Poslanci bodo v petek odločali o interpelaciji okoljskega ministra Andreja Vizjaka, nato pa se bo v ponedeljek v državnem zboru zagovarjal še notranji minister Aleš Hojs. Proti ministroma iz vrst SDS so interpelaciji vložili v opozicijskih LMŠ, SD, SAB, Levici in poslanski skupini nepovezanih poslancev. Da bi katera od interpelacij uspela, morajo predlagatelji zbrati 46 glasov poslancev, ki jih sami nimajo. Vizjak na drugi strani ne more računati na podporo vseh koalicijskih partnerjev. Po objavi posnetka pogovora iz leta 2007, v katerem se je kot takratni gospodarski minister s šefom DZS Bojanom Petanom dogovarjal glede prevzema Term Čatež in prodaje Term Olimia, so mu jo namreč odrekli v NSi. "Vizjaku sem jasno in glasno v obraz povedal, da po vsem tem ne more več računati na podporo NSi," je dejal prvak NSi Matej Tonin. Na nedavnem programskem kongresu pa je Tonin nato tudi izjavil, da NSi nekaj mesecev pred volitvami ne bo razbijala vlade Janeza Janše.
Horvat: Glasovanje je stvar svobode
Že ko je Tonin javno namignil Vizjaku, naj odstopi s položaja in razbremeni vlado, so iz NSi prihajale neuradne informacije, da je na potezi Janša in da morajo zadevo z okoljskim ministrom rešiti v SDS. Je bilo pa prav tako mogoče slišati, da so poslanci NSi glede na Toninove navedbe v položaju, ko se lahko na glasovanju o Vizjakovi interpelaciji vzdržijo ali glasujejo za interpelacijo. "Seveda. Če je, kot je rekel predsednik Tonin, zaupanje okrnjeno, potem se to lahko interpretira tako, kot ste povedali," je na vprašanje, ali jim ostaneta le možnosti, da se vzdržijo ali glasujejo za razrešitev Vizjaka, odgovoril vodja poslancev NSi Jožef Horvat. Ali bodo v NSi glede Vizjaka glasovali neenotno, torej da je lahko tudi kakšen glas za razrešitev ministra, Horvat ni mogel pojasniti: "O glasovanju se pravzaprav nismo pogovarjali. Imeli smo debate, srečali smo se z gospodom Vizjakom in tako naprej. Kako bo kdo glasoval, pa je prvič svoboda vsakega posameznika, tako kot vedno pa bomo gotovo glasovali po svoji vesti." Ko gre za interpelacijo notranjega ministra, je Horvat dejal, da se o tem glasovanju prav tako še niso pogovarjali, je pa dodal, da do Hojsa niso "hudo kritični".
Toninovi bi se lahko najmanj vzdržali, tudi desusovci bi lahko odigrali preračunljivo
Če ni padel Dikaučič, zakaj bi Vizjak
Po parlamentarnih hodnikih so medtem že zaokrožile informacije, da v NSi ne bodo rušili Vizjaka, da ne bodo prispevali glasov za njegovo razrešitev in da se bodo pri glasovanju najmanj vzdržali. Spomnimo, da so to storili že pri interpelaciji pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča. Vodja poslanske skupine LMŠ Brane Golubović poudarja, da NSi ne bo naredila ničesar, s čimer bi ogrozila Janševo vlado ter svoje položaje v vladi, državnih podjetjih in na vseh drugih funkcijah, ki so si jih "uzurpirali". Če bi kateri od njihovih poslancev na koncu vendarle glasoval za interpelacijo, to za ministra Vizjaka ne bo usodno, pravi Golubović: "Definitivno bodo naredili tako, da nikakor ne bodo ogrozili vlade in svojega položaja v njej, in to kljub temu da bi tako minister Vizjak kot tudi minister Hojs v neki normalni demokraciji morala odstopiti že sama oziroma bi moral njuno zamenjavo zahtevati predsednik vlade." Podobno kot v NSi bodo po njegovih besedah glede Vizjaka ravnali tudi poslanci Desusa: "Poslanci, ki so bili nekoč v Desusu, bodo odigrali preračunljivo. Če bodo ugotovili, da tudi s kakšnim njihovim glasom ni dovolj glasov za padec ministra, bodo mogoče dali kakšen glas za njegovo razrešitev, kot so to storili že pri interpelaciji ministra Dikaučiča. Vsekakor pa tudi ti poslanci ne bodo naredili nič, da bi ta vlada padla."
Janša zažugal NSi
Premier Janša se Vizjaku kljub nezadovoljstvu NSi ni pripravljen odpovedati. Če katera od koalicijskih partneric podpre interpelacijo, je to kršitev koalicijske pogodbe, je za Radio Ognjišče pojasnil Janša: "Če bi katerakoli stranka, ki je v koaliciji, podprla interpelacijo zoper kateregakoli ministra koalicijske vlade, je to kršitev koalicijske pogodbe, ki pomeni, da takšna stranka s tem tudi izstopi iz koalicije." Da se stranka, ki neposredno prekrši koalicijsko pogodbo, sama izloči iz koalicije, je predsednik vlade dejal tudi v intervjuju za Demokracijo. Ko gre za NSi, pa je prvak SDS dodal, da stranka, ki sodeluje v vladni koaliciji, ne sme "kar počez" slediti pritiskom medijev: "Sledenje medijskim pritiskom stranke ne potiska proti sredini, temveč proti robu parlamenta."
Če v državnem zboru ni padel minister Dikaučič, ki je zaradi vseh zgodb v aktualnem mandatu še bolj sporen, potem je skoraj nemogoče, da bi padel minister Vizjak, ki je bistveno močnejši politični kader na desnici, pravi vodja poslancev SD Matjaž Han. "Če bi slučajno videl možnost, da bi ga preglasovali, bi minister Vizjak že sam odstopil. Mislim pa, da ni možnosti, da ta trenutek pade," pravi Han. Poslanci Desusa, SNS in poslanca narodnih skupnosti po njegovih besedah namreč nekritično podpirajo vse, kar jim "koalicija da na pladenj". "Kar se tega tiče, čakam samo še na volitve. V državnem zboru trenutno nimamo več nobene možnosti, samo volivke in volivce lahko prepričamo, da bomo kaj spremenili. To je realnost," poudarja Han. Vodja poslancev SD se ob tem strinja z oceno, da je koalicija SDS, NSi in SMC s svojimi podporniki danes bistveno bolj trdna, kot je bila pred nekaj meseci. "Ta trenutek imajo trdno večino, razen če kdo manjka. Edino, kar težko poslušam, pa je, ko ti gospodje govorijo, da so opozicija. Niti enkrat v zadnjih nekaj mesecih niso ravnali opozicijsko," je do poslancev Desusa in SNS kritičen Han.