodišč.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta