V Gibanju Svoboda v vseh osmih volilnih enotah po Sloveniji vlagajo kandidatne liste za državnozborske volitve. Prvak stranke Robert Golob je poudaril, da kandidatne liste vlagajo s podpisi volivk in volivcev, s celotno listo pa so v stranki zadovoljni, ker je uravnotežena po različnih starostnih in interesnih skupinah ter ozadij, odkoder prihajajo kandidati. "Prepričani smo v to, da bomo zmagali na volitvah. Ne samo zato, ker čutimo podporo med ljudmi, ampak ker vidimo, kako se nam vsakodnevno javljajo novi podporniki in strokovnjaki, ki bi želeli sodelovati pri obnovi naše države," je dejal Golob.
Po njegovih besedah se Slovenija sooča tudi s krizo demokracije. "Prepričani smo, da je zdaj zadnja priložnost, da to obrnemo v prid Slovenije," je poudaril Golob, ki se bo za poslanski stolček potegoval v volilnih okrajih Ljubljana Center in Ljubljana Šiška 1. V istih ljubljanskih okrajih kot Golob sicer kandidira tudi koordinator Levice Luka Mesec. Na vprašanje, kdo bo zmagal v boju za glasove volivcev, je Golob odgovoril: "Mislite, da dvomim sam vase? Nikoli nisem dvomil sam vase, zagotovo bo slavilo Gibanje Svoboda."
Golob: Janković je bil povabljen kot župan Ljubljane
Marsikoga je presenetilo, da je na sobotni volilni konvenciji Gibanja Svoboda v prvi vrsti poleg Goloba sedel ljubljanski župan Zoran Janković, ki se pred sodiščem brani zaradi obtožb o korupciji. Golob je glede tega dejal, da je bil Janković na dogodek povabljen kot župan občine, v kateri poteka volilna konvencija stranke. "To nima nobene povezave z nobenimi sodnimi postopki, še manj bi si sam drznil razsojati o sodni veji. Neodvisnost sodne veje je ravno v tem, da kot politiki ne bomo presojali, kako naj sodstvo odloča. Zato ne bomo komentirali postopkov, še manj pa se postavili v točko razsodišča," je dejal Golob. Vlado Janeza Janše je ob tem obtožil, da zanika sodno vejo oblasti oziroma si jo poskuša podrediti: "Jasno je, kaj pomeni vladavina prava, in zagotovo se sedanja oblast tega ne želi držati. Tukaj smo mi popolni antipod sedanje vladajoče politike."
Janković, ki je javno izrekel svojo podporo Gibanju Svoboda, je pred zadnjimi parlamentarnimi volitvami leta 2018 združil moči s takratnim predsednikom DeSUS Karlom Erjavcem. Jankovićeva podpora se stranki upokojencev takrat ni obrestovala, saj je DeSUS na omenjenih volitvah izgubil precej podpore. Golob je poudaril, da v Jankovićevi podpori Gibanju Svoboda ne vidi nič spornega in da so veseli podpore kateregakoli državljana in državljanke, v kolikor je ta javna. "Kdor nas želi podpreti, naj to pove javno, ne pa da nas podpira iz ozadja in eventuelno poskuša celo izstaviti kakšen račun po volitvah. Takšne podpore si niti ne želimo in jo tudi zavračamo. To, da nas je Zoran Janković podprl s svojim glasom, je njegova pravica," je še dodal Golob.
V Levici računajo na spremembo oblasti po volitvah
Kandidatne liste za državnozborske volitve v vseh volilnih enotah vlagajo tudi v Levici. Poslanka Levice Nataša Sukič je dejala, da stranka v volilno kampanjo vstopa bistveno okrepljena in pomlajena ter s ciljem, da družbi povrnejo demokracijo ter socialno pravično in ekološko prihodnost. Kot je dejala Sukičeva, ki kandidira v volilni enoti Ljubljana Bežigrad, je na listah Levice v vseh volilnih enotah 86 kandidatk in kandidatov, pri čemer je kandidatk v izvoljivih okrajih bistveno več kot v preteklosti. Ob tem je poudarila, da je Levica edina stranka demokratičnega in ekološkega socializma v Sloveniji, do zdaj pa je bila vedno dosledna in nikoli ni bila vpletena v nikakršne afere ali korupcijo.
V volilni enoti Ljubljana Bežigrad bo na listi Levice kandidiral tudi filozof in okoljevarstvenik Luka Omladič, ki je poudaril, da gre Levica na aprilske volitve z ljudmi, znanjem in izkušnjami. Na listi stranke bo kandidirala tudi antropologinja Svetlana Slapšak, ki se strinja, da bodo tokratne volitve zgodovinske. "Odločalo se bo, kakšna bo prihodnost, ali se bomo izvlekli iz situacije kolektivne psihopatologije, v katero smo padli zaradi napak te vlade, ki jih je uspela nakopičiti samo v polovici mandata," je povedala Slapšakova, ki za poslanko prav tako kandidira v volilni enoti Ljubljana Bežigrad.
Kandidatne liste vložila tudi Piratska stranka
Zunajparlamentarna Piratska stranka je v ponedeljek na volilne komisije uspešno oddala liste kandidatov za aprilske državnozborske volitve. Njihovi kandidati bodo kandidirali v osmih volilnih enotah in 88 okrajih, so sporočili iz stranke. "Piratska stranka ima vsebinsko širok program, ki ga bo med kampanjo predstavljala volivcem. Naše ideje, ki smo jih zapisali v volilnem programu, so ključne za prihodnost države," so sporočili iz stranke. Ob tem so poudarili, da sta cilja stranke na volitvah preboj v parlament in vlado. (STA)