Širši test bo pokazal, kako razširjen je koronavirus v Sloveniji

STA, M.R.
15.04.2020 11:21

Vlada načrtuje širše testiranje, ki bo ustvarilo jasnejšo sliko o številu okuženih z novim koronavirusom, je povedal minister za zdravje Tomaž Gantar. Ugotovitve bodo ključne za načrtovanje postopnega sproščanja ukrepov. Testiranja bodo po besedah Miroslava Petrovca opravili na reprezentativnem vzorcu okoli 1000 do 1500 prebivalcev po vseh državi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dr. Miroslav Petrovec
Tv Slovenija

Član svetovalne skupine v okviru ministrstva za zdravje in predstojnik Inštituta za mikrobiologijo in imunologijo Miroslav Petrovec je na novinarski konferenci pojasnil, da bo vzorec testiranih zajel tako odrasle kot otroke in vse slovenske regije. Tiste, ki bodo zajeti v raziskavo, bodo anketirali o njihovem zdravstvenem stanju, nato pa jim tudi vzeli bris in vzorec krvi, če bodo v to privolili.
V populaciji so namreč ljudje, ki so okužbo preboleli v samoizolaciji, a te potrditve nimamo, je opozoril. V času epidemije so namreč po podatkih iz vstopnih točk v samoizolacijo poslali nekaj 100 ali celo 1000 ljudi na dan. Za te pa ne morejo biti prepričani, ali so preboleli covid-19 ali ne, je izpostavil Petrovec. Po drugi strani pa bi radi raziskovalci odgovorili tudi na ugibanja javnosti o velikem številu okuženih, ki naj ne bi imeli simptomov.
Rezultate bi lahko dobili že do prvomajskih praznikov. Pred tem mora sicer raziskavo odobriti še komisije za medicinsko etiko. Po mnenju Petrovca bi tako lahko raziskava stekla že prihodnji teden. Vsi rezultati bodo objavljeni javno.

Podobno tudi v Nemčiji

Podobno raziskavo načrtuje tudi Nemčija, v manjšem obsegu pa sta jo opravili Avstrija in Islandija. Avstrijska raziskava je sicer na podobnem vzorcu ugotavljala le delež akutno okuženih oseb. V primerjavi z avstrijsko raziskavo pričakujejo, da bo slovenska ponudila več podatkov, saj bodo poleg deleža okuženih ugotavljali tudi delež oseb, ki so okužbo že preboleli.
Raziskovanje deleža okuženih in deleža oseb, ki so bolezen že prebolele, bo pomagalo k načrtovanju blažitve ukrepov, meni Petrovec. "S tem bomo pomagali odločevalcem, ki bodo na podlagi realnih številk lahko sprejeli ukrepe," je povedal.
Odgovoril pa je tudi na vprašanje o zalogi testov, s katerimi se dokazuje protitelesa v krvi. Zelo omejeno količino testov Slovenija že ima, je pojasnil. "Zagotovo bodo prednostno uporabljeni v tej raziskavi," je dodal. Poudaril je še, da test pove le, ali je oseba bolezen že prebolela. V nasprotju z nekaterimi prepričanji javnosti, pa ne pove, ali so testirani imuni na koronavirus.
V raziskavi, ki jo bo vodil inštitut, bodo sodelovali še ljubljanska fakulteta za računalništvo in matematiko, fakulteta za družbene vede, ljubljanski univerzitetni klinični center ter katedra za infekcijske bolezni.

Gantar: Socialna distanca bo nujna še dalj časa

Minister za zdravje Tomaž Gantar sicer meni, da smo v Sloveniji z rezultati dela v zadnjem mesecu "lahko zadovoljni". "Krivuljo, ki se je na začetku pri številu okuženih, obolelih in umrlih močno vzpenjala, smo uspeli preusmeriti in razmere stabilizirati," je dejal.

Minister za zdravje Tomaž Gantar
Anže Malovrh/sta
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta